03-3724200

 על פי בקשת משרד הבריאות אנו מציינים ש: ד"ר אשחר אינו רופא קונבנציונאלי ועל כן אינו מוסמך לעסוק ברפואה (לרשום תרופות או להורידן או לבצע ניתוחים וטיפולים פולשניים כפי שנהוג ברפואה).  כמו כן המידע באתר אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהיא ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני מקצועי באמצעות רופא. ד"ר ערן אשחר הינו מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה מהפקולטה לרפואה והדסה באוניברסיטה העברית בירושלים. ד"ר אשחר הוא master - מורה, מומחה, לבריאות ופיתח גישה תזונתית ייחודית שלה הוא קרא - "תזונה כירורגית".
מרכז אשחר לריפוי אמיתי וסופי מסוכרת מבוגרים באמצעות תזונה טבעית
בניהולו של ד"ר ערן אשחר, N.D, נטורולוג,  M.P.H - מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה מהפקולטה לרפואה שבאוניברסיטה העברית והדסה בירושלים.
דף הבית >> מרכז אשחר בחדשות >> מכתב תגובה למשרד הבריאות
 
​23.11.16
אל 
משרד הבריאות
הועדה לבדיקת הטעיית הציבור
ד"ר טל לביא
עו"ד א. חקו
במייל: hataia@moh.gov.il
ובמייל: eyal.hacco@MOH.GOV.IL

מאת: ד"ר ערן אשחר (N.D  נטורולוג, M.P.H - מוסמך לבריאות הציבור ומדעי הרפואה, (מהפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית והדסה).  

 
הנדון: תגובתי לטענותיכם במכתב שהועבר אלי במייל בתאריך : 13.11.16.

בתאריך הנ"ל קיבלתי את מכתבכם ובו טענותיכם על הטעיית הציבור ועיסוק ברפואה שלא כדין ועוד.
במכתבכם נקבתם בתקופת זמן של 10 ימים שבה ניתן להשיב לכם את תשובותיי. בהתחשב בימי העמוסים זה היה נראה לי הוגן. אולם שלושה ימים לאחר מכן קיבלתי במפתיע פניה מערוץ 10 בטלוויזיה מייל שמציין שהעברתם לידיו את המכתב שהופנה אלי והם בניגוד אליכם דורשים תשובה על כל השאלות עד השעה 17.00 . המשך המשפט לא נכתב אבל האיום המרומז היה שאם לא...נדאג להעלות אותך למשפט הציבור בתקשורת. 
אין מילים בפי לתאר את תדהמתי על ההתנהלות שלכם בענייני. מדוע לא המתנתם לתשובתי המלומדת והסדורה בתקופת הזמן שנקבתם במכתב??? הרי בתום מכתבי זה יתברר לכם שכל טענותיכם הן טענות סרק ונזרקו לחלל האוויר על סמך ראייה ופרשנות שגויים של המציאות המדומה שיצרתם במוחכם.
עושה רושם שכיוון שחרצתם את דיני ומשפטי בטרם התקיים ובטרם נטענו טענותיי בהליך מסודר כמצופה מנהלים תקינים של משרד ממשלתי הכפוף לחוק במדינת ישראל החלטתם למעשה שאין לכם שום צורך להמתין לתשובותיי. נדמה שהנחתם מראש שכל טענה שאטען איננה סבירה ומתקבלת על הדעת ולכן סופי ידוע ונקוב מראש. על כן בקלות ראש ולדעתי מתוך תאוות רצח/טרף לחסלני, כלומר בכוונת זדון ברורה, ובניגוד לחוק העברתם מידע פנימי וחסוי לתקשורת כדי להשתמש בו לפגיעה בי ובשמי הטוב, לפגוע במשפחתי ובעסקי באמצעות דעת הקהל המושפעת על ידי תקשורת צמאת דם שעטה בעיוורון מוחלט על כל סקופ כפרי בשל. 

ואז, מדוע שהתקשורת תבדוק מידע שמשרד הבריאות העביר לה?!  היא יכולה לסמוך עליכם בעצימת עיניים. 
תפקידה הוא רק לדווח.

לצערי בזבזתי חצי יום בכתיבת 9 עמודי תגובה רציניים ומפורטים על פועלי ב – 21 השנים האחרונות למען בריאות הציבור בישראל ועל גישתי המקצועית. כתבת ערוץ 10 התעלמה כמעט מכל תוכן המכתב והטענות שנטענו בו. היא גם התעלמה מהעובדה שמדובר באדם שסיים תואר שני והוא Master (באנגלית פירוש המילה היא – מורה, מומחה, אמן) בבריאות הציבור מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית וחזרה וטענה שאני חסר כל השכלה בתחום הבריאות. 
המילים – ללא כל ביסוס מדעי וללא כל השכלה רפואית כל שהיא (סעיף 7 במכתבכם), בלוף, הבטחות ללא כל כיסוי.. ועוד זכו להבלטה עצומה משום שהם הופיעו במכתבכם אלי. תעודות ההשכלה שלי בתחום הבריאות שנשלחו לערוץ 10 שהוכיחו שאני בעל השכלה רפואית מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית והדסה לא הועילו. לא הועילה גם רשימת הממליצים הארוכה שלי שהופנתה לערוץ 10. (ערוץ 10 פנה אומנם ל 2 אנשים אבל במטרה אחת ויחידה למצוא עוד טיעונים כדי לנגח אותי). כמובן שגם לא צוטטו מאתרי אפילו עדות אחת מצולמת על ריפוי ממחלה כל שהיא, ויש לי מאות כאלה. 
כיצד זה שידעתם לצטט באופן סלקטיבי מאתרי שורות שמכעיסות אתכם ונראות לכם כהטעיית הציבור אבל בו בזמן אתם מתעלמים מהשכלתי הרפואית הפורמלית ומצהירים בסעיף 7 במכתבכם – "ואינו בעל כל השכלה רפואית כל שהיא". אני מבין שלהשכלה ברפואה הטבעית שלי אתם בזים ומתייחסים בביטול גמור והיא לא נחשבת בעינכם כלל כשהשכלה ששווה להתייחס אליה, אע"פ שזו היא ההשכלה שהכשירה אותי להגיע להצלחות עצומות  ויוצאות דופן בכל קנה מידה בריפוי ייחודי ובלעדי בישראל ששום רופא קונבנציונאלי איננו מסוגל להגיע אליהם, אבל כיצד התעלמתם לחלוטין מהתואר H.P.M ? אני מניח שהאותיות ד"ר ו – D.N הם צירוף מילים שמהוות סדין אדום עבורכם והם העבירו אתכם על דעתכם. 
עו"ד שאיתו התייעצתי, מטופל לשעבר שלי (כמו הרבה עו"ד ואפילו 2 שופטים מטופלים לשעבר שאיתם אני מתייעץ בימים האחרונים) אמר לי – עושה רושם שהם סימנו את המטרה מראש.
רבותי, את הדיון בעניין זה נמשיך לנהל כנראה במישור אחר ובמקום אחר ועושה רושם שכמה אנשים ישלמו על התנהלותם באופן אישי שהרי אינני מתכוון לעבור לסדר היום על פגיעה כה קשה בי בכל המובנים.
אולם אני רוצה לענות על טענותיכם הקשות אחת לאחת באופן ענייני ובמלוא הרצינות. אני מקווה שגם אתם תקראו הפעם כל מילה במכתבי זה ברצינות המלאה והראויה ולא בקלות ראש שבה נהגתם עד כה שהרי ככל הנראה לא רק עתידי אלא גם עתידם של רבים אחרים עומד כאן היום לדיון. אני גם יכול להבטיח לכם שלא רק אתם, אלא גם מאות אלפי אנשים בישראל שעוקבים אחרי פעילותי ב- 21 השנים האחרונות יקראו את מכתבי זה שעשוי לדעתי להוות ההתחלה של השינוי המיוחל בבריאות הציבור בישראל.  
רבותיי, ובכן העניין הרבה יותר פשט מכפי שאתם מתארים אותו.
ראשית, חלק מהשינויים שביקשתם בוצעו באתרי האינטרנט שלי וזאת למנוע כל ספק וחשש להטעיית הציבור (אף על פי שלא היה שום ספק בכך גם קודם, אלא שאין לי שום בעיה להיצמד לניסוח שלכם).
שנית, אני כאמור בהשכלתי מוסמך בבריאות הציבור ומדעי הרפואה מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית. אני מומחה ומורה בבריאות, לא במחלות, זו הגדרת התואר האקדמי שלי, זו הכשרתי האקדמית וזה התחום שבו המשכתי להתעמק ולהשתלם גם בתחומים אחרים או נושקים, במוסדות אחרים ובמחוזות אחרים רחוקים מהרפואה הקונבנציונאלית ב- 29 השנים האחרונות. 
