03-3724200

 על פי בקשת משרד הבריאות אנו מציינים ש: ד"ר אשחר אינו רופא קונבנציונאלי ועל כן אינו מוסמך לעסוק ברפואה (לרשום תרופות או להורידן או לבצע ניתוחים וטיפולים פולשניים כפי שנהוג ברפואה).  כמו כן המידע באתר אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהיא ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני מקצועי באמצעות רופא. ד"ר ערן אשחר הינו מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה מהפקולטה לרפואה והדסה באוניברסיטה העברית בירושלים. ד"ר אשחר הוא master - מורה, מומחה, לבריאות ופיתח גישה תזונתית ייחודית שלה הוא קרא - "תזונה כירורגית".
מרכז אשחר לריפוי אמיתי וסופי מסוכרת מבוגרים באמצעות תזונה טבעית
בניהולו של ד"ר ערן אשחר, N.D, נטורולוג,  M.P.H - מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה מהפקולטה לרפואה שבאוניברסיטה העברית והדסה בירושלים.
דף הבית >> תשובות מד"ר אשחרל- 42 שאלות נפוצות
 
 
 42 שאלות נפוצות


ב-  20 שנות עבודתי בתחום הבריאות נתקלתי בשאלות נפוצות שחוזרות על עצמן כאשר אנשים שוקלים האם לעשות צעד ולקחת אחריות על בריאותם. יש סדרה של מכשולים שמונעים מאיתנו להגיע אל האושר האמיתי, אל הבריאות המושלמת. כולם נובעים מאיתנו ונמצאים בתוך ראשנו. אף אחד מהם איננו "אמיתי" וממקור חיצוני לנו. הפחד הוא המכשלה העיקרית: פחד משינוי, פחד מהעתיד, פחד על ויתור על המוכר. פחד זה מקבל צורות שונות וניסוחים שונים.
כולנו מתלבטים מה היא הדרך הנכונה להגביר אנרגיה, למנוע בעיות בריאות או לפתור אותן כשהן קיימות, להאט תהליכי הזדקנות ולהרגיש טוב בכל גיל, להיות עצמאיים וללא תלות באף אחד אחר.
קיימות עשרות שיטות שמתיימרות להציע לנו פתרונות קסם במחיר סביר.
מה עושים? במי בוחרים? מה המסלול הנכון לנו יותר מכולם?

התשובות על סדרה של שאלות נפוצות עשויות לקצר לכם את מסלול הייסורים ולחסוך לכם עשרות ואולי מאות אלפי שקלים.

ניסיתי לתת מענה לשאלות הרבות בתקווה שכך תוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה שתוביל אתכם לאושר שבתחושה של בריאות מושלמת.


 להלן השאלות, כדי שתוכלו לעבור ישירות לתשובה המעניינת אתכם:


1. מדוע אני צריך פגישה של 3.5 שעות? בסך הכל אני רוצה/צריך ייעוץ קצר.

2. אני לא מאמין שטיפול טבעי כל שהוא יעזור לי, ניסיתי הכל, עברתי הרבה מטפלים והוצאתי המון כסף, כלום לא עזר.

3. אני לא מאמין שזה אפשרי.

4. זה יקר לי, אין לי כסף.

5. אין לי זמן לזה, זה יותר מידי מסורבל.

6. בגילי זה לא כבר מאוחר מידי?

7. זה יעזור לבעיה/יות שלי ?

8. האם יש לכם ניסיון עם בעיות כמו שלי, צירוף בעיות כמו שלי.

9. אני לא מאמינה ברפואה אלטרנטיבית, אני מאמין רק ברפואה מדעית שמבוססת על מחקרים, לא בקוסמים ומכשפים.

10. אני כרגע מטופל בשיטה אחרת, וזה עוזר לי, אני לא רוצה לשגע את הגוף.

11. האם באמת אפשר לחיות את הגישה הזו ?

12. לא עדיף להיות חולה מאשר להקפיד כל הזמן על הבריאות ולהימנע מלאכול כל מה שאני רוצה ?

13. מדוע עכשיו, מדוע שלא אקח לי זמן לחשוב על זה ולבדוק האם אני מוכן נפשית לשינוי.

14. אם גישת הנטורולוגיה סוגלת לרפא כמעט כל מחלה אז מדוע קופות החולים לא מאמצות אותה, מדוע זה לא נפוץ בעולם ?

15. במה זה שונה מקינסטון קליניק, מהתזונה לפי סוג הדם, מהתזונה של ....

16. יש לי המון מודעות וידע, במה אתם תעזרו לי.

17. כבר היום אני שומר הרבה איך אתם תוכלו לחדש לי ולעזור לי.

18. זו לא גישה קיצונית מידי? מה אתם תגידו לי להוריד את התרופות שלי ? איך אפשר לוותר על התרופות ?

19. בריאות זה עניין אישי איך אפשר בסדנא קבוצתית להתייחס לכולם ?

20. אתה רוצה לומר שלא צריכות להיות מחלות בעולם, אנשי היגיינה טבעית אף פעם לא חולים ?

21. איך אפשר לשנות הרגלים ?

22. יש לי דיאטנית בחינם בקופת חולים בשביל מה אני צריכה לבזבז כסף על הטיפול שלכם?

23. הרופא אמר לי שאין בכלל קשר בין הבעיה שלי לתזונה.

24. טוב לי עם התזונה שלי כרגע, אני לא צריכה שינויים

25. מה זה שווה ללמוד ולא ליישם ?

26. איך אעמוד בזה אם כל הסביבה שלי לא משתנה, אם המשפחה שלי לא משתנה ?

27. איך מתמודדים עם הילדים, עם הסביבה שלהם ?

28. בעלי/אישתי/הילדים לא ילך/כו על זה אז מה זה שווה ?

29. אני צריך להתייעץ עם אשתי, אחי, חבר שלי...?

30. אני לא ישבתי בכיתה כבר 20 שנה, אני לא יכול לשבת שעה וחצי ?

31. האם מחזירים כסף אם לא מבריאים ?

32. איך זה מסתדר עם יהדות ושבת ?

33. מי אחראי על הבריאות שלי אם אני לא מבריא ?

34. מה עושים אחרי המפגש, איזה תמיכה תהייה לי ?

35. האם יש השתתפות של הקופות ?

36. האם ד"ר אשחר הוא רופא קונבנציונאלי ?

37. למה זה כל כך יקר ?

38. האם יש הנחה ל.....?

39. למה אין/האם יש מפגשים באזור שלנו?

40. מדוע אני צריך היגיינה טבעית הרי עם התרופות אני מאוזן (לחץ הדם, הסוכר, הכולסטרול...).

41. מדוע לא לעשות ניתוח ולגמור עם זה, מה רע בניתוח הרי מיטב הרופאים ממליצים על זה ואומרים שזה הפתרון היחיד ?

42. מה ההוכחות לכך שהיגיינה טבעית היא הגישה הטובה ביותר ?


תשובות לשאלות

1. מדוע אני צריך סדנא בת 3.5 שעות? בסך הכל אני רוצה/צריך תפריט והדרכה.

ידידי, מסתבר שהטעות שלנו מתחילה בזיהוי הצרכים שלנו. כמעט כל הדיאטות אינן מחזיקות מעמד משום שהן לא מלוות בתהליך מעמיק של קבלת עובדות חדשות, הפנמה, שינוי עמדות ואמונות בתחום הגוף, הבריאות והתזונה וקבלת החלטות חדשות לחיים, בקיצור - שינוי בראש. בנוסף הן לרוב אינן יעילות ואינן בריאות מספיק משום שהן מתבססות על תיאוריות שגויות ולא טבעיות לאדם. כלומר, שינויים בהרגלים ובהתנהגות דורשים תהליך של למידה ועבודה פנימית. פגישה של חצי שעה ותפריט של 1-2 עמודים, כפי שנהוג אצל דיאטניות קליניות, לא יכולים לשנות הרגלים של 20-50 שנה. עשיתי זאת בעבר וכמעט כל מטופלי נכשלו. עם הזמן הבנתי שאם לא אתן להם יותר ידע, הוכחות, עובדות סקירה קצרה על כל הנושאים שיכולים להוביל לשינוי עמוק במודעות ובידע ותמיכה רגשית במפגש הראשון הם יברחו לאחר המפגש הקצר ויוותרו משום שאפילו שינויים קטנים מפחידים את רובנו. מעטים מאוד יעשו שינויים משמעותיים ומדויקים בחיים ללא הבנה מעמיקה של המהות, הגורמים, הסיבות וההיגיון לדרך החדשה שמציעים להם. אני מצאתי שסדנא קצרה, תמציתית ומרוכזת שחושפת את האדם לעקרונות של הגישה, ולכל הטעויות הנפוצות והקריטיות שעושים שוחרי הבריאות והדיאטות, מסוגלת לגרום לשינוי העמוק הדרוש אצל מרבית האנשים.
מרבית המטופלים שבסופו של דבר אינם מגיעים אלינו טועים וחושבים שהמפגש הארוך נועד להגדיל את ההכנסה שלנו. ההיפיך הוא הנכון משום שאנחנו הרי יודעים שמרבית האנשים לא מגיעים משום שהם מעדיפים טיפול שטחי ו"זול" יותר ולכן אם היינו מקצרים את המפגש ברור לנו שהיו לנו הרבה יותר מטופלים והכנסה גבוהה יותר, הרי כך נוהגים מרבית הדיאטנים. אבל השיקול שלנו הוא לא ההכנסה אלא טובת המטופל או מה הוא באמת צריך כדי להצליח!!! אנחנו מעדיפים פחות מטופלים, אבל רק את אלה שבאמת מבקשים עזרה ונחושים להצליח, לא את אלה שרוצים להוכיח לעצמם שכלום לא עוזר להם. קחו בחשבון שהזול והשטחי הוא יקר ואפילו יקר מאוד כשמדובר בבריאות שלנו !! זו הזדמנות של פעם בחיים וכדאי לעשות אותה באופן יסודי.
קיבלתי בעבר המלצה מרופא קונבנציונאלי שערק לכיוון האלטרנטיבי ועשה אצלי סדנא ללימוד גישת הנטורולוגיה. הוא אמר לי – "אתה לא עובד נכון, מדוע שלא תקבע עם כל מטופל שטיפול הוא 5-10 מפגשים, כך תוכל להעביר את התורה בשלבים, מידי שבוע תן למטופל עוד קצת וגם תרוויח על כל המפגשים בסך הכל יותר בהשוואה למפגש חד פעמי". תשובתי הייתה - לנגד עיני עומדת טובת המטופל ולא שיקולי הרווח שלי.


