03-3724200

 על פי בקשת משרד הבריאות אנו מציינים ש: ד"ר אשחר אינו רופא קונבנציונאלי ועל כן אינו מוסמך לעסוק ברפואה (לרשום תרופות או להורידן או לבצע ניתוחים וטיפולים פולשניים כפי שנהוג ברפואה).  כמו כן המידע באתר אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהיא ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני מקצועי באמצעות רופא. ד"ר ערן אשחר הינו מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה מהפקולטה לרפואה והדסה באוניברסיטה העברית בירושלים. ד"ר אשחר הוא master - מורה, מומחה, לבריאות ופיתח גישה תזונתית ייחודית שלה הוא קרא - "תזונה כירורגית".
מרכז אשחר לריפוי אמיתי וסופי מסוכרת מבוגרים באמצעות תזונה טבעית
בניהולו של ד"ר ערן אשחר, N.D, נטורולוג,  M.P.H - מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה מהפקולטה לרפואה שבאוניברסיטה העברית והדסה בירושלים.
דף הבית >> מרכז אשחר בחדשות >> תביעה נגד ערוץ 10
 

23.11.16
אל 
ערוץ 10  - באמצעות ליאור ורוצלבסקי
במייל: liorv@10.tv
  הנדון : פרסום הכתבה במהדורת החדשות המרכזית של ה- 13.
           פגיעה בשמו הטוב של ד"ר ערן אשחר והוצאת דיבה ולשון הרע.
         אזהרה לפני הגשת תביעה.