אלא שלצערי הרבה אינכם מבינים דבר אחד יסודי – מטרת האחיזה בכללי הבריאות הינה מלכתחילה כדי למנוע מחלות ומוכח על ידנו הנטורולוגים שהחזרה לשמירה על כללי הבריאות והתזונה מרפאים מחלות, אך לזאת אינכם מאמינים. מדוע אינכם מאמינים בזאת? משום שההכשרה הרפואית אומרת שיש לטפל במחלות , אבל אין להתיימר לרפא אותן באמצעות תיקון אורח החיים והתזונה. זה משום שהמחלה היא גנטית, או תלוית גיל או מזל רע ולכן כרונית ולא ניתנת לריפוי. לכן טיפול רפואי לעולם איננו מוביל לריפוי ואינו מתיימר להבריא חולים ממחלות שמוגדרות על ידי הרפואה ככרוניות. כמה פשוט ולוגי וכמה קשה לעיכול ולהבנה וקבלה על ידי רבים שחונכו אחרת. אבל אני מקדים כאן את המאוחר.
כאן אציין שבגיל 9 חליתי באולקוס בדרכי העיכול וסבלתי במשך שנים מדימומים ודלקות. ביום בהיר אחד בגיל 24 בשנה האחרונה ללימודי לתואר ראשון באוניברסיטה העברית התמוטטתי בחדרי והובלתי דחוף לבית החולים בהר הצופים עקב התפוצצות כיב בתריסריון. שכבתי שם שבוע ובסיומו של השבוע ניגש אלי רופא ואמר לי  - אתה זקוק לניתוח כדי לפתור את בעייתך. חזור אלינו עוד חודש לניתוח. יצאתי מבית החולים ולא שבתי לראות שום בית חולים מאז ועד היום וגם לא קליניקה של שום רופא בגלל מחלה כל שהיא. מה שקרה הוא שפשוט התגלגל לידי ירחון של American Natural Hygiene Society בארה"ב ומשם הדרך הייתה קצרה לריפוי מוחלט ממחלתי ללא צורך בניתוח ואך ורק על ידי אימוץ תזונה טבעית. 
כיוון שבעקבות הריפוי האישי שלי התעניינותי בתחום הבריאות גברה נרשמתי ללימודים במסלול מוסמך לבריאות הציבור בהדסה.
אציין שבמהלך לימודי בהדסה רכשתי ידע רב בנושאים רבים הקשורים לבריאות הציבור, ולא אפרט כאן את כל הקורסים שלמדתי מרצוני גם מעבר לתוכנית הלימודים הבסיסית. בעיקר למדתי לפתח חשיבה מחקרית ומדעית וחשיבה עצמאית ובלתי מוגבלת. לימודי כללו גם מדעי רפואה – אנטומיה, ביוכימיה, פיסיולוגיה, פאתולוגיה, קרדיולוגיה, ביומכניקה, תזונה ועוד. 
את הלימודים בהדסה, לא את עבודת הגמר, סיימתי בשנת 1987. עבודת הגמר שלי הייתה מחקר שדה ונעשתה על מאות תלמידי כיתות יא בבתי ספר בירושלים. להלן נושא המחקר:
כושר גופני, פעילות גופנית, התנהגויות בריאותיות ומאפייניהם בקרב בנים תלמידי כיתות י"א בחינוך העברי בירושלים בשנת 1996, "עבודת גמר לתואר מוסמך בבריאות הציבור", הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית, ירושלים, 1988.

בתום לימודי שימשתי בתפקיד ניהולי באוניברסיטה העברית בתחום בריאות הציבור ופנאי ונופש. במקביל הפכתי למרצה מבוקש בצהל ויצאתי תכופות למילואים יומיים כדי להרצות בבסיסי צהל ברחבי הארץ. בתפקיד זה מילאתי עד לפרישתי משירות מילואים. במקביל נתתי מאות הרצאות ברחבי הארץ במתנסים, מרכזים קהילתיים, מקומות עבודה ופורומים נוספים. במהלך הזמן נתקלתי בשאלות רבות בדבר החשיבות של סוג התזונה לבריאות. הייתי מבולבל, לא ידעתי לתת תשובות נחרצות, כי אומנם למדתי תזונה בתואר השני, אבל כמו הרופאים שלומדים על תזונה, ללימודי התזונה שלי בהדסה עם פרופ' קוניין לא היה קשר ישיר לריפוי של מחלות. 
ככל שהתחלתי לחקור את נושא התזונה הטבעית התחלתי להבין את החשיבות הקריטית של התזונה לבריאותו של האדם וגם נתקלתי בעובדה שהרפואה איננה מדגישה את המרכיב הזה בטיפול בחולים. 
והינה, במהלך הרצאותיי ברחבי כל הארץ קיבלתי יותר ויותר פניות מאנשים, בעיקר חולים מודאגים, לייעץ להם בנוגע להרגלי תזונה ואורח חיים בריא. בהדרגה הבנתי שזה ייעודי. הפסקתי עם ההרצאות הכלליות ועברתי לייעוץ והנחייה אישיים. במקביל עזבתי את משרתי באוניברסיטה והתחלתי את לימודי במכללה למדעי התזונה של ד"ר חווה וד"ר יום טוב סולם. למדתי שם קורסים רבים שלרובם לא התחברתי. להלן רשימה קצרה:
אנטומיה, פיזיולוגיה, מיקרוביולוגיה, ביוכימיה, פרמקולוגיה, בדיקות מעבדה, רפואה מערבית – פאתולוגיות, נטורופתיה, ארומותראפיה, הומאופתיה, פרחי באך, צמחי מרפא, רפואה טבעית, רפלקסולוגיה, תראפיה וטיפול בתזונה א, ב, ג, אוכיגנומידיאגנוזיס – קריאה בציפורניים, אירידיולוגיה – קריאה בגלגל העין, נוירולוגיה – אבחון לפי כף היד, ביואנרגיה – רפואה טבעית, כירולוגיה - אבחון לפי כף היד, טונגודיאגנוזיס- אבחון מחלות עיכול לפי הלשון, ניהול קליניקה.
אין חולק על כך שחלק מהתחומים האלה אינם מוכרים על ידי הרפואה הקונבנציונאלית ובכך אין חידוש וגם לא שמעתי שזה בניגוד לחוק שהרי מכללות ידועות פועלות בתחום ומשרד הבריאות לא הוציא להן צו סגירה משום שהן פועלות בניגוד לחוק. 
במיוחד למדתי שם לעומק את נושא התזונה הטבעית והריפוי של מחלות באמצעות תזונה טבעית. נחשפתי לספרות מקצועית ואלפי מחקרים המדברים על הקשר בין תזונה לבריאות וריפוי ממחלות וגם הגעתי להכרה שלצערה של כל החברה הישראלית הטיפול הרפואי בחולים מתעלם למעשה לחלוטין מכל הידע הזה כשהוא מתמקד אך ורק במתן תרופות וביצוע ניתוחים. 
סיימתי שם 4 שנות לימוד ועברתי למכללה לטבעונות של ד"ר עקיבה זנבר במטרה לבצע דרכם את מחקר הדוקטורט. זנבר הציג את המכללה שלו כשלוחה של אוניברסיטת ברנדין שבקליפורניה. המשך המסלול אצלו העניק תואר D.N שהיה מותנה בין היתר בעריכת מחקר משמעותי. את עבודת המחקר שלי לדוקטורט עשיתי על מטופלים ביתר לחץ דם. 
נושא המחקר היה - השפעת "ההיגיינה הטבעית", התזונה הטבעית ותקופות של "צום על מים" על הפחתת ערכי לחץ-דם בקרב חולי יתר לחץ דם בשנים 2001-2004 בישראל (המחקר מצורף למייל זה).
אציין שמחקר דומה נערך בארה"ב על ידי ד"ר גולדהמר וממנו שאבתי את ההשראה למחקרי (הפנייה למחקר זה תמצאו בסוף המייל). אציין גם שעבודת המחקר עמדה בכל הסטנדרטים של עריכת מחקר שאותם למדתי באוניברסיטה העברית כולל ליווי באמצעות אותו סטטיסטיקאי, שמואל ברונר, שליווה אותי בעבודת המחקר שלי לתואר שני. לימים פנה אלי פרופ' שאת שמו שכחתי וביקש ממני עותק מהמחקר לקריאה. לאחר הקריאה הוא חזר אלי ואמר – אם התוצאות של המחקר הזה אמתיות אזי אתה צריך לקבל פרס ישראל על חדשנות רפואית (דרך אגב – אתמול נשמע פרופ' לוטן מהדסה בכתבה בערוץ 10 אומר – אם מישהו יציג תזונה שיכולה לפתוח כלי דם מגיע לו לקבל פרס נובל. אז אני מתכונן בהחלט לפנות איליו ולהציג לו עשרות עדויות חיות לכך ולבקש שיפעל להעניק לי את הפרס) (עכשיו כבר מגיעים לי כבר 2 פרסים). 