2. אני לא מאמין שטיפול טבעי כל שהוא יעזור לי, ניסיתי הכל, עברתי הרבה מטפלים והוצאתי המון כסף, כלום לא עזר.

לצערי זו תמונת המצב שנוצרה עקב פיתוח עשרות שיטות של טיפול בסימפטומים ללא נגיעה בשורש הבעיה. כל אחד ממציא שיטה, מקים בי"ס, מתחיל ללמד אחרים שרואים בו את הגורו שלהם ומאבדים את שיקול הדעת ואת הספקנות שלהם וכך מקבלים את תורתו כאילו ירדה מהשמיים. כשהיא מתגלה כלא יעילה הם מנסים בכוח לכפות אותה על המטופלים ולהגן על השיטה בכל מחיר שהרי בה תלויה הכנסתם. כך עוברים החולים עשרות ניסיונות שווא שמגרדות את הבעיות שלהם ומשככות באופן זמני את הסימפטומים שלהם והבעיה חוזרת שוב ושוב. ואז האדם מאבד את האמון בכל האלטרנטיביים למינם.
האמת היא שהבעיה מתחילה מהאדם/המבריא עצמו. מלכתחילה הוא מחפש את הדרך הקלה והזולה ביותר שהוא חושב שעשויה לעזור לו. אלפי אנשים פנו אלי ולמרות שהוצגו להם רשימות של מאות אנשים שהבריאו ממחלות קשות וירדו מתרופות, הם בחרו בשיטות אחרות משום ששם לא תבעו מהם שינויים בהרגלי החיים שלהם, אלא הבטיחו להם טיפול נעים וקל. מרבית האנשים משחקים את משחק בת היענה, דהיינו מעדיפים לטמון את ראשם בחול כדי לא לראות את הבעיה ולא להתמודד עם האתגר האמיתי. הם מנסים דיכוי כל שהוא לסימפטומים של המחלה ואחר כך מתפלאים שזה לא באמת עזר.
אבל זה בדיוק מה שההיגיינה הטבעית אומרת – שלא צריך שמישהו יטפל בך כדי שתבריא מכל בעיה או מחלה שהיא. אתה רק צריך ללמוד לטפל בעצמך. אין שום גישה בעולם שאומרת את זה, כיוון שזה לא טוב לעסקים שלהן, עסקי המחלות והטיפולים. כל הגישות מחפשות למכור לך משהו או לטפל בך עד אין סוף וכך נוצרת תלות תמידית בין המטפל למטופל למשך חודשים ושנים. הרפואה שמסתמכת על חולים, תרופות וניתוחים היא במיוחד מחפשת ליצור את התלות הגדולה ביותר בינה לבין החולה למשך כל חייו, כיוון שרק כך היא תוכל לשרוד ולקיים את תעשיית המחלות, הניתוחים והתרופות ואת כל מאות אלפי המשרות שהיא יצרה. גישת ההיגיינה הטבעית מלמדת אותך את כל עקרונות הבריאות מתוך התבססות על מחקר מדעי נרחב ועל ניסיון קליני עשיר של 210 שנים ומראה לך איך לחיות בצורה כזו שהבעיות שלך ייעלמו לתמיד תוך זמן לא רב, אם תקפיד לשמור על עקרונות וחוקי הבריאות כמובן. יש אלפי אנשים שהחלימו ממחלות ומבעיות בעזרת ההיגיינה הטבעית, קח טלפונים ודבר איתם. אתה מוכן להמשיך ולסבול  כל החיים ולא לנסות ?


3. אני לא מאמין שזה אפשרי.

רבים ממטופלי שהחלימו ממחלותיהם חשבו כך בתחילת הדרך וגילו לשמחתם שטעו. מדוע שלא תדבר איתם?
חשלצערי אני מבין אותך. תראה , אחרי 20-50 שנה שהרגילו אותנו לחשוב שמישהו אחר צריך לטפל בנו קשה לנו להבין ולהאמין שזה לא נכון שבעצם אנחנו יכולים לפתור את הבעיות שלנו. תראה, גישת ההיגיינה הטבעית מראה שהבריאות נשמרת טובה מלכתחילה וגם חוזרת למצב מושלם אפילו ממצבי מחלה קשים כתוצאה משמירה על שני עקרונות או חזרה לשמירה עליהם:
1. שמירה על סידרה של כללים, עקרונות, חוקים שגוף האדם נוצר איתם וכפוף להם מטבע בריאתו.
2. סיפוק סידרה של צרכים בסיסיים קיומיים שנחוצים לגוף האדם בצורה האופטימלית ביותר.
כל רופאי ההיגיינה הטבעית בעולם מוכיחים בכל יום שכאשר הכללים נשמרים והצרכים מסופקים בצורה המושלמת תתרחש החלמה מכל מחלה שהיא, ובהרבה מקרים גם מסרטן. גם ד"ר אשחר ב- 16 השנים האחרונות הוכיח את היכולת של ההיגיינה הטבעית על אלפי אנשים בארץ שנרפאו בהדרכתו ממחלות שונות. דרך אגב, האנשים האלה מוכנים לדבר איתך ועם כל פונה בטלפון ולספר על ההחלמה שלהם.  מה יותר מזה מוכיח שזה אפשרי?  העקרונות של ההיגיינה הטבעית פועלים על כל אדם בכל מצב, חבל שלא תנסה את זה.       

                
4.  אין לי כסף.

חשוב לדעת שהיו אנשים שעשו חשבון וראו שכבר בחודש הראשון שעברו להיגיינה טבעית הם חסכו 1500 שקל, כלומר החזירו את כספם הרבה מעבר לעלות הפגישה. יותר מזה, ההיגיינה הטבעית תחסוך לך במהלך החיים מאות אלפי שקלים כתוצאה מהוצאת מוצרים רעילים מתזונתך ועל הוצאות בריאות ואובדן הכנסה כתוצאה מימי מחלה. אני כבר לא מדבר על הסבל לך ולמשפחה שיכולים לנבוע מזה. עלות למידת ההיגיינה הטבעית היא אפסית לעומת הרווח הכספי והבריאותי שינבעו מההצטרפות שלך לטיפול או מההשתתפות שלך ביום בריאות או בסדנא. לידיעתך, ביקור של  20 דקות אצל רופא מומחה בבית חולים יכול לעלות לך 1000 שקל ויותר. הניסיון מלמד שאנשים שמופיעה אצלם בעיה קטנה אבל מפחידה מוכנים בגלל הלחץ והפחד להוציא פי 4 מעלות הפגישה. מדוע להגיע לזה? והכי חשוב, המטופלים שלנו אומרים שאת הידע הזה לא ניתן לקבל בשום מקום אחר בארץ, תשאלו אותם. המסקנה - הזול יוצא בסופו של דבר הרבה יותר יקר.

וכיום יש חידוש מרעיש - מרכז אשחר מפנה לייעוץ משפטי צמוד לכל מטופל כדי לתבוע את כל התשלום לטיפול במרכז אשחר מקופת החולים של המטופל. 


5. אין לי זמן.

מידי פעם אני שומע את הטענה המוזרה הזו. אז צריך לחכות למחלה שתגיע כפי שעושים כולם ואז להתחיל לרוץ לרופאים ומנתחים? זו גישה יעילה יותר? הטיעון שאין זמן לטפל בעצמך יכולה לעלות לך ביוקר רב. כולם יגידו – העיקר הבריאות. האם זה רק מהשפה לחוץ? ומחלות לא מבזבזות זמן ? את יודעת כמה זמן מבזבזים אנשים חולים על המתנה בתורים, בדיקות, טיפולים, ימי מחלה, אשפוזים ועוד ? ומה על הסבל הנפשי, הפחד, הדאגה, הכאבים ?
יתכן שזמן הוא משאב מצומצם, אבל מדובר על מפגש בודד  שהתועלת שלה מתפרסת על פני עשרות שנים, תועלת מהפכנית למשך כל החיים. יש אלפי אנשים שממליצים על הטיפול שלי. האם באמת אי אפשר למצוא חצי יום פנוי  כדי לזכות ביתרונות העצומים של הטיפול? בסך הכל מדובר על פגישה חד פעמית או אחת בשבוע.
יתר על כן בזבוז הזמן על מחלות וריצה לרופאים, שהוא תוצאה של חוסר ידע ומודעות, גדול בהרבה יותר מאשר זמן ההשקעה בטיפול ובסדנא. ולא לשכוח את איכות החיים המדהימה שניתן להגיע אליה !!


6. אני מאמין שבגילי זה כבר מאוחר מידי.