א.    בתאריך 17.11.16 פניתם למרשי במייל בדרישה להשיב על מכתב שהועבר אליכם על ידי משרד הבריאות ובו טענות נגד מרשי.
ב.    דרישה זו הופנתה למרשי בניגוד לכל חוק והיגיון שהרי משרד הבריאות עצמו הקציב מפורשות במכתב 10 ימי עבודה כדי להשיב על המכתב. דומה שהזדרזתם מאוד להעביר את הסקופ החם לציבור בטרם יחמוק הטרף והשלל מידכם.
ג.    לאחר שעיינתי בחומר שהונח לפני ובתשובתו המפורטת והמנומקת של מרשי למשרד הבריאות עולה מתוך הדברים חשש לרשלנות מקצועית חמורה מצדכם ועשיית עוול בלא משפט. כמו כן, עולה שעבודכם העיתונאית בכתבה נעשתה הפעם תוך התרשלות חמורה והטעייה חמורה של הציבור בכל הקשור להופעתו והצגת דמותו ופועלו של מרשי.
ד.    כאמור מתשובתו של מרשי למשרד הבריאות, שעותק ממנה הועבר אליכם היום למייל זה, מתקבל הרושם שבפעילותו ופרסומיו של מרשי לא רק שלא הייתה מעולם שום הטעייה של הציבור, אלא שהוא פועל בעקביות במהלך 21 השנים האחרונות כדי לתרום לשיפור הבריאות של הציבור בישראל באמצעות עבודת נמלים של שנים.
ה.    התרשלותכם הרחיקה לכת עד כדי כך שהתעלמתם מכל העובדות שמרשי הניח לפתחכם שרק מבדיקה קצרה שלהם הייתם יכולים להסיק לגבי תרומתו העצומה לבריאותם של אנשים רבים שפנו לעזרתו. באופן מוזר בחרתם להתעלם מרשימה ארוכה של מספרי טל של הממליצים שהוא שלח אליכם ולא רק שלא הזכרתם אותם במילה אלא המשכתם במצג המעוות שלכם לגבי מרשי לאורך כל הכתבה. כמו כן התעלמתם מכך שמרשי ציין במכתבו אליכם שלאורך השנים הוא עשה מאמצים כבירים, כולל פגישה אישית עם נשיא המדינה ומנכלו אריה שומר ולאחר מכן עם שר הבריאות לפני 16 שנה, כדי להנחיל את תורתו לציבור בישראל, וזאת ללא כל בקשת תמורה מצדו. במקום להעלות עובדה זו על נס ולהוקיר אותו על כך בכתבה, המשכתם בהשמצות שלכם ללא כל רסן.
ו.    להוכחת התיזה המעוותת שהצגתם בכתבה טרחתם לנסוע עד לבתי החולים ולפגוש שני מומחים בתחומם שטענו שאין אפשרות לפתוח כלי דם באמצעות תזונה ושמעולם לא שמעו על גישת הטיפול של מרשי שלה העניק את השם -  "תזונה כירורגית". יחד עם זאת, לא טרחתם לעמת את הדברים מול מרשי ולראיין גם אותו בכתבה ולו לדקה אחת כדי לקבל הסבר מושכל על גישתו אל מול טענות המומחים האחרים מצד אחד וגם לא טרחתם לבדוק את העדויות הרבות המוצגות בסרטונים בשני אתרי האינטרנט שלו וגם לא באמצעות כ 200 טלפונים של מחלימים שהגיש לכם לאמת כדי לאמת את גישתו. אני סבור שבעבודה הרשלנית שעשיתם גרמתם נזק כבד הן לבריאות הציבור שעלול להתרחק להבא מכל דבר שיש לו דמיון לסוג העבודה של מרשי והן לעתידו המקצועי של מרשי. הרי תחקיר יסודי ורציני היה מגלה שמדובר באלפי החלמות של חולים ממגוון של מחלות שהרפואה לא יודעת כלל להבריא. כמו כן היה מתברר לכם שהפעילות של מרשי כולה מבוססת על מחקרים ומדעים מדויקים. אולם אתם הסתפקתם בהבאת מומחים שמומחיותם הנקודתית והמצומצמת איננה מתקרבת כלל למומחיותו של מרשי בריפוי מחלות והשתמשתם בהם לניגוחו של מרשי. גם התגובה הקצרה שציטטתם מתגובתו הארוכה של מרשי שהועברה אליכם עוד לפני העלאת הכתבה נבחרה על ידכם מראש מבלי לאפשר למרשי להגיב על דברי המומחים האחרים שהושמעו במהלך הכתבה.
ז.    העדויות החיות של מרשי מוכיחה מעל לכל ספק שעשיתם עבודה רשלנית ופגעתם הן במרשי והן בבריאות הציבור באמצעות הטעייה חמורה של הציבור שמדובר באדם מסוכן לציבור, בעוד שמי שטועה ומטעה את הציבור הוא פרופ' לוטן (שהוא זה שמסוכן לציבור בהעלימו מידע חיוני מעיניו) שאמר שלא ניתן  לפתוח כלי דם באמצעות תכנית תזונה. מרשי הוכיח אין ספור פעמים בקריירה שלו שמומחים מסוגם של אלה שהובאו בכתבה אינם מבינים בריפוי מחלות באמצעות תזונה ולכן תשובותיהם יטעו את הציבור. אין ספק שאתם שבויים בקונספציה השגורה והמקובלת ומקבלים אותה כתורה מסיני. בפעולתכם זו לא פעלתם על פי אמות המידה של עיתונות חוקרת מקצועית ובודקת לפני שהעליתם את הכתבה.