בכל אופן במהלך השנים נעשו ניסיונות מצדי להביא את תוצאות המחקר לידיעת רופאים מומחים בתחום כלי דם. הצעתי להם לחזור על המחקר יחד איתם בין כותלי בתי החולים, אבל כולם כאחד לא גילו בכך שום עניין. בסופו של דבר מי שהפסיד מכך הוא ציבור החולים בישראל. גם היום אני מציע לכם ולכל המעוניין לחזור על מחקרי בכל מקום שתחפצו ואני יכול להבטיח לכם שתוצאות המחקר יהיו דומות, גם אם לא זהות.
אחד המקורות החשובים ביותר, מתוך כמה אלפים, עליהם אני מתבסס כיום בייעוץ שאני מספק לכל הפונים אלי הוא מחקרו הענק ופורץ הדרך של פרופ' Campbell T.C ביוכימאי מאוניברסיטת קורנל – להלן:
Campbell T.C: The China Study, The Most Comprehensive study of Nutrition ever Conducted and the Startling Implications for Diet, Weight Loss and Long term Health, Benbella Books, Dallas, Texas, 1995.  
יחד עם זאת תפיסת הבריאות הכוללת שעליה אני מתבסס הינה בעלת שורשים עמוקים יותר ומתחום הרפואה הטבעית שלפני 240 שנה ועד היום ב - American Natural Hygiene Society. מתום לימודי בהדסה ועד היום קראתי מאות ספרים שיצאו בארה"ב ואלפי מחקרים שעסקו בגורמים היוצרים בריאות מיטבית באמצעות יישום הגישה של התייחסות לצרכים הטבעיים של הגוף ואי התעלמות מהם. אחד מהכתבים שהינם מעמודי התווך של גישת הנטורולוגיה-ההיגיינה הטבעית בארה"ב ובעולם הינו ספרו של ד"ר שלטון המבוסס על ניסיון קליני של 50 שנה: 
  Shelton. H: Natural Hygiene-The Pristine Way of Life, American Natural Hygiene Society,
                    Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi 1968, sec 1994.
גם ד"ר שלטון וגם אני מעולם לא הגדרנו את עצמנו כרופאים קונבנציונאליים. מעולם לא התחזיתי לרופא על ידי לבישת חלוק לבן או הנחת סטטוסקופ על הצוואר. מעולם גם לא הגדרנו את עצמנו כמרפאים וזה נכון לגבי כל אדם שפועל על פי גישה זו בעולם. כולנו גם איננו עוסקים ברפואה שהרי איננו עוסקים בכלל במה שהרפואה עסוקה בו – ביצוע אבחנות, בדיקות פולשניות, מתן תרופות, ביצוע ניתוחים, רנטגן, לייזר ועוד. אין לי ולכל הנטורולוגים בעולם שום חלק ועניין בזה?
אנחנו בסך הכל מלמדים את המטופלים/תלמידים שלנו את צרכי החיים החיוניים של הגוף ואת כללי הבריאות - אורח החיים הנכון, כיאה למורי בריאות. על כן מגוחך לומר עלינו שאנחנו עוסקים ברפואה, שהרי עיסוק ברפואה הוא עיסוק מאוד מוגדר וספציפי כפי שפירטתי לעיל. 
ועוד, אם אני מואשם כעוסק ברפואה, המשמעות היא שהרופאים עושים בדיוק מה שאני עושה ואני עושה בדיוק מה שהרופאים עושים. אם כך יש לכם הסבר מדוע אני מגיע לתוצאות הפוכות לאלה של הרופאים? הם מדברים על מחלה כרונית לכל החיים ואני מדבר על ריפוי מחלות כרוניות באמצעות תזונה. הסבירו לי אם כך בבקשה כיצד הגעתם למסקנה שאני עוסק ברפואה בה עוסקים הרופאים?
ספר נוסף מהקלסיקה של הנטורולוגיה הינו סיפרו של ד"ר טילדן שפרש ממקצוע הרפואה והחל לייעץ כמוני לאורח חיים בריא ואז גם ראה בפעם הראשונה ריפוי אמיתי של מחלות בקרב מטופליו מה שלא קרה עד אז באמצעות התרופות שרשם להם: להלן ספרו של טילדן.
Tilden. J: Toxemia – the basic cause of disease, An Eminent Medical doctor  tells how to get well, how to stay well, the drugless way, American Natural,  Hygiene Society,1974. Natural Hygiene Press.

כללי הבריאות שאנו מלמדים מתייחסים לצרכי החיים החיוניים של הגוף והם: תזונה טבעית, שתייה, מנוחה, תנועה, חשיפה לשמש, הימנעות מרעלים, אוויר נקי, חשיבות השינה, חיי חברה, קהילה ומשפחה, תמיכה רגשית, חשיבות הרגיעה והשלווה והשליטה על מתחים, הימנעות מעישון ואלכוהול וחומרים מגרים וממכרים ועוד. 
האם משהו מזה כלול בלימודי הרפואה? בפרקטיקה של הרופא? לא, אולי מעט מאוד ובאופן חלקי ומקוטע. האם הרופא המומחה ל..., רופא המשפחה בקופת חולים מלמדים את החולה הרגלי בריאות ותזונה נכונים. כמדומני שלא? הם טוענים שזה לא מתפקידם? הם מפנים לתזונאיות לשם התייחסות למרכיב אחד בודד מכל הצרכים – תזונה. אולם למרבה ההפתעה לתזונה שהדיאטניות מציעות למטופלים אין שום השפעה מרפאה/מבריאה על מחלותיהם. דיאטנית הרי לא מצפה, וגם לא הרופא שמפנה אליה, שהחולה יבריא ממחלתו בעקבות הצעותיה וכתוצאה מכך יפסיק ליטול תרופות. מכל אלה שהגיעו אלי ב- 21 השנים האחרונות לא ראיתי אחד שנרפא ממחלה כל שהיא עקב יישום התזונה של הדיאטניות הקליניות, נהפוך הוא – מצבם רק הלך והחמיר ולכן הם הגיעו אלי לייעוץ. 
מדוע מצב החולה והמחלה מחמיר עם הייעוץ של התזונאית הקלינית? 
את התשובה לזה תקראו במחקריו של פרופ' Campbell T.C  והם מתמצים במשפט אחד – זו איננה תזונה שמתבססת בעיקר על מזון טבעי לאדם.
אז אם הרופאים לא מלמדים בריאות מי כן עושה ויעשה זאת? 
למעשה אין תפקיד כזה בתחום הרפואה. אף אחד לא עוסק בזה באופן סיסטמתי ומקצועי כמו הנטורולוגים (הפירוש של המילה נטורולוגיה הוא – תורת חוקי הטבע).
אבל איך אם כך אנחנו מתיימרים לרפא מחלות שונות, כמעט את כל המחלות?
האמת היא שאנחנו לא מתיימרים לרפא שום מחלה, זה משום שאיננו יודעים לרפא מחלה כל שהיא ומעולם לא ריפינו אף חולה ממחלה כל שהיא.  
תמוה? ההסבר הוא פשוט?  
אנחנו אומרים שריפוי הוא תמיד תוצאה של תהליכים ביולוגיים המתרחשים בגוף ונובעים מהאינטליגנציה הפיזית האין סופית שטמונה בגוף עצמו. כאשר צרכי החיים החיוניים מסופקים לגוף באופן אופטימלי ידע הגוף לרוב להחזיר את תאיו, רקמותיו ומערכותיו לאיזון באמצעות ריפוי הביוכימיה הבסיסית של הגוף.  על כך בדיוק מדבר ד"ר  Tilden M.D. כך מרפא הגוף את מחלותיו באופן עצמי. לכך קרא ד"ר אנדרו וויל M.D - ריפוי ספונטני. לכח ריפוי זה עד כל רופא שרואה את מצב הבריאות של החולה שלו משתפר, לעיתים קרובות ללא כל הסבר מדעי שמניח את הדעת מצדו. 
המצער ביותר הוא שרופאים אינם לומדים את הגישה הזו בבתי הספר לרפואה וכלל אינם מודעים אליה. במקום זאת הם לומדים לשנן את המשפטים הבאים בפני החולה: 
המחלה שלה היא מחלה קשה 
המחלה שלך הינה על בסיס גנטי ולכן לא ניתנת לריפוי
בגילך אתה צריך לצפות לזה, אין מה לעשות למד לחיות עם זה
אין שום עדות לכך שיש ריפוי למחלה הזו
אין שום תזונה שיכולה לרפא את המחלה שלך, אם הייתה תזונה כזו , אני הייתי יודע על כך (בדיוק כמו שאמר פרופ' לוטן בשידור בערוץ 10)
הפתרון היחיד שיש לך הוא לקחת תרופות, התרופות הן האלטרנטיבה הטובה ביותר

התרופות הינן לכל החיים ואין חזרה מהן
לתרופות אומנם יש תופעות לוואי קשות, אבל אין ברירה אחרת, הסיכון מהמחלה שלך גדול בהרבה מהסיכון של נטילת התרופה.