אף פעם לא מאוחר מידי לחזור ולשמור על חוקי הבריאות. היו לי מטופלים מגיל כמה חודשים ועד גיל 85. לא היה אחד שיישם את הגישה בחיים שלו מספיק זמן ובמדויק ולא ראה תוצאות על גופו. החוקים של הבריאות לא משתנים עם הגיל ולא קשורים לגיל. האמונה שגיל קשור למחלות היא שגויה מיסודה והיא תולדה של שטיפת מוח שלילית של הרופאים שעומדים חסרי אונים מול המחלות שהם מכנים אותן "כרוניות". הפסיקו להאמין לרופאים שהמחלות שלכם נובעות מהגיל. סיבוב כדור הארץ על צירו, פעולה שמתורגמת לזמן, לא יכול להשפיע על הבריאות שלנו. ההרעלה והנזקים המצטברים הם הבעיה ואת אלה ניתן לתקן בכל גיל. אם תיישמי את הגישה בחיים תראי תוצאות ותחיי עוד הרבה שנים בריאות יותר. אם לא תעשי כלום למען הבריאות חוץ מלקחת תרופות, את עלולה חלילה לראות את המצב שלך הולך ומתדרדר. אני מציע לכולנו לעשות ביקור בבתי האבות הסיעודיים. זו טעות לחשוב שכך אנחנו חייבים לסיים את חיינו. לא עדיף לשבת על חוף הים וליהנות מהגלים והשמש במקום לשבת בבית אבות ולא להכיר את הילדים שלך? את ודאי מכירה מסביבך הרבה אנשים שמצבם רק הלך והחמיר למרות התרופות והטיפולים. אנשים כאלה מגיעים לאשפוזים ממושכים ולמצבים סיעודיים ומאבדים רצון לחיות. האם יש תחליף לבריאות אמיתית? זה תלוי רק בך, במה שאת תעשי עבור עצמך.     
אז מדוע שלא תעשי זאת ? מדוע שלא תתמודדי עם ההתמכרויות השונות שלך?

7. לבעיה/יות שלי זה לא יעזור.

אני מבקש שתשים לב לכך שאתה מדבר מניסיון של העבר שלך. כיוון שעד עכשיו לא עשית היגיינה טבעית גם לא ראית שיפור. מה שעשית הוא טיפול תרופתי או טיפולים אלטרנטיביים שלא מטפלים בשורש של הבעיה אלא רק בסימפטומים שלה. כאשר חוזרים לשמור על עקרונות הבריאות הגוף מרפא את עצמו בלי טיפולים ותרופות. אין בעיה שלא יכולה להשתפר ואפילו להיעלם כתוצאה משמירה מחודשת על עקרונות החיים והבריאות. כוח הריפוי של הגוף הוא עצום. רופאי היגיינה הטבעית ראו את זה כבר מיליוני פעמים, גם במצבי מחלה קשים ונואשים.


8. האם יש לכם ניסיון עם בעיות כמו שלי, צירוף בעיות כמו שלי.

תצטרך לשאול את מנהלת הקליניקה של ד"ר אשחר. הבעיות שלך הן לפעמים חלק מבעיות שאנשים אחרים מציגים. צירופים שונים של בעיות מופיעים כ- "מחלות" שונות אבל החלוקה הזו לגמרי מלאכותית. אין כמעט בעיה או מכלול של בעיות שרופאי ההיגיינה הטבעית בעולם לא נתקלו בה ולא כתבו עליה, כיוון שבסך הכל הבעיות חוזרות על עצמן. אבל אני חייב להדגיש שהתפיסה של ההיגיינה הטבעית מדגישה שהרופא ההיגייניסטי איננו המרפא ולכן אין כאן משמעות ל - האם הוא מכיר או לא מכיר את הבעיה, כיוון שלא הוא אמור לפתור אותה והטיפול שלו לא מכוון כדי לפתור בעיה ספציפית. השאלה הזו נובעת במידה רבה  מהתפיסה הרגילה שהרופא צריך להכיר בדיוק את מכלול הסימפטומים המאפיינים מחלה מסוימת כדי שידע לתת טיפול ספציפי לבעיה. ההיגיינה הטבעית כופרת לחלוטין בתפיסה זו ומוכיחה שאין לה שום בסיס במציאות. כל מה שהרופא-הנטורולוג עושה הוא מתן התנאים המושלמים לגוף כדי שהגוף, ולא הרופא,  יעשה את השאר, יעשה את פעולת הריפוי שנובעת מכוח הריפוי שנמצא בכל תא חי. בגישה כזו הרופא לא אמור לדעת להגדיר בדיוק, כלומר "לאבחן" את הבעיה. לנו החשוב מכל הוא התיאור של המטופל מה הוא מרגיש ולזה אנחנו מוסיפים את ההתרשמות מבדיקות הדם הרגילות. אלה משמשים לנו מדד מספיק אמין למצבו ומשמשים כבסיס לטיפול, כל זאת כמובן אם אין אבחנה מפורשת על ידי הרפואה. מסקנה זו אינה מוטלת בספק הן מהתיאוריה המוצקה של ההיגיינה הטבעית והן מהניסיון הטיפולי על מיליוני מטופלים.


9. אני לא מאמינה ברפואה אלטרנטיבית, אני מאמין רק ברפואה מדעית שמבוססת על מחקרים, לא בקוסמים ומכשפים.

צר לי להסכים איתך שמרבית הגישות האלטרנטיביות בהחלט יכולות ליפול תחת ההגדרה הזו – רפואת קוסמים ומכשפים. אבל את חייבת לדעת גם שהרפואה המערבית, שמשתמשת בסמים ורעלים הורגים כדי לטפל במחלות, גם היא איננה מדע (על פי הגדרתו של יו"ר הסתדרות הרופאים ד"ר יורם בלשר) וגם היא יכולה ליפול בקלות תחת הגדרה זו. הבעיה היא שהיא מסתתרת תחת מעטה כביכול מדעי כבד שהציבור איננו מסוגל לראות. אם רפואה כזו  טובה בשבילך אז אין שום בעיה. רק נדמה לי שאם את פונה אלינו כנראה שעדיין חסר לך משהו, לא? מדוע הרפואה המערבית לא נותנת לך פתרון לזה?
אף על פי שהתוצאות של הפעלת ההיגיינה הטבעית בחיינו עושה קסמים ממש, לא מדובר כאן על קסמים. אמירה זו נובעת מאי הכרה עמוקה של כוח החיים וכוח הריפוי שטבועים בגופנו. ההיגיינה הטבעית היא מדע בריאות מדויק, בניגוד לרפואה (שיו"ר הסתדרות הרופאים ד"ר יורם בלשר הצהיר ברדיו שאיננה מדע (מדויק)). ההיגיינה הטבעית מבוססת על אלפי מחקרים מדעיים בתחום הביוכימיה של התזונה, מחקרי הענק של פרופ' קמפבל, חקר תזונה של עמים וקבוצות, אנטומיה, ביוכימיה ופיזיולוגיה ועוד. היגיינה טבעית איננה "רפואה אלטרנטיבית" ואיננה "רפואה משלימה" או אפילו "שיטת טיפול", כל אלה אינן מבוססות על מדע ומחקר קליני. בהיגיינה הטבעית אין למעשה מטפל פרט לגוף שמטפל בעצמו כאשר מספקים לו את כל היסודות החיוניים של החיים וחוזרים לשמור על חוקי הבריאות.


10. אני כרגע מטופל בשיטה אחרת, וזה עוזר לי, אני לא רוצה לשגע את הגוף.

אחד הדברים שההיגיינה הטבעית מראה שאין "שיטות" שונות להגיע לבריאות, יש רק חוקי טבע יסודיים שכולנו כפופים להם וחייבים לשמור עליהם אם אנחנו רוצים להיות בריאים. שיטות טיפול הן בדרך כלל ובסך הכל שיטות להעלים את הסימפטומים לזמן קצר, להעלים את הביטויים החיצוניים של הפרת חוקי הטבע, של כללי הבריאות. שיטות כאלה אף פעם לא ירפאו את הבעיה מהשורש. יותר מזה ההתעלמות משורש הבעיה והטשטוש של הסימפטומים רק מסתירים ומחריפים את הבעיה. בזמן שיכולתם לטפל בשורש הבעיה, כמו במקרה של מחלת לב, סוכרת, סרטן, דלקת פרקים, מחלות אוטואימוניות, מיגרנות, יתר לחץ דם ועוד עשרות מחלות, אתם הולכים לטיפול שידכא לכם את הסימפטומים כדי שתוכלו להמשיך ולהפר את חוקי הבריאות מבלי שתשלמו על כך מחיר. ככל שהזמן עובר הנזק לאיבר הפגוע רק הולך וגדל ואז הריפוי של האיבר יהיה ממושך יותר וקשה יותר ולפעמים הנזק הוא בלתי הפיך. אז מדוע לבזבז את הזמן על שיטות סרק?


11. האם באמת אפשר לחיות עם הגישה הזו בחיי יומיום ?