ח.    מהכתבה שלכם היה ניתן להסיק בקלות שיש התחזות במעשיו ופעילותו ופרסומיו של מרשי. 
שוב, אין ספק שמבדיקה קלה בלבד בחירה אקראית וראיון של 10 מטופלים מהרשימה הארוכה שסיפק לכם, הייתם עומדים על טעותכם החמורה בכל הנוגע למרשי. אך אתם עצמתם את עינכם, ששתם אלי קרב והמשכתם בשלכם, כאילו לא הועבר החומר לידכם.
ט.    החמור ביותר הוא שמרשי הוצג באופן רשלני ופושע בכתבה כבור וחסר כל השכלה בתחום הבריאות ואותו כללתם יחד בתוך חבורה שלמה של אנשים חסרי כל תואר אקדמי ממוסד מוכר בישראל, כאשר הקשר בין עבודתו של מרשי לבין פועלם והשכלתם הוא אפס. באופן תמוה התעלמתם לחלוטין מהתעודה של מרשי שהוכיחה שהאיש מוסמך, בעל תואר שני, מהאוניברסיטה העברית, הפקולטה לרפואה והדסה במדעי הרפואה ובריאות הציבור. לא רק שאת השכלתו זו לא הזכרתם בכתבה ולו במילה אחת, אלא הגדלתם לעשות והצגתם אותו כחסר כל השכלה בתחום הרפואה/בריאות וחסר כל הכשרה מתאימה לטפל באנשים המבקשים את עזרתו.
י.    מרשי הוצג על ידכם בכתבה כמתיימר לעסוק ברפואה. מעיון בהסבר המפורט ששלח מרשי למשרד הבריאות, שעותק ממנו נמצא בידכם, אתם יכולים להבין בפשטות שמרשי מעולם לא עסק ברפואה ולא התיימר ואף לא טען להיות רופא קונבנציונאלי. נהפוך הוא יוצא כל השנים נגד הפרקטיקה הרפואית שמנציחה את המחלות במקום להציע להן ריפוי אמיתי. אבל לכם לא הייתה שום בעיה להציגו כמתחזה או לפחות לרמוז לכך שהוא מתחזה לרופא.
יא.     בכתבה ציינתם שכל הפעולות של מרשי וטענותיו ועבודתו נעשים ללא כל ביסוס מדעי. טענות מופרכות אלו שכלל לא נבדקו על ידכם ברצינות המקצועית הראויה הופרכו על ידי מרשי באמצעות הצגת מאות מחקרים שאותם שלח למשרד הבריאות בתגובתו היום. גם כאן התרשלתם ברשלנות חמורה ופגעתם בבריאות הציבור ובתדמיתו של מרשי בציבור.
יב.    טענותיכם לגבי תואר הדוקטור של מרשי: 
עבודה עיתונאית רצינית הייתה מגלה שמרשי ביצע בעבודת הדוקטורט שלו את אחד המחקרים פורצי הדרך בישראל שעליהם אמר פרופ' שקרא את המחקר – אם מה שעשית כאן הוא אמיתי אז אתה צריך לקבל על כך פרס ישראל. האם ביקשתם לקרוא את עבודת הדוקטורט לפני ששללתם את תוארו מכל וכל בזלזול, בגסות ובבוטות? על כמה עבודות דוקטורט של רופאים שקיבלו תואר M.D נאמר שהם זכאים לפרס ישראל? האם נדבקתם ברוח הקרב של משרד הבריאות על מרשי וקיבלתם כל מילה במכתבם כתורה מסיני, וזאת מבלי שחיכיתם אפילו לשמוע את תגובתו המלומדת של מרשי? 
אין ספק שבאופן בו יצאתם בהצהרות מבלי לבצע כל תחקיר מעמיק ובדיקה נאותה גרמתם לנזק כבד למרשי ואף לבריאות הציבור בישראל תוך כדי עיוות של המציאות והעלמת מידע חיוני מעיני הציבור. יש כאן אדם, שמתיימר להגיע לכס שר הבריאות, שיותר מכל אדם אחר בישראל מצביע על אלפי החלמות מחולאים שונים באמצעות גישת בריאות מופלאה שלמד ושכלל. הוא מציע זאת כבר שנים לרשויות הבריאות וקופות החולים. ואתם במקום לבצע תחקיר מעמיק על עבודתו ולפרסמה ברבים לתועלת הציבור בחרתם לעשות את ההפיך הגמור, להשחיר את פניו ברבים להכפיש את שמו ולהטיל דופי בו באופן אישי ובמומחיותו המקצועית. אין עוול גדול מזה כלפי מרשי. בהמשך לבקשתכם לפני השידור קיבלתם תעודות השכלה של מרשי. מרשי סיים את לימודיו במכללה לרפואה משלימה והגיש שם את עבודת הדוקטורט שלו. אם היה מתאפשר הוא היה מגיש אותה בפקולטה לרפואה שם סיים תואר שני, אבל עבודה מסוג כזה לא הייתה נתמכת בלשון המעטה על ידי הממסד הרפואי הקונבנציונאלי, משום שהיא כופרת בשיטת הטיפול הרגילה. על כן נאלץ מרשי, בשל דבקותו באמת ובהיותו בעל ידע רב ומעמיק במחקר אותו רכש בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, לבצע את המחקר מחוץ לממסד. האם הוגשה או לא העבודה לגוף מחוץ למדינה על ידי המכללה זו סוגיה שאיננה נוגעת למרשי, אלא לבדיקה מול בעלי המכללה ומנהליה בראשותו ד"ר עקיבה זנבר. מרשי הגיש את עבודת המחקר למכללה ונאמר לו שהמכללה מקבלת חסות של אוניברסיטת ברנדין בקליפורניה. כך או כך הוא היה זכאי לקבלת תואר N.D מהמכללה בה למד.