הניתוח ה... הוא הפתרון היחיד שיש למצבך הנתון
ועוד ועוד.
מרבית הרופאים ככל הנראה מאמינים באופן מלא או חלקי בגישה הזו גם אם יש בה לדעתם לא מעט חורים. 
אנחנו הנטורולוגים לא רק טוענים, אלא אף מוכיחים על תלמידנו שכל הטענות האלה שגויות מיסודן ונובעות מתוך התעלמות מוחלטת ממידע מדעי וקליני מצטבר מוצק ומבוסס (הפנייה למחקרים בתחתית מכתב תגובה זה) שמוכיח שכמעט כל המחלות ניתנות לריפוי באמצעות כוחות הריפוי של הגוף עצמו. אתם או כל גוף אחר מוזמנים לבדוק את אמיתות דברי על מאות מחלימים. 
אתם טוענים – אתה מטפל במגוון לא סביר של מחלות ומבטיח...
אני טוען שאתם אינכם מבינים את הרעיון הבסיסי של ריפוי טבעי שלמעשה כל הרופאים מתכחשים לו – הגוף מרפא את עצמו ללא הבדל והתחשבות בסוג המחלה או הבעיה. הוא מרפא תאים באשר הינם, הוא מתקן הביוכימיה הלקויה והבסיסית של הגוף שהובילה למחלות ולכן המחלות נעלמות. אני אומר שוב – אני לא מטפל בכלום!!!
שנית מעולם לא הבטחתי ריפוי כל שהוא בשם הגוף. ציינתי רק שהניסיון שלי ושל מאות רופאים נטורולוגים ברחבי העולם ב- 230 השנים האחרונות והמחקרים תומכים בכך ומראים שכאשר חוזרים לשמור על חוקי הבריאות והתזונה מתחולל ריפוי במגוון עצום של מחלות ובעיות כולל פתיחה של כלי דם. בכל המקרים אני יכול "להבטיח" שיחול שיפור במצב הבריאות בכפוף לנזק שהאדם גרם לגופו ולמידת ההפיכות של הנזק. זה הכל. 
מדוע שלא תבדקו זאת בדרך המדעית המקובלת, שהרי אנחנו מדברים כאן על מדע מדויק, לא על מופע קסמים ולא על רפואת אליל, דרך אגב בניגוד לרפואה וליו"ר ההסתדרות הרפואית לשעבר יורם בלשר שהצהירו שהרפואה איננה מדע מדויק. 
בסוף המכתב הזה תמצאו מאות מחקרים שעליהם אני מתבסס בגישתי. הם בוצעו במיטב האוניברסיטאות בעולם, על ידי מיטב החוקרים ופורסמו בחלקם גם במיטב הירחונים המקצועיים.
פשט הפסיקו להתעלם מהם! פקחו את העיניים ושנו את גישתם לבריאות ומחלות.
אתם סבורים שלכל מחלה נדרש מומחה ספציפי, שעל פי רוב איננו יודע ומצליח לרפא באמת את שורש המחלה ומספק תרופות לרוב ומכריז על המחלה ככרונית. הרי את זה אינכם מכחישים. 
וכאן אני טוען ומאות רופאי הנטורולוגיה עומדים לצדי וגם כמה אלפי מחקרים שפרקטיקה כזו רק מנציחה את המחלות ולעולם לא תרפא אותם! הרי זה בזבוז של מיליארדים לקופה הציבורית שגם כך אינה עומדת בפרץ.
הרי פליטי התרופות והניתוחים שלא איבדו את תקוותם להירפא מגיעים אלי אחד אחרי השני ולרוב כשהם מקיימים את התנאים להשבת הבריאות הם מחלימים מסוכרת, מיתר לחץ דם, מטרשת עורקים, מקוליטיס, ממיגרנה, מקרוהן מאסטמה ועוד ועוד. עשו על כך מחקר רציני ותיווכחו בצדקתי. כל האנשים שהחלימו שהגיעו אלי בצר נפשם והחלימו מעשרות בעיות הם עדויות חיות לכך. 
אין לכם שום עניין לחקור אותם ולפרסם את הממצאים בירחונים מקצועיים בעולם? הרי אתם משרד שרוצה לדאוג לבריאות העם. 
האם יש פעולה יותר מבורכת מכך לקידום הבריאות בישראל?
האם לא תרצו שעוד מאות אלפי חולים בישראל ישמעו על כך וליבם ימלא תקווה על האפשרות להחלים ממחלותיהם? 
האם אין לכם עניין לשנות את מפת החולי בישראל? 
האם אין זה מתפקידכם לעשות זאת במקום להילחם באדם שמוביל אנשים להבראה ממחלות באמצעות ייעוץ פשוט להרגלי בריאות נאותים?
ועל מה קמה הצעקה?
אזי אדונים נכבדים לא נשאר לי אלא להתנצל בפניכם ובפני הרופאים והרפואה בשם הגוף החי ובשם הטבע, בשם אלוהים, בשם האינטליגנציה הפיזית האין סופית ובשם כוחות הריפוי העצומים של הגוף על כך שהגוף מרפא את עצמו. כולנו כנראה פרצנו בגסות ובחוצפה לנחלתם הבלעדית של הרופאים – עיסוק ברפואה.
אך על יעלה כעסכם עלי, אני רק מודיע לכם על כך שזה טבעו האמיתי של הגוף החי. אתם רוצים לצלוב אותי ולהוקיע אותי על עמוד התליה ולשפוך את דמי בחוצות העיר והתקשורת וכך עשיתם  על כך שהודעתי לכם בחוצפתי על טבעו של הגוף החי באמצעות הצהרות (בלתי סבירות ובלתי מתקבלות על הדעת – כהגדרתכם) שני אתרי האינטרנט שלי.
מה פתאום אתה אומר שיש ריפוי למחלות? אתם שואלים.
מה פתאום אתה יודע לרפא את כל המחלות (מה שלא אמרתי מעולם ולא צוין באתריי).
אתה ודאי רמאי נוכל ושרלטן
וגם אינך מבין כלום ברפואה/בריאות, אין לך שום הכשרה בתחום הבריאות!!!
ואתה גם נכנס לטריטוריה שכלל איננה נחלתך, אלא שלנו היא.
וגם אין לך שום זכות להגן על עצמך ועל האמת שלך באמת משום שלצדנו עומדת התקשורת, ההון, השלטון, הארגון, החוק, העוצמה, האמצעים...
אתם טוענים להפחדה לגבי טיפול רפואי מוכר
רבותיי, מתי לאחרונה הצצתם בעלונים המצורפים לקופסאות התרופות שחולים מקבלים? 
האנשים מגיעים אלי מבוהלים, מלאי חלחלה ממה שהם קראו בעלוני התרופות ואומרים לי אני לא מוכן לקחת את זה, אני מוכן לעשות כל מה שתגיד לי רק לא לקחת תרופות, או שהם אומרים לי לקחתי... וקיבלתי כאבים בכל השרירים, הגעתי לאימפוטנציה, קיבלתי פריחה, שלשולים... ועוד עשרות סימפטומים? 
הציבור בפאניקה מכם, לא ממני, אני לא מציע שום רעלים ושום סמים ולא שיקויים ולא משחות ולא גלולות ולא זריקות שמפחידות אנשים, רק מלמד אותם את חוקי הבריאות. מה כל כך מפחיד בזה?
אז אני צריך להפחיד אותם? הם לא מפוחדים מספיק? אתם מכירים חולה אחד שבולע את התרופות בחפץ לב ובשמחה ומבקש עוד? אתם מכירים חולה אחד שש לעשות ניתוח?
על הטיפול ה"מוכר" הזה אתם מדברים? על הניתוח המוכר שאנשים מתים ממנו מפחד ועל פי הסטטיסטיקה גם יוצאים ממנו לפעמים מתים פיזית אתם מדברים? על ניתוחים שהרבה פעמים לא מצליחים להושיע ורק מחמירים את המצב ולכן אנשים מתים מפחד מהם אתם מדברים? על שיקום ממושך וקשה מניתוח שמשאיר צלקות לכל החיים ולכן אנשים מתים מפחד לעשות אותו, אתם מדברים?
למי הטיפול מוכר? לכם? וזה שהוא מוכר ומקובל עליכם אומר שהציבור מקבל אותו בחדווה ואושר?
מדוע אתם עוצמים את עינכם ומטייחים את העובדות? אנשים חרדים מהטיפולים המוכרים!!!
אז אם אני מצביע על סטטיסטיקות ידועות המפורסמות לעיני הציבור אזי אני מפחיד אנשים מהטיפול המוכר?