איך אפשר שלא לחיות על פי הגישה הזו ? איך אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לחיות על פי אורח חיים שגוי, מעוות, גורם מחלות וניוון גופני והזדקנות מוקדמת ולהתייחס אל זה כאין ברירה ? האם רק משום שהתמכרנו למזון קלוקל וטעים לחיך אזי נחרץ גורלנו למות ממחלות ובייסורים ואין דרך חזרה ? האם הרגלים גרועים הם מחלה סופנית בלתי נמנעת ?
ד"ר אשחר חיי על פי הגישה 22 שנים ועם משפחתו הנוכחית כבר 13 שנים וכולנו נהנים ומאושרים מכל רגע. קיים דימוי בראש של חלק מהציבור שלחיות אורח חיים בריא פירושו לסבול. אין שטות יותר גדולה מזו. הטבע תכנן אותנו כך שכאשר אנחנו ממלאים את הצרכים הטבעיים שלנו אז נהנה, לא נסבול. לצערנו בני אדם עיוותו את כל חושיהם הטבעיים עד כדי כך שסיגריות מסריחות ואלכוהול הם "הנאות החיים". גם מוצרים רעליים שמוסווים היטב על ידי תעשיות של זבל תעשייתי (המכנים את עצמם ברשעות ובחוצפה תעשיות מזון) באמצעות חומרי טעם וצבע טעימים, מגרים והופכים אותנו למכורים. אז אנחנו מתפלאים על כך שד"ר בר חנה, אחראי על רישום סרטן במשרד הבריאות הודיע שבעשור הקרוב הסיכוי של הישראלים לחלות בסרטן בימי חייהם עלה ל- 33% ?! אם אנחנו באמת שואפים לבריאות ולא ליפול בפח המחלות ש"נופלות עלינו משמיים" אין לנו ברירה אלא להיות מחויבים לכללי הבריאות ולהימנע מכל דבר רעל גם אם הוא מוסווה מתחת לעטיפות מבריקות של צבע זהב. זה לא וויתור על "הנאות החיים", זה היענות לצרכים האמיתיים של הגוף, זה התחברות לטבע האמיתי שלנו, זה לקיחת אחריות על החיים שלנו, זה קבלת מחויבות מלאה על העתיד שלנו ושל ילדנו, זה השלמה טבעית וחיים בהרמוניה עם חוקי הטבע והבריאות. מה יותר נשגב, נעלה ויקר מזה ? כאשר לומדים את הסדנא נקודת המבט והשקפת העולם משתנים עד כדי כך שאנחנו בוחרים מרצון ובשמחה בחיי בריאות, לא מפחד ולא מכורח, מבחירה מודעת. במצב זה יכולת ההתמדה היא עצומה ומתמשכת למרות הלחצים מהסביבה ונסיבות החיים.


12. לא עדיף להיות חולה מאשר להקפיד כל הזמן על הבריאות ולהימנע מלאכול הכל ?

הבחירה היא בידך. מחלות עולות לנו בהרבה זמן, כסף וסבל גופני מיותרים. אתה באמת מוכן לשלם את המחיר הזה ? מהניסיון של ד"ר אשחר, כאשר אנשים נתקלים בבעיה בריאותית ולאו דווקא קשה (שלא לדבר על מחלה קשה חלילה), הם רצים בכל הארץ וגם נוסעים לחול כדי לחפש ריפוי, אבל רק לעיתים רחוקות הם מגיעים להיגיינה הטבעית ולומדים שבריאות לא יכולה להתקיים במקום שיש הפרה מתמשכת של חוקי הטבע ופגיעה בהם ובגוף. אז הם נופלים בפח של אלפי שרלטנים שמוכרים להם טיפולים מסוגים שונים כדי להקל על סבלם ליום או ליומיים. האם אתה באמת רוצה להיות במצב הזה של ניצול, אובדן כסף וזמן ותחושה של תלות באנשים אחרים שמוכרים לך אשליות כדי שיתנו לך רגע של בריאות מדומה ?


13. מדוע עכשיו, מדוע שלא אקח לי זמן לחשוב על זה ולבדוק האם אני מוכן נפשית לשינוי.

אני מעריך את זה שאתה רוצה לשקול את ההצטרפות שלך לטיפול/לסדנא/להיגיינה הטבעית ברצינות, אבל נראה לי שההתלבטות רק עם עצמך לא תיתן לך תשובות על השאלות והחששות שיעלו אצלך. אני מניח שהדבר שמונע ממך להתחיל בתהליך הוא הפחד שלך משינוי הרגלים, מהחשבון של עלות תועלת שעשה עושה בראש. המקום הנכון ביותר להתלבט בו הוא ביחד, להעלות את החששות וההסתייגויות ולקבל עליהן תשובות אמיתיות, מדויקות ובמקום. אתה לא חושב שיש לזה ערך בשבילך שנחשוב ביחד, שיהיו לך גם תשובות, לא רק שאלות ופחדים ?


14. אם גישת הנטורולוגיה סוגלת לרפא כמעט כל מחלה אז מדוע קופות החולים לא מאמצאות את אותה, מדוע זה לא נפוץ בעולם ?

ב- 20 השנים האחרונות פניתי לכל אדם וגוף בתחום הבריאות והפוליטיקה בישראל: ראש הממשלה, שר האוצר, שר הבריאות איתו גם ישב בפגישה אישית במשך שעה וחצי, מנכלי קופות החולים, רופאים – התשובה של כולם הייתה מדהימה:  או התחמקות או "לא ניתן להכניס אותך לקופות החולים אתה תיקח את הפרנסה לכל הרופאים". הזדעזעתי מהתשובה, כי הבנתי שהמערכת מסתכלת על מחלות וניתוחים ועל תרופות כעל פרנסה וחשוב לה שהפרנסה הזו תישמר. והבעיה היא שהציבור לא יודע את זה ? לכן החלטתי שאין עם מי לדבר בצמרת, שם למעלה, שם האינטרסים שונים משל הציבור והוא החליט שהגישה צריכה להיות הפוכה, פנייה ישירה לציבור, כמו שאומרים מלמטה.
עיתנאי ידוע שבנו קרדיולוג כתב לי שבנו אמר לו שקרדיולוגים יודעים כבר לפני 15 שנה (השנה כעת היא 2010) שתזונה יכולה לפתוח עורקים סתומים ולהחליף צינתורים וניתוחי מעקפים, רק שבתזונה אין כסף ובניתוחים יש. לא מדהים?
פרופ' קמפבל, הביוכימאי מאוניברסיטת קורנל, חוקר התזונה בהקשר למחלות הבכיר ביותר בעולם מציין בספרו – "המחקר הסיני", את אותם הדברים בדיוק. מחקריו מוכיחים בוודאות את האמיתות של ההיגיינה הטבעית אבל כאשר הוא הציע לוועדה הבכירה ביותר בתחום המזון בארה"ב לאמץ את ממצאיו הם דחו אותו בגלל אינטרסים של תעשיות המזון והתרופות. תגובה זו דחפה אותו לכתוב את הספר.
יש גם את הפאן האישי. לצערנו בני אדם אינם ששים ואינם ממהרים לשנות הרגלים של שנים ולהפטר מ- "התמכרויות" שונות. מרבית האנשים ירצו להמשיך את הרגלי החיים הקלוקלים שלהם ויאמצו גישה קלה של לקיחת טיפות, גלולות, משחות, אבקות, דקירות, עיסויים וכדומה כדי לנסות לטפל בסימפטומים וימנעו מלטפל בשורש הבעיה עד שהיא תגיע למצב בלתי נסבל, מעיק וקשה שפוגע באיכות החיים באופן בלתי נסבל. למעשה זה הבסיס להתעשרות של כל תעשיות הטיפולים, המחלות והתרופות – ניצול של חוסר המוכנות והרצון לקחת אחריות על טעויותינו והרגלי החיים הגרועים שלנו.
ומה עם המומחים ? מדוע הם לא עוסקים בתחום ההיגיינה הטבעית ומפיצים אותה לציבור ?
התשובה לשאלה זו מורכבת ואנסה לענות עליה בקצרה.
כדי שמטפל יוכל להעביר מסר כל כך רציני וחזק כמו גישת חיים הוא עצמו חייב לחיות על פי הגישה. מרבית המטפלים שאני מכיר אינם חיים בעצמם על פי כללי הבריאות ואפילו חולים בעצמם. כתבה שפורסמה בידיעות אחרונות (ב- 28.7.2003 וכותרתה- דוקטור מישהו מטפל בך ?) הראתה שציבור הרופאים הוא אולי הציבור החולה ביותר באוכלוסייה הישראלית משום שאורח החיים שלו הוא הקלוקל ביותר. כמו שאר האוכלוסייה מרבית המטפלים אינם מוכנים "לוותר" על "עינוגי החיים" או על ההתמכרויות שלהם ולכן הם אינם מסוגלים להנחיל את התורה הזו לאחרים, אינם יכולים לשמש דוגמא בגופם. חלקם אף לא מודע לקיומה של הגישה ומרבית הרופאים אפילו מכחישים את אמיתותיה. לכן המבחן האמיתי הוא שיחה עם אנשים שהחלימו בעזרת הגישה ולא שיחה עם רופא שכמעט תמיד יביע דעה שלילית על הגישה גם אם איננו מכיר בה אפילו כלל אחד.


15. במה זה שונה מקינסטון קליניק, מהתזונה לפי סוג הדם, מהתזונה של ....