אבל אתם בחרתם להתמקד בעניין שלמרשי לא הייתה לו כל נגיעה, האוניברסיטה בחול. מרשי לא טען מעולם שהוא היה בקשר ישיר עם אותה האוניברסיטה, אלא רק שכפי שנמסר לו המכללה קיבלה חסות שלה, זה הכל.  באותה המידה יכולה הייתה המכללה בעצמה, כמו מכללת מדיסין, או מכללת רידמן או רבות אחרות להנפיק את התעודה. גם אז היה טוען מרשי לתואר הד"ר שלו שהרי תואר שני כבר היה לו מהאוניברסיטה העברית.
מתיאור הדברים מנקודת מבט זו בתוספת אלפי העדויות למומחיותו הייחודית של מרשי ולעזרה הרבה שנתן לאלפי חולים שפנו לעזרתו ב- 21 השנים האחרונות, היה ניתן להבין, אם הייתה נעשית בדיקה רצינית ולא רשלנית, שמדובר באדם שהרוויח את תוארו ביושר ופיתח דרך מופלאה ואמיתית לטפל בחולים במגוון רב של מחלות. אולם שום פעולה רצינית לא ננקטה כדי לאשש את הדברים בהמולת ההתלהמות והשמחה לאיד שבה נוהלה הכתבה.
יג.    אציין שלאור כל הנתונים שהוצגו לכם לפני השידור, הן המכתב שמרשי שלח לכם הן רשימת הממליצים הארוכה, הן העדויות החיות באתרים שלו היה סביר בהחלט ואפילו מחובתכם היה להטיל ספק בעדויות המומחים ולהוציא את מרשי מתוך הכתבה עד לבדיקה יסודית בעניינו,  אבל לא עשיתם זאת. בכך יצרתם מצג שווא, מעוות ולא מציאותי של מרשי ופגעתם בשמו הטוב ובמוניטין שלו.  
על כן , לאור כל האמור לעיל, אני תובע בשם מרשי:
1.    לעשות תוכנית בת שעה לאחר מהדורת החדשות המרכזית עם פורומו בחדשות שיפנה לכתבה. בכתבה יופיע ד"ר ערן אשחר ויענה על שאלותיכם הענייניות ועל כל הטענות של משרד הבריאות.  אבקש שתאפשרו למרשי לחדד את טענתו העיקרית, שגם אתם ציטטתם אותה בסוף הכתבה, שאכן הגוף מסוגל לרפא את עצמו במגוון רב של מחלות ולכן מרשי טוען לריפוי במגוון של מחלות באמצעות גישתו.
2.    לציין בשידור שטעיתם טעות מוחלטת וסילפתם והטעיתם את הציבור בכך שאין למרשי כל השכלה רפואית אקדמית והוא חסר כל הכשרה בריאותית. 
3.    לבצע חקירה יסודית בעניין היעילות של טיפוליו של מרשי ולחשוף את תוצאותיה לעיני הציבור בערוץ שלכם כדי לנקות אותו מאבק השרלטנות שהדבקתם לו. אבקש שתערכו חקירה יסודית טלפונית מול כ- 100 מטופלים לפחות שהבריאו באמצעות מרשי ותציינו בשידור שעל פי העדויות שחקרתם  – חולים טוענים שהם החלימו ממגוון מחלות כתוצאה מהייעוץ של אשחר.
4.    להביא לאולפן יחד עם מרשי 3 עדים שיעידו על הטיפול שקיבלו ממרשי.
5.    לפרסם התנצלות פומבית באתר האינטרנט שלכם ובמקומות אחרים....
6.    לציין שלמעשה מעולם לא בדקתם את עבודתו של מרשי ואת תוצאותיה באופן מעמיק והאשמותיכם לא היו מבוססות על בדיקה כל שהיא, אלא על דעתם של המומחים שהתבררה כשגויה. 


הנזקים:
א.    פגיעה בשם ובמוניטין שנבנה במשך שנים בעמל רב.
ב.    נזק כלכלי ישיר ועקיף. אנשים טרקו את הטלפון ולא רצו לדבר איתי, אנשים שאמרו, לא רוצה את השירות שלך כי אתה לא דוקטור, אנשים שלא המתינו עד שאסיים לכתוב במשך ימים את מכתבי למשרד הבריאות וערוץ 10 ולמאות פניות אלי במייל בנושא ופנו למישהו אחר ועוד עשרות שעות של אובדן זמן בכתיבת תגובות ומשלוח הסברים במיילים למאות אנשים.
ג.    פגיעה נפשית קשה בי ובמשפחתי.

מכתב זה טרם נשלח לערוץ 10 על ידי עוה"ד שלי


 
 
האזינו לד"ר ערן אשחר המסביר על גישת הטיפול, על התזונה הכירורגית ועל מבנה ועלויות הטיפול