האם אני הוא שפרסמתי בירחון הרופאים בארה"ב ש – 106,000 אנשים מתים מידי שנה כתוצאה משימוש בתרופות מרשם? ואם אני אציין זאת אז אני האשם בהפחדה? אתם מציעים שאסתיר את הנתונים מעיני הציבור?
האם אני מפחיד אנשים בזה שאני נותן להם תקווה להחלמה באמצעות האמצעים הפשוטים ביותר בעולם - תזונה נכונה ואורח חיים בריא? והאם אני אשם בזה שהייעוץ הזה הוא החלופה הטובה ביותר לתרופות ולניתוחים שמציעים להם? הרי המציאות מוכיחה שזה כך. אתם מציעים לי אם כך לשתוק, למעול בתפקידי כמורה ומחנך לבריאות ולא להאיר את עיני הציבור במידע שיכול להציל את חייו של החולה? פשוט לא לגלות לו שיש אפשרות כזאת, זו הצעתכם? אני לא נשבעתי את שבועת הרופאים אבל אתם כן, אז מה קורה כאן?
בשביל מה אם כך הכשירה אותי המערכת הרפואית להיות אדם משכיל, פתוח, קשוב, בעל יכולת ללמוד ולקרוא ולהבין מחקרים ואף לבצע אותם וגם להשליך מהם על החיים עצמם לתועלת של אחי ואחיותיי בני האנוש?  
האם אין מחובתי להגיש את תוצאות ניסיוני, לימודי ומחקרי לציבור הסובל?
אתם מציעים שאהיה אדיש לסבלם? 
להיאבק באמת הגבוהה הזו שאני מציג פירושו לירות כדור ברגל של עצמנו, של ילדינו ושל החברה כולה.
אז אתם מוזמנים רבותי, כפי שביקשתי משר הבריאות בפגישה אישית בת שעה וחצי במשרדו בירושלים כבר לפני 16 שנה, להקים ועדת חקירה ממלכתית בנושא, ליזום מחקר חדש על מאות או אלפי מטופלים שיוכיחו זאת. 
אתם מוזמנים לבצע מחקריו ולפרסם את תוצאותיו בציבור ולכפות על מוסדות הבריאות/החולי בישראל לאמץ את כל התוצאות לתועלת ציבור החולים בישראל. בהצעה זו באתי לכל מנכ"לי קופות החולים בישראל אך מלבד מנכ"ל מכבי אף אחד לא ענה לקריאתי (חלק מהתכתובות מצורפות למייל זה).
הבחירה להוקיע אדם שאומר אמת הינה הדבר הכי לא חכם שתוכלו לעשות והמזיק ביותר לבריאות הציבור בישראל.
לכנות אדם שצועק את האמת – אתם יכולים להירפא אך ורק באמצעות שינוי משמעותי של תזונה והרגלי בריאות - כבר 21 שנה "מטעה הציבור" זו איוולת שאין כדוגמתה, קריאה זו מזכירה את כל אלה שהוקעו לאורך כל שנות ההיסטוריה האנושית על חדשנותם וכפירתם באמיתות מוחלטות של זמנם הועלו על המוקד ונצלבו על עמודים בכיכר העיר. אתם החלפתם את כיכר העיר הישנה בכלי התקשורת. 
אני משער שלמרבית האנשים שעוסקים ברפואה דברי אלה יהיו לצנינים בעיניהם ויגרמו להם עוגמת נפש רבה ואף דאגה וחרדה קשים לעתידם, והסיבות ידועות לכולנו, הן לציבור והן לעוסקים בתחומי הבריאות, אולם השאלה היא האם למישהו מאתנו יש את הזכות להסתיר את האמת מעיני הציבור רק כדי לזכות על גבו בעתיד מקצועי וכלכלי מכובד ומבטיח? 
השאלה היא האם באמת בריאות הציבור עומדת לנגד עינכם במשרד הבריאות כיוון שפניתם אלי בשל חרדתכם לבריאות הציבור?!
אם אכן בריאות הציבור היא בראש מעיינכם אדרבא המשיכו את החקירה במלא המרץ והרצינות. 
המקום האחרון לנהל בו חקירה, או צליבה ללא כל חקירה אמתית היא התקשורת.
המשיכו מאותה הנקודה שבה הסתיימה הפגישה הקודמת שלי עם שר הבריאות בניזרי שהבטיח אחרי השיחה אתו, שבה השתתפו גם 2 רופאים D.M תלמידים ומתרפאים שלי לשעבר, ללכת רחוק עם ההצעה שלי לבצע מחקר על 1000 חולים במספר מחלות ולהשוות את הגישה שהצעתי לגישה הרגילה. הצעתי היא שמשרד הבריאות יוביל מחקר כזה במקום להילחם במי שמחזיק באמת שהתוצאות של יישומה יכולות להיות בעלות השלכות מוסריות, חברתיות וכלכליות מרחיקות לכת ואף מהפכניות לחברה הישראלית ולמדינת ישראל.
כפי שציינתי פניתי לא רק לנשיא המדינה שהפנה אותי לשר הבריאות דאז, אלא גם פניתי ישירות לכל מנכ"לי קופות החולים בישראל בהצעה דומה ליישם את הגישה בקופות ולחולל מהפך בבריאות הציבור בישראל וכך לחסוך מיליארדי שקלים לקופות לאורך שנים. רק פרופ' שוקי שמר נענה להצעתי, אבל לאחר פגישות והתכתבויות רבות המהלך לא צלח, משקולים ברורים (חלק מהתכתובת מצורפת למייל זה וגם תכנית המחקר שהתבקשתי להכין על ידי פרופ' פיינרו וד"ר עזורי מקופת החולים מכב"י).

טענתם במכתבכם שאני מבצע בדיקות ועושה אבחנות.
ובכן, כל אדם שמגיע אלי ממלא שאלון אורח חיים והרגלי בריאות, בדומה לשאלון המחקר שלי במחקר שלי לתואר שני בהדסה. האם אתם טוענים שיש בכך פסול? מה הוא? זה מנוגד לחוק? לא נראה לי.
האם למשל אני לא אמור לשאול את האדם האם הוא אוכל כך וכך... או מעשן, או עושה פעילות גופנית ומה סוגה ועצימותה, וכמה שעות הוא ישן, וכמה הוא שותה ביום ומה הוא שותה,  וכמה קפה, ואלכוהול, ועוד שאלות רלוונטיות על הרגלי ההתנהגות שלו? 
האם מעולם איזה שהוא רופא בקופח או בבית חולים העביר שאלון כזה למטופליו כדי ללמוד באמת על הרגלי הבריאות של מטופליו במטרה לספק להם לאחר מכן ייעוץ מתאים לתיקון הרגלי הבריאות שלהם? לא!!!
אז מה הקשר בין הפרקטיקה הזו לפרקטיקה הרפואית העוסקת בדיקות פולשניות, בתרופות ובניתוחים?
אני לא עוסק בשום דבר מאלה. 
חברים, האם אתם סבורים שהציבור מטומטם ואינו מבין שאתם נטפלים אלי לחינם, ללא כל היגיון וטעם?
האם אתם סבורים שזה יעבור את משפט הציבור בפייסבוק וברשת האינטרנט ובכל מקום אחר?
אחת מתלמידותיי הגדירה את העניין כצייד מכשפות?
האם אתם סבורים שהציבור באמת מאמין שטענותיכם אלה אכן נובעות מדאגה כנה ואמתית ורצינית לשלום הציבור ובריאותו? וכיצד בדיוק שלום הציבור נפגע כשהוא מחלימים ממחלות באמצעות חינוך לבריאות? 
אני מבין שבריאותם הנפשית של הרופאים המודאגים מכך יכולה להיפגע, אבל הרי לא טענכם שפעולותיכם נועדו כדי לשפר את מצבם הנפשי של הרופאים המודאגים, זו איננה המטרה המוצהרת שלכם, הלא כן? 
כשאדם פונה אלי הוא ממלא שאלון ולמעשה הוא מאבחן את עצמו. אני לומד מכך על הרגלי הבריאות שלו.
ב- 100% מהמקרים הוא מספר לי על המחלות שבהם הוא אובחן על ידי הרפואה, לא אני מספר לו במה הוא חולה. אני לא מאבחן שום דבר רק מקבל את תשובותיו לשאלותיי.
אני כן מסתכל על ציפורנים, עור, שיער, מודד קפלי שומן, רושם גובה, משקל, מקבל מהאדם את לחץ הדם שלו, מחשב BMI ולומד מהנתונים על מצבו. האם לא למדתי לעשות את כל זה גם בלימודי ה- Master וגם במקומות אחרים? כן! האם זה מנוגד לחוק כל שהוא – אינני מאמין ויישמע לי מוזר מאוד אם תאמרו שכן.