היגיינה טבעית היא הגישה הבריאותית המדעית היחידה בעולם. היא מתארת במדויק את כל עקרונות הבריאות וחומרי החיים החיוניים ומוכיחה מדעית שגוף האדם מותאם לאכילה של קבוצות מזון מסוימות בצורה הטובה ביותר ששומרת על בריאות מצוינת לאורך כל החיים. שאר הגישות ממציאות תיאוריה תזונתית ואחר כך מנסות להלביש אותה על בני אדם ללא קשר למבנה הגוף הבסיסי של המין האנושי לביוכימיה של מערכת העיכול ולנתונים נוספים. דוגמא לגישות כאלה הן: התזונה המהפכנית כביכול של ד"ר אתקינס, גישת קינקסטון, גישת סוג הדם ועוד. גישות כאלה  מנותקות מהמציאות וממחקרים מדעיים אמינים. גישות אחרות מנסות ללכת עד לנקודה מסוימת, לא לספר את כל האמת לאדם, מחשש שלא יוכל לעמוד בזה. כיוון שעמדת המוצא היא כ- 50% ואולי פחות מהאמת שנחוצה לשיפור אמיתי בבריאות הרי שתתרחש אולי הטבה זמנית אבל לאורך זמן היא לא תמנע מחלות קשות וממאירות. יתר על כן כפי שקורה אצל כולם כמעט, עם הזמן מתחילים ב"הנחות" לעצמנו. כאשר ההנחות מתחילות מ- 50% של האמת בסוף מגיעים ליישום של 20% וזה כבר בדרך כלל לא מספיק כדי להשיג שום תוצאה. היגיינה טבעית מראה לאדם מה הוא ה- 100% ונותנת לו את הכבוד להחליט בעצמו כמה הוא רוצה ליישם מתוך זה. הניסיון של ד"ר אשחר מראה שכשפועלים בצורה זו קיים אחוז גבוה יותר של היצמדות לצרכים האמיתיים של הגוף.
16. יש לי המון מודעות וידע, במה אתם תעזרו לי.

אם אתה עדיין מחפש אני מניח שאת/ה עדיין מרגיש שאתה זקוק לעזרה או אולי חסר לך משהו.  
אם יש לך עדיין עודף משקל או בעיות בריאות שאתה רוצה לפתור סימן שמה שאתה עושה עדיין לא מביא אותך למקום שאתה רוצה להיות בו. מדוע שלא תנסה כיוון אחר של חוויה ולמידה ?
יש שלוש רמות של מודעות אפשרית:
1. אנחנו יודעים שאנחנו יודעים
 2. אנחנו יודעים שאנחנו לא יודעים
 3. אנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים.

הנטורולוגיה חושפת לנו את הידע שנמצא ברמה השלישית שאנחנו לא יודעים על קיומה, שלא מדברים עליה ברדיו, בטלוויזיה ובקופות החולים.
סדנת המבוא לריפוי טבעי של ד"ר אשחר היא לא רק הרבה מאוד ידע מדעי ומדויק שמוסתר מעיני הציבור, אלא גם חוויה רגשית חזקה שמעוררת את האדם לפעולה, לשינוי ולהתמדה בבחירה החדשה.


17. כבר היום אני שומר הרבה איך אתם תוכלו לחדש לי ולעזור לי.

מעולם לא היה אדם בסדנא של ד"ר אשחר שלא יצא עם ידע רב ותוצאות מעשיות. אפילו רופאים קונבנציונאליים שהשתתפו בסדנאות של ד"ר אשחר אמרו - קיבלתי ידע רב שלא ידעתי על קיומו !!                                                                                                                     
את/ה מרגיש/ה שעדיין יש לך דברים שאת/ה רוצה לשפר? אם כן אז סימן שאת/ה לא עושה את מה שמספיק כדי להחזיר אותך למצב תקין במאה אחוז. יש הבדל גדול בין "לשמור על" כמה מרכיבי בריאות לבין לדעת מהו ה- 100% בצורה מדעית ומדויקת ולהיות שם. ד"ר אשחר גילה שהרבה מאוד אנשים חיים באורח חיים לא מושלם וסבורים שזה שיא הבריאות. אחר כך הם מתפלאים שמתעוררת בעיית בריאות כזו או אחרת ומתחילים לרוץ לרופאים.


18. זו לא גישה קיצונית מידי? האם אתם תגידו לי להוריד את התרופות שלי ? איך אפשר לוותר על התרופות ?

העקרונות וכללי הבריאות הם מדע מדויק והם לא יכולים להיות "קיצוניים", או שהם נכונים או לא. חוקי הפיזיקה הם "קיצוניים" באותה המידה. חוק הכובד איננו מתפשר - אם תעזבו חפץ באוויר הוא ינחת תמיד על הקרקע. לזה אנחנו מודעים, אבל משום מה אנחנו סבורים שלבריאות אין חוקים.
כשחוזרים לשמור על חוקי הבריאות היא שבה לקדמותה כמעט בכל מצב של מחלה.
לצערנו מה שקיצוני זה אורח החיים הקלוקל שלנו שאליו התרגלנו, זה שהתרחק לקצה השלילי מאורח החיים הטבעי של אבותינו ולכן הרושם שלנו הוא שאורח חיים בריא הוא ה- "קיצוני". אורח חיים ותזונה שמובילים להחלמה מסוכרת, מלחץ דם גבוה, מסתימות בכלי הדם, ממחלת לב, מדלקת פרקים, ממיגרנה, מאסטמה, מבעיות עיכול ועוד היא לא תזונה "קיצונית"!! עובדית, במבחן התוצאה היא חייבת להיות התזונה הנכונה ! זו התזונה המומלצת על ידי פרופ' מנדלסון, פרופ' פאולינג חתן פרס נובל בביוכימיה, פרופ' קמפבל חוקר התזונה הבכיר ביותר בעולם וחוקרים נוספים וזו התזונה המומלצת על ידי הנטורולוגים מזה 240 שנה. מי שלא ישנה את אורח החיים הלקוי פשוט לא יראה תוצאות ומי שישנה קצת יראה תוצאות פחותות ממי שישנה במידה מהותית.
כאשר הסוכר בדם יורד אין מנוס מלהוריד את כמות התרופות. כאשר אין מיגרנה או לחץ הדם יורד אין סיבה להמשיך לקחת את התרופות.
בידנו לבחור ולהחליט על איכות החיים שאנחנו רוצים. בניגוד למה שחושבים החדרת מזון מורעל, קלוקל, תעשייתי, מעובד ולא טבעי לגופנו איננו איכות חיים אמיתית, אלא אשליה "מתוקה" וזמנית שעליה נהיה חייבים לשלם מחיר כל שהוא בעתיד הלא רחוק.


19. בריאות זה עניין אישי איך אפשר בסדנא קבוצית להתייחס לכולם ?

הסדנא איננה מיועדת להתייחס לבעיות האישיות הפרטיות של כל אחד. לצורך כך יש בצמוד לסדנא גם פגישה אישית.
אבל גם אם לא ניתן בקבוצה להתייחס לבעיות אישיות הרי שהבעיות שלך שנראות לך אישיות נובעות ברובן מסיבות משותפות לכל החולים בכל המחלות. העובדה היא שחוקי הבריאות לא משתנים מאדם לאדם וכשחולים במצבי בריאות שונים, עם גנטיקה שונה, בדרגות חומרה שונות חוזרים לשמור עליהם הם משתפרים מאוד ואפילו מבריאים כמעט מכל מצב של מחלה.

הסדנא למעשה מלמדת את חוקי הבריאות שנכונים לכולם. מי שירצה לקבל לדון בבעיות האישיות שלו יצטרך להגיע גם לפגישה אישית.


20. אתה רוצה לומר שלא צריכות להיות מחלות בעולם, מי שהולך על פי חוקי הבריאות אף פעם לא חולה ?

כל אחד מיישם את ההיגיינה הטבעית בחיים שלו ברמה שהוא רוצה ומסוגל ולכן גם התוצאות הן בהתאם לזה. עצם העובדה שכאשר יש כבר בעיה בריאותית ועושים היגיינה טבעית אז מחלימים ממחלות מראה שהגישה הזו מרחיקה את האדם ממחלה. אם תיישם את ההיגיינה הטבעית בדרגה גבוהה מספיק ולאורך זמן בהחלט תוציא את עצמך ממעגל החולים למשך שאר חייך. הבריאות היא לא עניין של מזל אלא תוצאה ישירה של מה שאנחנו עושים. יש טלפונים של אלפים שהחלימו בעזרת ההיגיינה הטבעית ויכולים לספר לך על כך.

21. אבל קשה לשנות הרגלים, איך אני אשנה הרגלים של 50 שנה???

כל דבר הופך לקשה אם אנחנו מסתכלים עליו ככזה וכמו שהסתכלנו עליו במשך כל החיים. לכן פתיחות והסתכלות חדשה על דברים, מזווית שונה הם בסיס לתהליך. בניית זווית ראייה חדשה מחייבת הפנמה של ההשלכות של ההתנהגות הקודמת שלנו על הבריאות שלנו בהווה ובעתיד ועל איכות החיים שלנו. כמו כן היא מחייבת הבנה של עקרונות חדשים שלא הכרנו .
המפגש האישי וסדנת הלמידה מאפשרים לעשות מהפך בחשיבה ומובילים לשינוי הרגלים מרצון. המפתח הוא להתחבר לצרכים האמיתיים של הגוף ולהבין ולקבל שיש חוקים פיסיולוגיים ביוכימיים שחייבים להיענות להם.  ואז לא רואים את התהליך כדיאטה זמנית או כגזירה שלא ניתן לעמוד בה, לא רוטנים ולא מתוסכלים , פשוט מקבלים את האמת הטבעית כמות שהיא וגם לומדים ליהנות ממנה במקום לסבול כל הזמן ולחוש קורבן של נסיבות שלא תלויות בי.


22. יש לי דיאטנית בחינם בקופת חולים בשביל מה אני צריכה לבזבז כסף על סדנא של הנטורולוגיה?