האם אדם שקיבל תואר של מוסמך בריאות הציבור מהאוניברסיטה העברית או כל מומחה אחר בבריאות יכול לדבר עם מישהו על מצב בריאותו ותיקון הרגלי בריאותו ללא התייחסות לפרמטרים בסיסיים אלה? 
אינני מאמין ואם כן אזי הוא שרלטן או טיפש. 

לעניין שיטת התזונה הכירורגית:
תזונה כירורגית הוא בסך הכל כינוי שנתתי לשיטת תזונה שמעודדת את הגוף לבצע ממש תהליכים כירורגיים בתוך רקמותיו, למשל בכלי הדם ועל ידי כך להוריד את לחץ הדם הגבוה, למנוע את הצורך בניתוח מעקפים, לשקם את הלבלב ולרפא את האדם באמת מסוכרת ועוד מחלות. האין זה נפלא?
האם לא מגיע לי על כך פרס נובל כפי שהבטיח פרופ' לוטן (אני מתכנון לתבוע זאת ממנו במפגיע).
לא רק לי אלא לכל מוריי לאורך 240 השנים האחרונות יש עדויות על כך, גם אם הם אינם משתמשים במונח שאותו אני התוויתי, "תזונה כירורגית", שהינה בסך הכל ביטוי המבטא את התהליכים העמוקים שמתרחשים בגוף באמצעות נקיטת הטקטיקה הספציפית שפיתחתי. 
המונח "תזונה כירורגית" בסך הכל ממחיש את העוצמה של תזונה שבה היחסים של שומנים חלבונים ופחמימות הוא כזה שמאפשר את הריפוי שעליו אני מדבר ולו אני עד מידי יום. 
לא שיערתי ששימוש בשפה העברית באופן חופשי ויצירתי היא עבירה על חוק כל שהוא. יועצי המשפטיים טוענים שלא. 
האם יצירת גישות/מוצרים/שיטות חדשות היא זכות בלעדית השמורה רק לתעשיית ההייטק בלבד, או תעשיית ייצור המכשירים הרפואיים בלבד או תעשיית התרופות בלבד?
על מה החשש, על מה כמה הצעקה? בסך הכל יצרתי צירוף לשוני חדש שנשען על עובדות פיסיולוגיות מוצקות ומוכחות קלינית. אני חוזר שוב, בדקו ותיווכחו בעצמכם.
בשורה התחתונה העובדה החותכת והמוכחת היא שככל הנראה אני היחיד בישראל שמוביל חולים לריפוי ממצבים כאלה. אם כך הרי המציאות היא ההוכחה הגדולה מכל לאמיתות דברי ואם אתם מטילים ספק באמיתות דברי אדרבא הזמינו אותי ואת המחלימים לשיחה ודיון מקצועי במשרדכם ואפרוס בפניכם את כל העובדות וההוכחות לצדקת דברי ואמיתות דרכי כמו גם לתועלות המדהימות שיצמחו מאימוצה של הגישה במערכת הרפואית בישראל.
מדוע שלא תקימו ועדת חקירה לבדיקת הנושא ואליה תזמינו 500 אנשים שעברו אצלי את התהליך הזה ותגיעו בעצמכם למסקנות המתבקשות ?
במוקם לעשות זאת רצתם לתקשורת לפני שבכלל דנתם איתי על העובדות כדי לרוצץ את גולגלתי בהאשמות שווא! כל עורכי הדין שאיתם התייעצתי טענו שבוצע כאן פשע לכל דבר ועניין. 
אז אולי מדינת ישראל התברכה באדם כישרוני שכדאי לשמוע את דעתו ולהבין את גישתו ואולי גם לאמץ אותה לטובת הציבור כולו?
מדוע בתחומים אחרים אנחנו פתוחים לכל שינוי ותחרות והתחום היחיד בישראל שיש בו מונופול מוחלט של גישה אחת שמציגה תוצאות גרועות ביותר לאורך 67 שנות קיומנו הוא תחום הבריאות/חולי/איכות החיים. 
והינה אנחנו מגלים שיש גישה שמסוגלת להביא מזור למרבית תחלואינו ומה אתם עושים לה – מוקיעים אותה!!! במקום לשאת אותה על כפיים. מדוע? משום שהיא פורצת מעצם טבעה לנחלתם הבלעדית של הרופאים. 
במקום לאמצה אל חיקכם הכרזתם עליה מלחמה, טפלתם עלי אשמות שווא, האשמתם אותי בהפרת חוקי המדינה, כיניתם אותי שקרן/בלפן בפרסיה בפני מיליוני צופים וכל זאת מבלי לתת לי אפילו שלושה ימי חסד כדי שאוכל להשיב ברצינות הראויה על טענותיכם המשוללות כל יסוד.
האמת היא שבמידה מסוימת אני אפילו די נדהם שאינכם יודעים שקיימים מחקרים שתומכים בריפוי באמצעות תזונה, גם אם פחות חדה ויעילה מהשיטה שאני פיתחתי. לא רק זה, אתם טוענים בנחרצות קבל עם ועדה  - שאני טוען לשיטת ריפוי, ללא כל ביסוס מדעי!!!
ריבונו של עולם, אתם הרי מתיימרים להיות משרד הבריאות שדואג לבריאותם של אזרחי ישראל. אתם נחשבים בעיני הציבור למומחי הבריאות ואמונים על הדאגה לה. הציבור אמור לסמוך עליכם שבידכם יש את כל המידע המדעי המוכח מחקרית שעליו כל טענותיכם והמלצותיכם מתבססות לאורך 67 שנות קיומה של המדינה. ועכשיו מתברר שאין זה כך. אתם טוענים במכתבכם שאין מחקרים כאלה והרי יש ויש מחקרים כאלה רק שלאורך כל השנים התעלמתם מהם (בסוף המכתב הזה תמצאו מאות מחקרים התומכים בגישתי)!! מתברר מדברכם שמעולם לא החזקתכם, קראתם ולכן גם לא הבאתם לידיעת הציבור את המחקרים הקיימים שיכלו להציל הרבה אנשים שטמונים כרגע בבתי הקברות ברחבי הארץ. איך הציבור יקבל לדעתכם את העובדה הזו?
אני סבור שהאזרח התמים, לא כל שכן המלומד והאקדמאי היה מצפה ממשרד הבריאות במדינת ישראל להיות מודע לכל המחקרים והאפשרויות של הריפוי הקיימות ושימסור את המידע הזה לציבור באופן המוני וגלוי במגוון צורות כדי שהציבור יוכל לעשות בו שימוש לתועלתו. לזה אני קורא חינוך לבריאות. זה מה שאני עושה. למעשה בפועל אני עושה לדעתי את תפקידו של משרד הבריאות במדינת ישראל. אז אולי גם מגיע לי להיות שר הבריאות שלה? אחשוב על זה.
אולי הפעם הציבור יצא מאדישותו ויזדעזע כשהוא ידע שמי שאמון על בריאותו לא ממש מבין בבריאות? 
רבותיי, כאמור, בסוף המכתב הזה הבאתי לכם מאות מחקרים התומכים בגישתי. אינני יכול לצטט כאן את כל אלפי המחקרים הקיימים בעולם. במסגרת וועדת חקירה מסודרת שאליה יוזמנו חוקרים בכירים מהעולם יוצגו לכם כל המחקרים והראיות הדרושות לכם. תוכלו גם למצוא רשימה ארוכה של מחקרים בספרו של פרופ' קמפבל ובסוף ספרו של ד"ר פורמן. מחקרים אלה פורסמו כאמור במיטב הירחונים המקצועיים וחלקם אפילו על ידי רופאים קונבנציונאליים. הייתכן שקברניטי הבריאות במשרד הבריאות ובמדינה לא ראו מעולם ולא קראו מעולם את אלפי המחקרים האלה והם אינם מודעים לקיומם? עושה רושם משאלותיכם על הבסיס המדעי לשיטתי שאתם אכן לא מודעים לקיומם כלל או גרוע מזה, התעלמתם מהם במכוון לאורך כל השנים.  
וכיצד זה שפסחתם על כל המחקרים האלה?
ואולי אי ידיעת/הסתרת המידע החיוני והמציל החיים הזה מעיני הציבור על ידי המשרד היחיד שמחובתו לדאוג לבריאות הציבור נחשבת להטעיית הציבור והתרשלות בתפקיד ואילו גילוי המידע הזה לציבור על ידי הוא ההיפך מכך? כפי שכתבתי בתחילת מכתב זה דברים אלה יידונו ויתבררו גם במישורים אחרים.
סבורני שאילו לפני שהעליתם אותי בשבוע שעבר  למוקד הייתם מעיינים היטב בכל עמודי האתרים שלי הייתם מגיעים למסקנות אלה בעצמכם שהרי אני כותב על כך בכל העמודים בפירוט רב.
לעניין הציתותים מהאתר שלי – אשחר מומחה בינלאומי לריפוי...