לצערנו, העובדות הסטטיסטיות והמדעיות מוכיחות שהתזונה שהדיאטניות בקופות השונות מציעות איננה תורמת לשיפור מהותי של מהלך של שום מחלה לאורך זמן ובוודאי לא מתיימרת לגמול את המטופל מתרופות. תזונה זו מבוססת על אחוזים גבוהים של מרכיבים שהמחקר המדעי הלא אינטרסנטי מצביע עליהם כעל מזיקים לבריאות גם באחוזים בודדים. זו הסיבה שייעוץ זה אין בו תועלת רבה. יעוץ זה גם איננו כולל שינוי גישה ותפיסה ובניית עקרונות חשיבה חדשים ודרך הסתכלות שונה על הבריאות ולכן אף אחד איננו עומד בה לאורך זמן. לזה ניתן להוסיף את המחסור בקשר אישי וליווי צמוד ומקצועי שהינו קריטי להצלחה בתהליך.
מעבר לכך היגיינה טבעית איננה מתייחסת רק למזון, אלא לכל מרכיבי החיים החיוניים לבריאות: תזונה, שינה, מנוחה, רגשות, ניקוי נוזלי הגוף, שמש, חומרי רעל וחומרי היגיינה, שתייה, תנועה ועוד. יש להדגיש שההתייחסות ההיגייניסטית למרבית האלמנטים האלה שונה לחלוטין מההתייחסות הרגילה והפופולרית. ההיגיינה הטבעית רואה את הבריאות כתוצאה של מכלול של מרכיבים, כמכלול של התנהגויות בריאותיות, ולא כתוצאה של מרכיב בודד.


23. מה בכלל הקשר של הבעיה שלי לתזונה ?

הנטורולוגיה מוכיחה כבר 240 שנה שהתזונה הטבעית קריטית למניעה של כל מחלה וגם לריפוי מוחלט שלה. כל תא חייב לקבל את כל מרכיבי החיים כדי לתפקד ביעילות. מחסור בחומרי תזונה חיוניים, כפי שקורה בתזונה המערבית, גורם למחלות. העובדה היא שאלפי מטופלים בארץ הבריאו על ידי הייעוץ שלי ומוכנים לשתף אחרים בחוויתם.

אבל את חייבת לדעת שאני לא מדבר על התזונה שדיאטניות קליניות מציעות למטופלים. דיאטנית קלינית לעולם לא תדבר עם מטופל על ריפוי של המחלה שלו באמצעות התזונה שהיא נותנת לך! היא לא באמת רואה קשר בין התזונה שהיא מציעה לך לבין ריפוי של מחלה כל שהיא כי זו לא המטרה המוצהרת של התזונה שלה והייעוץ שלה. היא גם לא תדבר איתך מילה וחצי מילה על התרופות והקשר שלהן לתזונה שהיא מציעה. מבחינתה אין כמעט קשר כזה ועניין התרופות זה לא תחום שהיא מתייחסת איליו.
היא לעולם לא תגיד לך התזונה שנתתי לך היא כל כך יעילה שאת צריכה מהיות לפקח חזק על כמות התרופות שאת לוקחת כי תצטרכי להוריד את המינונים שלהן. היא בכלל לא מצפה לתוצאה כזו כי לא לימדו אותה שזה אפשרי. אם כך היא ממש לא הכתובת לאדם שרוצה באמת להבריא ממחלה כל שהיא.אותו הדבר לגבי נאטורופאטים שדוןגלים בתזונה של הדיאטניות הקליניות, פחות או יותר, גם אם הם קוראים לעצמם - "רפואה טבעית" או "תזונאית טבעית".


24. טוב לי עם התזונה שלי כרגע, אני לא צריכה שינויים.

טוב מאוד, אני רק מבקש שתשקלי האם את באמת מרגישה טוב עם התזונה, התחושה אחרי האכילה למשל, רמת האנרגיה במשך היום, מערכת העיכול, המשקל, העור. אם לא אז כנראה את מתפשרת על מה שיש לך. אולי מתוך חשש להתמודד עם שינויים ? אז האם את מוכנה לשלם את המחיר העתידי שינבע מפשרה זו רק משום שכרגע לא נוח להתמודד עם זה בצורה ישירה ?


25. מה זה שווה ללמוד ולא ליישם.

ברור שאם אין יישום לא נגיע לשום תוצאה, אבל עצם לימוד גישת הנטורולוגיה באופן שמועבר על ידי ד"ר אשחר מוביל לשינוי כל כך חזק בחשיבה ובכוח הרצון ליישם שזה פשוט בא מעצמו.


26. איך אעמוד בזה אם כל הסביבה שלי לא משתנה, אם המשפחה שלי לא משתנה.

אי אפשר לשנות את כולם בבת אחת. אי אפשר להתמודד בכל החזיתות בו זמנית. אם יש בת/בן זוג כדאי מאוד שהיא/הו ישתתפו בסדנא יחד, כי אז הידע והמודעות משתנים בו זמנית ולא נוגדים ויוצרים עימותים וויכוחים מיותרים. בשלב הבאה, כאשר מבססים את ההרגלים אפשר להמשיך הלאה לבני משפחה אחרים. בשלב הבא אפשר ורצוי לנסות להשפיע גם על הסביבה, אבל רק אחרי שאנחנו עצמנו חזקים.


27. איך מתמודדים עם הילדים, עם הסביבה שלהם.

אפשר גם לנסות לשנות את הסביבה אבל רק אחרי שאנחנו עצמנו מאמינים באורח החיים הזה וחיים לפיו, כלומר משמשים דוגמא חייה לרעיון ולאמונות החדשות שלנו.
בכל מקום ובכל זמן נוכל לעשות רק את מה שאנחנו יכולים, אבל אין להתיימר לשנות את כל העולם ומיד. אם נקבל כלים כדי להיות חזקים בעמדתנו אז העולם החיצוני פחות ישפיע עלינו. השפעה על ילדים בגיל מאוחר יותר קשה אם כי לא בלתי אפשרית. ילדים, גם מבוגרים יותר, לומדים מחיקוי של הוריהם ולכן הדוגמא האישית כאן חשובה.


28. בעלי/אישתי/הילדים לא ילך/כו על זה אז מה זה שווה ?

עם כל הצער שבדבר, לכל אחד יש את הפה שלו ואת האחריות האישית שלו כלפי גופו ובריאותו. לא ניתן להכריח אף אחד לעשות מה שהוא איננו רוצה לעשות, אין לזה גם סיכוי. תתחילי מזה שאתה גורם למהפך בבריאות שלך אז יהיה סיכוי שאחרים יחקו אותך משום שאז גם הם ירצו את התוצאות שאתה השגת.


29. אני צריך להתייעץ עם אשתי, אחי, חבר שלי...

טוב שאתה יסודי ורוצה לבדוק את הדברים לעומק, קח בחשבון רק שכל האנשים האלה לא מכירים את ההיגיינה הטבעית ולא שמעו עליה. אני יכול לתת לך רשימה ארוכה של אנשים מכל הארץ שכן עשו את הסדנא והבריאו ממחלות ובעיות בריאות. איתם צריך לדבר לא עם אנשים שאין להם מושג מה זה היגיינה טבעית, עם כל הכבוד לניסיון שלהם הסיכוי הוא גדול שהם יגידו לך שזה שטויות ותעזוב את זה. במקרה זה אתה פונה ליועצים הלא נכונים.


30. אני לא ישבתי בכיתה כבר 20 שנה, אני לא יכול ללמוד שעה וחצי.

החשש שלך ברור. אבל, זה לא כיתה בבי"ס, אתה לא צריך לזכור כל מילה ואפילו לא חצי מזה, העיקר זה ההתרשמות, החוויה, ההבנה העקרונית של רוח הדברים. אם תשב שם אין סיכוי שהדברים לא ישפיעו עליך. אתה תראה ותשמע גם אנשים אחרים, את סיפורי ההבראה שלהם, זה יעשה אצלך שינוי עצום בחשיבה. זה לימוד דרך חוויה. חוץ מזה אתה יכול להתחיל בפגישה אישית עם ד"ר אשחר ולא בסדנא. כשתתחזק תוכל לשבת וללמוד, אם תרצה.


31.  האם מחזירים כסף אם לא מבריאים.

הבראה היא תהליך שתלוי רק בך וביכולת של הגוף שלך, במידת השמירה שלך על הכללים וביכולת שיש לגוף שלך לטפל בעצמו ובמידת הנזקים הבלתי הפיכים שגרמת לגוף עד היום. ד"ר אשחר לא יכול להיות אחראי לנזקים שאתה גרמת לעצמך עקב אורח חיים לא נכון. הוא עושה את העבודה שלו כמו שצריך, הוא מעביר לך את הידע, השאר תלוי בך ובגוף שלך, לא בו. אם לא תעשה לא תראה תוצאות.


32.  איך זה מסתדר עם יהדות ושבת ?

האם שמירת מצוות סותרת שמירה על הבריאות? הנטורולוגיה איננה קשורה לשום דת ולא מבוססת על שום דת, אבל היא מכלול חוקי הבורא, הבריאה והבריאות שנבראו עם האדם משחר בריאתו על פני האדמה ותקפים על גוף האדם. אין סתירה בין שמירה על חוקים אלה לבין אף דת, נהפוך הוא הדת היהודית מצווה על שמירת הגוף ככתוב, "ונשמרתם לנפשותיכם".


33. מי אחראי על הבריאות שלי אם אני לא מבריא?

ההיגיינה הטבעית מראה שהתחושה שמישהו אחר אחראי על הבריאות שלך היא אשליה שמטופחת על ידי מוסדות הבריאות (מוסדות הטיפול בחולי באמצעות תרופות) ואין לה בסיס מדעי אמיתי. אם לא תהייה לקיחת אחריות הדרגתית על הבריאות, בעזרת רופא נטורולג, לא תהייה לעולם החלמה אמיתית ולא תיפסק התלות ברופאים ובתרופות.