האם פרופ' לוטן שהינו בעל שם עולמי בתחומו נחשב מומחה בינלאומי? תאמרו שכן.
אז אותו מומחה בינלאומי, שמומחה בסך הכל לאזור מוגדר מאוד ומצומצם בגופו של האדם, יוצא בהצהרה שהוא איננו מכיר מחקר אחד שמצביע על האפשרות של פתיחת כלי דם באמצעות תזונה. כאמור הוא גם הבטיח נובל למי שיוכיח שניתן לעשות זאת.
והינה מגיע אשחר ואומר – יש לי עשרות אנשים שזה אכן קרה אצלם באמצעות הייעוץ שלי. ואם אתם הייתם מאפשרים אזי היו לי גם מאות ואלפים כאלה בכל שנה. ואם עד כה הוכחתי בשפתי הרהוטה שאינני אדם הזוי, תמהוני או הוזה בהקיץ אזי ראוי שתבדקו את דברי, לא? 
אבל אף אחד מכם לא יבדוק את דברי רק משום שהתואר שלי איננו D.M ולכן האקיו שלי אינו מספיק גבוה כדי להגיע לפריצת דרך מסוג כזה שיכולה להיות רק נחלתם של גאוני החברה שיש להם תואר D.M . אדם שיש לו תארים אחרים מהפקולטה לרפואה הוא נחות לכל עניין ודבר ובמיוחד בתחום ריפוי של מחלות (שבו גם אתם טוענים שאין לכם הבנה ויכולת). שלא לדבר על בעלי תואר D.N, שהם הכי נתעבים בעינכם בשל הצליל של התואר שלהם שדומה לשלכם ולכן הם בעינכם כמתחזים גם אם תוצאותיהם טובות ומופלאות משלכם. לכן גם אינכם מכירים בשום דבר שהם למדו או עושים (אבל בדלת האחורית כל קופות החולים כבר מזמן הכניסו את כל הטיפולים האלה לתוך סל השירותים שלהן, אז אתם מכירים בהם או לא, אני מבולבל). הם הרי למדו רק 4 שנים ולא 7 שנים, מספר השנים הדרושות כדי ליצור גאונים אמתיים שמצילים בכל יום את החברה הישראלית ממחלותיו הכרוניות באמצעות סיפוק אין סוף תרופות עד למותם. (אבי ואימי שמתו עם מחלותיהם ועשרות התרופות שנטלו במשך עשרות שנים הם דוגמא מצוינת לפרקטיקה הנהדרת הזו ו"מצילת החיים" שאתם מציעים לאנושות ולחברה הישראלית). 
הדבר שהכי מדהים אותי שיש לכם ראיה סלקטיבית ועיוורון בלתי מוסבר שהרי כל הסרטונים באתר שלי של אנשים חיים שמעידים על החלמתם ממצב של סתימות קשות בכלי דם כאילו לא היו ולא נבראו מבחינתכם. 
זה מעלה חשש כבד בליבי שכל מה שביקשתם לעשות הוא להשתיק את האיש המטורף הזה שיוצא בהצהרות של כפירה מוחלטת בניגוד לכל המומחים הבינלאומיים הידועים לכם.
ואם תגלו בסוף שצדקתי גם הפעם, שיש לי מטופלים ברחבי העולם שהגיעו לתוצאות מופלאות באמצעות הייעוץ שלי? (את המכתבים של חלקם שהופנו אלי במייל בעקבות התקפת התקשורת עלי הפניתי אליכם לעיון).
האם אז כן תגדירו אותי כמומחה בינלאומי? מה בעצם הקריטריונים שלכם למומחה בינלאומי?
אני אכן מכריז על עצמי כמומחה בינלאומי לתזונה כירורגית שמובילה לריפוי מ....בקשו בבקשה מהרופאים בישראל להציג לכם את אותן התוצאות שאני מגיע עם חולים במגוון כל כך רחב של מחלות. הם מסוגלים לספק לכם את אותן התוצאות? אף לא אחד מהם.
איזה תואר אם כן אתם מוכנים להעניק לי ברוב טובכם?
אני רוצה לומר לכם באופן חד משמעתי: לא פרופ' דין אורניש M.D, קרדיולוג אמריקאי שהפך לנטורולוג, לא ד"ר פורמן M.D, רופא משפחה ומומחה לתזונה טבעית ונטורולוגיה, לא ד"ר מקדוגל בארה"ב מומחה ידוע לתזונה טבעית מצליחים ככל הידוע לי מקריאת עבודותיהם וספריהם להגיע לתוצאות עמוקות ומהירות כפי שאני מגיע באמצעות שיטת ה"תזונה הכירורגית" בה אני דוגל. אתם מוזמנים לבדוק זאת. אם כך אני מחזיק בצדק את התואר  - מומחה בינלאומי לתזונה כירורגית שמובילה ל....
בסעיף 8 במכתב אתם טוענים: 
 "אינך ....... או מחזיק בתעודת הכרה כל שהיא במקצועות הבריאות...".  המשך..."זאת ללא כל הכשרה מוכרת.."
כיצד אתם יכולים לסלף כך את העובדות? יושבים שני אנשים בעלי תארים שאמורים לכבד את מעמדם ומשקרים לציבור באמצעות מכתב הזוי ובאמצעות שליחים בתקשורת.
נראה לכם שהצהרות אלה יעמדו במבחן בית המשפט או בג"צ? התואר שלי מהדסה שווה מבחינתכם לפח האשפה? על כן הרשיתם לעצמכם להשפיל אותי בפני כל עם ישראל? 
די בתוארי האקדמי מהפקולטה לרפואה בהדסה כדי להצדיק את כל פעילותי בחינוך הציבור לבריאות ותזונה נכונה ומבריאה. כל שאר השכלתי היא רק בונוס לעצמי ולכל התלמידים שלי, שהרי בלעדיה לא הייתי מסוגל לעזור להם במאום.
המשך המשפט – "...המאפשרות טיפול בבעיות רפואיות" – כבר הבנתם שאינני מטפל בשום מחלה אלא מלמד את חוקי הבריאות והתזונה, הגוף הוא המטפל. וכבר התנצלתי על כך בשם הגוף.
אתם ממשיכים : "...זאת ללא כל הכשרה מוכרת.." – שוב אני מבין שכל השכלתי האקדמית לא נחשבת בעינכם וראויה לפח האשפה. 
אז אחת משני הדברים: או שיש לי יכולת וידע שאינכם מכירים אפילו והם אלה שיוצרים את התוצאות המופלאות של פעילותי או שאני יורשו של ישו הנוצרי ונשלחתי משמיים על ידי אלוהים ויש לי יכולות על אנושיות של הליכה על המים, ריפוי עיוורים ופסחים ומיגור צרעת. אבל בלופר=שקרן=נוכל – אני לא, שהרי יש לי עדויות חיות ומשנה סדורה ואלפחי מחקרים ועוד.
רבותי, טענותיכם יעלו גיחוך על פניו של כל נטורולוג בעולם וכמדומני שגם על פניו של הציבור כולו שיקרא מכתב זה. יש לי רעיון, מדוע לא תעשו שיחת טלפון לידידי פרופ' קמפבל או תזמינו אותו לארץ לתת עדות או לידידי ד"ר פורמן D.M , או ד"ר מקדוגל D.M , או פרופ' אורניש D.M , או לד"ר גולדהמר שכולם פועלים בדיוק על סמך אותו הידע ואותו בסיס מדעי שעליו אני מסתמך? האם עם ישראל איננו ראוי לחקירה יסודית, רצינית וציבורית בנושא כל כך חשוב? הרי התשובות שתשמעו מהם יכולות לחולל מהפך עצום בבריאות הציבור בישראל. 
בסעיף 9 ציינתם:
...אמירות הנחזות להיות מקצועיות..." – כיוון שעיסוקי מסתמך על מדעי הרפואה אותם למדתי בהדסה והגעתי מלב הרפואה המחקרית והמדויקת שמקפידה על קוצו של יוד אני תמה על אמירה זו. ממש אין לי שום מושג מה אתם רוצים ממני. אתם רוצים שאני אדבר אל הציבור בשפת השוק ולא במושגים מקצועיים רק כדי שדעתכם תנוח שאני לא עוסק ברפואה? ומה למשל אומר לאנשים כשאני מדבר על כוחות הריפוי של הגוף מקוליטיס, או מקרוהן,  ממיגרנה, או מטרשת עורקים, או מדלקת פרקים או על מאסתמה או מפסוריאזיס על ידי שינוי התזונה? באילו מונחים ואמירות עלי להשתמש כדי לא להרגיז אתכם? 
כבר הבנתי שאתם מעדיפים שבכלל לא אומר להם את האמת על ריפוי של מחלות באמצעות תזונה וודאי לא באמצעות תזונה כירורגית מושג שאיננו מוכר בעולם הרפואה, כפי שהצהיר אותו פרופ' בכתבה, אז תוכלו לשלחו לי את רשימת המילים או המונחים שאני רשאי להשתמש בהם ואלו שאסור לי להשתמש בהם על פי החוק, כי אני הרי חסר כל השכלה רפואית.