34. מה עושים אחרי הפגישה, איזה תמיכה תהייה לי ?

קודם כל יש אפשרות לקחת ליווי צמוד של צוות המרכז וד"ר אשחר. שנית יש גם אפשרות לבנות קבוצות של תמיכה בכל אזור. ככל שיותר אנשים יחיו על פי אורח חיים טבעי כך יהיו יותר קבוצות תמיכה. אנחנו נדאג לארגן את זה.


35.  האם יש השתתפות של הקופות.

לצערנו כל המאמצים שלנו, כולל פגישה עם שר הבריאות, מכתבים למנכ"לי הקופות השונות והבקשות לעשות מחקרים להוכחת היעילות והעדיפות של גישת ההיגיינה הטבעית על פני הגישה התרופתית-רעלית והניתוחים ההמוניים בבני אדם, לא נענו בחיוב. נפגשנו עם מנהל המחקר של קופת חולים מכב"י, ד"ר עזורי יוסף, הוא קיבל מידינו חומר רב והפניות למחקרים אבל בלי לבדוק שום מחקר לגופו (כי לטענתו אין לו זמן לקרוא ולחפש) הוא המליץ בוועדה של הקופה ש - "אין בסיס מדעי לעשיית מחקר בנושא", זאת למרות שהצענו לו לפנות למאות מטופלים מהקופה שלו שהיו אצלנו ולבדוק את מצבם לפני ואחרי הטיפול. ד"ר עזורי לא קיבל את המלצתנו. יותר מזה הוא טען שהוא באופן אישי לא ימליץ על הגישה התזונתית שלנו מחשש שהיא תגרום לנזק. טענה זו כמובן מגוחכת וחסרת כל היגיון שהרי כיצד אותם אנשים שקיבלו ייעוץ תזונתי מהדיאטניות של קופת חולים מכבי המשיכו להיות חולים אבל רק אחרי שעברו לתזונה שאנחנו הצענו להם הם הבריאו ?  זו דוגמא "לנזק" ? זו דוגמא לכיצד אינטרסים אישיים מאפילים על ומסתירים את האמת המדעית !!


36. האם ד"ר אשחר הוא רופא קונבנציונאלי ?

ד"ר אשחר למד בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית ובי"ח הדסה לתואר שני במדעי הרפואה ובריאות הציבור. את הדוקטוראט ברפואה נטורולוגיתקיבל מאוניברסיטה ברנדין בארה"ב. ד"ר אשחר מכיר את מרבית המחלות הנפוצות ואת נקודת המבט הקונבנציונאלית עליהן על בורין. הוא מכיר את התרופות השונות ואת שימושן. בקליניקה של ד"ר אשחר קיימת ספרות מקצועית הזמינה להתמודדות עם מרבית בעיות הבריאות ועם התרופות השונות הנרשמות להן. אבל, ד"ר אשחר הוא נטורולוג, הוא לא רופא קונבנציונאלי, הוא משתמש אך ורק בגישת הנטורולוגיה ובשיטת ה"תזונה הכירורגית" שפיתח כדי לעזור לאנשים להבריא מבעיות הבריאות שלהם. לולא כך, לא היה מצליח לעזור לאנשים, בדיוק כמו הרופאים הקונבנציונאליים.
הוא איננו מורשה לתת תרופות ולעשות ניתוחים, שתי פעולות שאינן מומלצות על פי רוב ממילא בגישת הריפוי הטבעי.


37. למה הטיפול יקר?


מותר לי לשאול - יקר יחסית למה?
האם יש באמת עוד מישהו שמציע ריפוי ממחלות לב וכלי דם, מניעת צנתור או ניתוח מעקפים, ריפוי מסוכרת, מלח"ד גבוה, ממיגרנה, מאסטמה ועוד מחלות? התשובה היא לא. אם כך למה אתם בדיוק משווים את הטיפול של ד"ר אשחר? לטיפול בתרופות וניתוחים שאינם מרפאים כלום? לטיפול בדיקורים, צמחים ותזונה שמתחפשת לטבעית שלא תפתור לכם את הבעיה?
פרט לכך, האם אתה מודע למחירים של טיפולים רפואיים שאינם מרפאים שום מחלה בשוק הרפואה?

ביקור אצל רופא מומחה בהדסה עולה 800-1600 שקל ל- 15 דקות ?

צנתור עולה – 38,000 שקל
 
ניתוח מעקפים – כ- 200,000 שקל
 
ניתוח פשוט – 5000-7000 שקל
 
עלות של מחלת הסוכרת לאורך שנים- 500,000 שקל
 
עלות של לחץ דם ונכות – 500,000 שקל
 
וכן הלאה.
אלה הם מחירים אסטרונומיים באמת והם יוצאים מהכיס של כולנו, משלמי המיסים ואף אחד מהם איננו מרפא את המחלה!!!
 
והטיפול של ד"ר אשחר מונע ומרפא את כל אלה גם יחד!!! 
​כלומר שבמחשבה חכמה זה הטיפול הזול ביותר בעולם, פחות משקל ליום בפריסה ל - 20 שנה.

וכיום יש חידוש מרעיש - מרכז אשחר מפנה לייעוץ משפטי צמוד לכל מטופל כדי לתבוע עבורכם החזר של כל התשלום לטיפול במרכז אשחר מקופת החולים של המטופל. 
המשמעות היא - שהטיפול שלכם במרכז אשחר יכול לעלות לכם בסבירות גבוהה ביותר בסופו של דבר אפס שקלים!!!

יחד עם זאת, כיום העלות של הטיפול במרכז אשחר משקפת מספר אלמנטים:

 1.  אנחנו מרכז פרטי שלא נתמך על ידי המדינה ולא כל מקור מימון אחר. לכן עלינו לממן את כל ההוצאות הכבדות שלנו באופן
     עצמאי ולהיות רווחיים כדי שנוכל לשרוד ולהמשיך ולספק את השירות למי שזקוק לו. רופא בקופת החולים יושב לו בנוח במשרדו
     ובחות מחכים לו עשרות אנשים שהמדינה מסדרת לו בכל יום. אנחנו נלחמים קשה בכל יום כדי שהמטופלים יגיעו אלינו. זה עולה
     הרבה מאוד כסף!!

2. זמן העבודה האישי והרב והאחריות הניתנים לכל מטופל. זה הטיפול האישי והצמוד ביותר הקיים בישראל שמאפשר זמינות
    של 24 שעות ביממה של המטופל לרופא!!! 
 
3.  כעצמאים עלינו לדאוג בעצמנו לכל מה שמקום העבודה של שכיר דואג לו: פרסום, שכירות מקום, צוות, עלויות אחזקת
     המקום, ציוד, רכישה, אחזקה ותיקון של תוכנות מחשבים וציוד אחר, חידוש ציוד, רואה חשבון, פנסיה, ימי חופשה,
     תקופות בהן אין עבודה כמו מלחמה, לפני, אחרי ובמהלך חגים ועוד ועוד.  ואחרי כל זה מכל שקל שאתה משלם המדינה
      לוקחת במצטבר בגין מע"מ, ביטוח לאומי, מס הכנסה, מס בריאות, ו65-70% !!!  אז מה נשאר ?

 4.  זמן עבודה שאינו משולם בכתיבת מאמרים, לימוד, שיחות של מאות שעות סרק בחודש עם פונים שבסוף לא מגיעים לטיפול
      מסיבותיהם שלהם ועוד.

5. לצערנו אנחנו לא מסובסדים על ידי המדינה או קופות החולים שמסרבות לאמץ את הגישה שעלולה להביא קץ לשימוש בתרופות
    שלהן.. אם תעזרו לנו להפיץ את הגישה נוכל להכניס את זה לתוך הקופות השונות ולהפוך את זה לחינם עבור כולם. 

6. עלות הטיפול היא זניחה לאורך שנים בהשוואה לתוצאה - החלמה ממחלה קשה, איכות חיים מעולה, חיסכון ענק בהוצאות על   
   טיפולים רפואיים, אשפוזים ואובדן זמן, סבל, על הוצאות על מוצרי מאכל ומשקה שיוצאו מהבית לאחר הסדנא/פגישה. בסיכומו של
   דבר החיסכון הכספי הוא גדול פי 30 מההוצאה. 

ואל תשכחו, בשעת צרה את/ה עלול ללכת לרופא "מומחה" שיסחט ממך אלפי שקלים לביקור או שניים, אתה תוציא אלפי שקלים על תרופות ואולי אפילו על ניתוח שהיה ניתן למנוע אותו בקלות. אני לא מדבר על המצב הנפשי שלך, הפחד והחרדה שינבעו מהממצב העגום.

לסיכום: כאשר מניחים את העלות של הטיפול של ד"ר אשחר על כף המאזניים מול התוצאות הייחודיות (ברמה הארצית והעולמית)
ויוצאות הדופן שהוא נותן למטופל, הרי שהעלות הופכת להרבה יותר מכדאית, במיוחד בהתחשב בעלויות הטיפול האסטרונומיות
של צנתורים, ניתוחים, תרופות לכל החיים ומחלות, כולל עלויות של אובדן כושר עבודה, נכות ופגיעה נפשית, משפחתית וחברתית.

הרבה מאוד מטופלים אמרו לד"ר אשחר שהקשר האישי והצמוד עם ד"ר אשחר לאורך תקופה ממושכת ומשמעותית שווה הרבה יותר ממה שד"ר אשחר גובה!!!
לצערנו הרבה מאוד אנשים אמרו לנו לאורך השנים שהסדנא יקרה להם ולא הגיעו, אבל אחרי שנתיים שלוש הגיעו כאשר העלות הייתה גבוהה יותר והם סבלו כבר מהרבה יותר בעיות שאולי יכלו למנוע מוקדם יותר וגם הדרך להחלמה הייתה קצרה ופשוטה יותר.

מצער אותנו מאוד שהשירות שלנו כרגע לא זמין אוטומטית לכל אדם בישראל וחינם, כמו כל ניתוח וטיפול רפואי מזיק!!
עם זאת, אנחנו היחידים שנלחמים כבר 20 שנה מול כל הקופות להכנסת השירות שלנו לסל הבריאות במימון המדינה והקופות.
מדוע זה לא קורה?
כי זה מאיים על הרופאים והפרקטיקה של הרופאים ותעשיית המחלות והתרופות.

אם כל אחד מהאזרחים היה נלחם כמונו ב-  20 השנים האחרונות כדי להכניס את השירות שלנו חינם לסל הבריאות
במדינת ישראל אזי הייתם אולי מקבלים את הטיפול חינם. הצטרפו לעמותה לקידום בריאות הציבור בישראל!! חתמו על העצומה הנמצאת באתר זה למהפיכה במבנה משרד הבריאות והמערכת הרפואית בישראל.

אבל נראה שכרגע לאף אחד לא ממש אכפת לעשות זאת, מלבדנו, כן, דווקא אנחנו שאולי נהיה הראשונים להפסיד מכך!!!
רק 500 אנשים חתמו עד היום על העצמוה!!!
 


38. האם יש הנחה ל.....

המחיר של הטיפול/הסדנא כולל עלויות רבות. לאחר ניכוי העלויות והמיסים למדינה נשאר ממנו מעט מאוד. חבל שהמדינה חייבת להרוויח מאות אחוזי מס בדרך על מי שרוצה להבריא באופן פרטי לאחר שמערכת הבריאות נכשלה לספק לו את השירות. אנחנו גוף פרטי שחייב להתקיים אין לנו שום סבסוד ממשלתי.
אם נגיע למצב שיהיו אלפי תומכים בגישת ההיגיינה הטבעית אז בני המשפחה האחרים שלכם יוכלו לקבל טיפול חינם כמו דרך הקופות.
39. למה אין / האם יש מפגשים באזור שלנו ?
יש אפשרות להיפגש גם באזורים אחרים, הדבר רק מצריך זמן המתנה ארוך יותר. נשמח אם תעזרו לנו להפיץ את הגישה ולסייע ליצירת מפגשים וסדנאות גם באזור שלכם. עד אז תאלצו לנסוע למקום הקרוב שבו מתקיימת סדנא. אל תשכחו, סדנא מתקיימת פעם בשבוע, במשך חודש וחצי, וזה שווה. אם יהיו הרבה אנשים מהסביבה שלכם תוכלו אפילו להתארגן ולנסוע יחד כדי להוזיל עלויות.

40. מדוע אני צריך נטורולוגיה הרי עם התרופות אני מאוזן (לחץ הדם, הסוכר, הכולסטרול...) ?

האם הסתכלת פעם על רשימת התופעות שמכונות "תופעות לוואי" של התרופות שאתה לוקח ? הרשימה מבהילה וכוללת לעיתים סכנת מוות. נראה לך שזו דרך הגיונית לטפל במחלה, על ידי הרעלה של הגוף באמצעות חומרי רעל שקרויים באופן טראגי תרופות אף על פי שהם אינם מרפאים שום מחלה ? השימוש בתרופות הוא אשליה קשה ומסוכנת. היא נותנת אשליה שהבעיה איננה כאשר כל הסיבות למחלה ממשיכות להתקיים וממשיכות לגרום את הנזק לגוף. מיליוני אנשים נטלו תרופות בזמן ולפי ההנחיות ובכל זאת קיבלו שבץ מוחי, התקף לב, התקף אסטמה, התקף מיגרנה, התפרצות של דלקת במעי, התפרצות של מחלת עור כרונית, התקף אפילפסיה ועוד ? הטענה של רופאי ההיגיינה הטבעית בכל העולם היא שהשימוש הנפוץ בחומרי רעל אלה, יחד עם אלפי חומרי רעל נוספים מהתעשיות השונות, הם שגרמו לעלייה הדרמטית במקרי הסרטן בישראל ובעולם המערבי.
מדוע אם כן לא לחזור לגישה שפויה שמראה שבסך הכל מה שגרם למחלה הוא אי שמירה על חוקי הגוף והבריאות ? אז מדוע לחפש לעקוף את האמת על ידי הסתרת הבעיה, טיפול בתוצאה, בסימפטום, שמוכח כלא מרפא את הבעיה אלא רק מחריף אותה בטווח הבינוני והארוך ?


41. מדוע לא לעשות ניתוח ולגמור עם זה, מה רע בניתוח הרי מיטב הרופאים ממליצים על זה ואומרים שזה הפתרון היחיד ?

רק לאחרונה יצאו הרופאים בהצהרה שמרבית הצינתורים לאחר התקף הינם מיותרים. על פי תפיסתנו המדעית מרבית הניתוחים מיותרים משום שהבעיה איננה דורשת ניתוח, פרט למקרים קיצוניים, אלא לשינוי קיצוני וחיובי בהרגלים. רופאים מכירים את מה שלימדו אותם. מה שמלמדים את הרופאים זה שיש שני סוגי טיפול: תרופה וניתוח בסכין או בלייזר. הוצאת חלקים מהגוף והשלכתם לפח הינה בריחה מהאמת, מחסור בהבנה אמיתית של הגורמים לבעיות הבריאות שלנו. הצלקות והכאבים של הניתוח לא נעלמים למשך כל החיים, אבל המחלה תחזור בהמשך במקום אחר בגוף.
מקרים רבים הגיעו אלי עם אבחנה של רופא מומחה בבית חולים שהחולה חייב לעבור ניתוח מידי. כולם הסתיימו בכך שאותם חולים לא הגיעו יותר למנתח משום שלא היו זקוקים לו.
לא לשכוח שתעשיית הניתוחים מכניסה טריליוני דולרים לקופה של תעשיית המחלות ולכן היא מומלצת מאוד להישרדות של בתי החולים ומערכת המחלות (הבריאות).
אתה רוצה להיות קורבן על מזבח הרפואה, או שאתה רוצה ללמוד כיצד אתה יכול לטפל בעצמך ולהתרחק מרופאים ובתי חולים ?


42. מה ההוכחות לכך שהנטורולוגיה היא הגישה הטובה ביותר בעולם לריפוי מכל מחלה שהיא?

נטורולוגיה איננה שיטה שהומצאה על ידי גורו או גאון או אדם בעל כוח ריפוי כזה או אחר. היא איננה שיטה בכלל, אלא מערכת חוקי היקום, הטבע, החיים, הגוף האנושי שעליה מושתתת כל פעולה תקינה של הגוף שלנו. זו השיטה של הטבע להישאר בריאים ולהימנע ממחלות לאורך כל החיים. זו סדרה של צרכים שכל גוף חי זקוק להם בצורה אופטימלית כדי לשמור על קיומו התקין לאורך זמן. ההוכחות לכך הן בשלושה מישורים: הקליני, מחקרי מעבדה ומחקרים אפידימיולוגיים.
במישור הקליני: אין שום שיטה שיש לה יכולות ריפוי מוכחות בדמותם של אלפי ומיליוני אנשים שהבריאו באמצעות כל רופאי ההיגיינה הטבעית בעולם כמו גישת ההיגיינה הטבעית. פשוט, כאשר חוקי החיים והתזונה נשמרים בקפידה הבריאות מושבת לאדם במלוא עוצמתה. אין כמעט מחלה שאי אפשר לרפא אותה באמצעות חזרה אדוקה לשמירה על חוקי הטבע. זה מוכח אצלנו מידי יום מחדש כמו בכל המרכזים של הגישה בעולם.
מחקרי מעבדה: פרופ' קמפבל, אחד החוקרים הבכירים בעולם בתחום הביוכימיה של התזונה, אדם שביצע 300 מחקרים מהגדולים בעולם, הראה שבעלי חיים יונקים אחרים מלבד האדם מגיבים באופן דומה לתזונה ולשמירה על חוקי הבריאות. גם הם מבריאים כתוצאה מיישום החוקים וסיפוק הצרכים.
מחקרים אפידימיולוגיים: פרופ' קמפבל במחקרו הענק בסין, שנעשה בשילוב 3 אוניברסיטאות בעולם, הראה שבריאותם של מדינות שלמות ושל מיליארדי אנשים בתוכם מאות אלפי כפריים בסין עליהם ביצע מחקר ספציפי תואמת לחלוטין את ההתנהגות הבריאותית והתזונתית שלהם. לא משנה היכן בעולם אתה גר, חוקי התזונה והבריאות חלים עליך בדיוק באותו אופן ותגובות הגוף שלך להפרה שלהם תהיינה דומות.

 

להתחלת טיפול צלצלו לטלפונים: 

טלפון קווי -  03-3724200

מנהלת הקליניקה - זהר: 0545-742631 (עדיף בואטסאפ) או - 054-5748176


או השאירו את פרטיכם 
 
בדואר אלקטרוניeshkhar.office@gmail.com

 
ונחזור אליכם בהקדם 
 
האזינו לד"ר ערן אשחר המסביר על גישת הטיפול, על התזונה הכירורגית ועל מבנה ועלויות הטיפול