הרי הציבור הרב שיקרא את המכתב הזה יתגלגל מצחוק או שמא ירתח מזעם. יושבים במשרד הבריאות אנשים שמייצגים שיטה רפואית שמצהירה שהמחלות הן כרוניות ושאותה שיטה לא מתיימרת ואיננה יודעת לרפא את מרבית המחלות, אלא רק לספק להן תרופות להקלה או איזון רגעי/זמני והם אומרים לאדם בעל אלפי עדויות חיות של ריפוי ממגוון עצום של מחלות  שאסור לו לדבר עם הפונים לעזרתו בשפה מקצועית, כי לרופאים יש בעלות על מושגים כמו "לחץ דם גבוה", סיסטולי, דיאסטולי, ארתיראוסקלרוזיס, אנגינה פקטוריס, סטרוק,  דופק, אחוזי שומן, פרפור פרוזדורים, הפרעות קצב, CVA, ועוד. הרי על מרבית המושגים האלה למדתי במהלך לימודי בהדסה. האם עלי למחוק אותם מזיכרוני?

המשך: ....לסובלים מחרדות ואבחונם של מצבים נפשיים... – מעולם לא הצעתי טיפול לסובלים מחרדות ובעיות נפשיות ולא אבחנתי בעיות נפשיות ואין לי מושג על מה אתם מדברים. יחד עם זאת אני רק יכול לציין שמאות אנשים הגיעו אלי (תראיינו אותם בבקשה) עם מועקות נפשיות ודיכאון וכאשר בריאותם השתפרה גם בריאותם הנפשית השתפרה באופן משמעותי. 
האם זה מפתיע אתכם? האם לא טבעי ולא הגיוני שזה יקרה? האם ראיתם פעם מה מצבו הנפשי של חולה קוליטיס או קרוהן שנכנס 20 פעם ביום לשירותים לשלשל ואין לו חיים? אני ראיתי מה מצבו לאחר שהבריא ממחלתו, הוא רוקד משמחה ומודה לבורא עולם על כך שהיגיע אלי. אתם מעוניינים לפגוש חולים לשעבר כאלה ולתחקר אותם? אולי תלמדו שם במשרד הבריאות משהו על בריאות ומחלות ועל נפש האדם. האם נתתי להם ייעוץ פסיכולוגי או תרופות פסיכיאטריות? ממש לא. התזונה הטבעית ריפאה אותם ומצב רוחם השתפר באופן טבעי. האם הטעיתי אותם או גרמתי להם עוול או ההיפך מזה? תשאלו אותם לא את הרופאים שמציצים באתר שלי וקוראים לי ככל הנראה נוכל (פרט לאותם רופאים שהם בעצמם הגיעו אלי לייעוץ לאורך השנים ואם בית משפט יורה לי אזי אחשוף גם את שמם.  ואולי תשאלו אותם מדוע הם הגיעו אלי).  

סעיף 10:
מהות הטיפולים המוצעים על ידך....איננה ברורה בלשון המעטה:
קשה לי להבין כיצד אנשים חסרי כל השכלה בריאותית/רפואית נכנסים מידי יום לאתרי האינטרנט שלי קוראים את התכנים ואומרים – אני מאמין בכל ליבי בגישה שלך, אני לא מאמין בתרופות, אני רוצה להגיע אליך לטיפול (אני מסביר להם שאני לא מטפל בהם אלא הם מטפלים בעצמם, ושאני הופך אותם לרופאים של עצמם, מה שמאוד לא ישמח אתכם כמובן). אנשים אלה מגיעים אלי, עוברים תהליך ומבריאים וכך הם הופכים לממליצים נלהבים. 
אבל אתם בעלי ההשכלה הרפואית מסתכלים על התכנים ורואים משהו אחר לגמרי – שום דבר לא ברור לכם אף על פי שכמעט כל ההסבר התיאורטי מפורט שם (החלק המעשי חייב להיות מותאם אישית לכל אחד). 
אולי זה משום שגם כאשר העובדות והעדויות מוצגות לנגד עינכם, גם כשאתם מקבלים את כל העדויות וההסברים שבעולם וגם מקבלים רשימת מחקרים ארוכה, גם אז אתם ממשיכים להתכחש למציאות ואינכם מעוניינים לקבל את הגישה הסותרת את עמדתכם הבסיסית ב 180 מעלות?
סעיף 11:
"אין כל מניעה כי תפרסם את עיסוקך כמטפל אלטרנטיבי/משלים..." אינני מטפל בכלל, ואני לא משלים שום חלק חסר בתוכנית אחרת טובה יותר משלי שחסרה את החלק שאני משלים. אני מודה לכם על המלצותיכם הנדיבות כיצד לכנות את עיסוקי, שאני מבין שעונה יותר על הצורך שלכם ולא של הציבור.
הדבר פשוט ביותר - אני יועץ לאורח חיים בריא והרגלי בריאות נכונים אז מדוע שאקרא לעצמי מטפל משלים?
אלטרנטיבי – הרי אתם מתעקשים שמה שאני עושה איננו אלטרנטיבה לטיפול רפואי ואסור לי להציג אותו ככך, אם כך בלבלתם אותי, כן להיות אלטרנטיבי או לא?
אתם רוצים להכתיב לכוחות הריפוי של הגוף של האדם עד לאן להגיע בתהליך הריפוי שלהם? זה הרי נשמע אווילי ומגוחך. כל התבניות וההגדרות שאתם רוצים לכפות עלי אינם מתאימים לעיסוקי ולעקרונות הפילוסופיים של הבריאות הטבעית. עולם המושגים שלכם וגם של חלק גדול מהגישות המכונות רפואה אלטרנטיבית/משלימה, אינם מתאימים לעולם המושגים המדבר על ריפוי טבעי טהור ועצמי באמצעות כוחות הריפוי של הגוף עצמו. 
רבותיי, אני עוסק בפרקטיקה המבוססת על מדע בריאות הנשען על יסודות מחקריים וקליניים מוצקים, לשמחתי הרבה יותר מהרפואה הקונבנציונאלית וללא כל השוואה לרפואה האלטרנטיבית. 
אם כך מה עלי לעשות? להיחבא אל הכלים? להסתיר את פעילותי? לטשטש את המושגים ואת ההסברים עד כדי כך שהציבור לא יבין את גודל האמת המכאיבה לרופאים? אתם מבינים שמתקרב היום שבו לא תוכלו יותר להסתיר את האמיתות האלה?
אני עוסק בפשטות בחינוך הציבור לבריאות טבעית, בנטורולוגיה, בהיגיינה טבעית, בתזונה כירורגית, אלה כינויים המשקפים את זהותי המקצועית.
סעיף 12:
עבירה פלילית...לאור הסברי אני מניח שאתם מבינים שהבסיס העובדתי לעבירה פלילית כל שהיא כלל איננו מתקיים כאן. 
תואר שאינו מוכר: התואר שלי מהדסה בוודאי שמוכר על ידי הקהילייה הרפואית, אם כך מה הבעיה? אני פועל מתוקף הכשרתי המקצועית כמומחה לבריאות הציבור.
התואר האחר N.D  אכן לא מוכר על ידי הקהילה הרפואית, אבל אין בכך כל חידוש. אינני מצפה שהקהילה הרפואית הקונב' תכיר בכל תחום שאיננו מלמד את תכנית הלימודים של הפקולטות לרפואה. מבחינת הרפואה אין זכות קיום לאף אחד מלבדה ובכל זאת הן קיימות ומיליוני אנשים בישראל רצים לקבל טיפולים כאלה, המוצעים בין כתלי קופות החולים בישראל. אז עד לעד יכולים להגיע כפל הלשון, כפל המעשה, הצביעות וחוסר המוסר?
הרי אין לה כל אינטרס להכיר רשמית בכל התחומים ה"מעורפלים" האלה ולכן אתם גם מרשים לעצמכם לתקוף אותם כל אימת שהם מרגיזים אתכם. מצד אחד אתם מציעים אותם לציבור כדי לסבר את עינהם ומצד שני אתם מציינים בבירור שכולם נחותים מכם. אין זה שיר הלל לרפואה הקרויה אלטרנטיבית או משלימה שבחלקה הגדול איננה משקפת את תפיסת עולמי המקצועית.  
יחד עם זאת 4 שנות לימוד מעבר לתואר השני שלי ועבודת מחקר ייחודית ופורצת דרך מצדיקים קבלת תואר N.D, לפחות במקרה שלי, ואינני בא לסנגר על אחרים שלא עשו אפילו תואר ראשון במוסד אקדמי ומאמצים את התואר דר. להציג אותי בכתבה אחת ובנשימה אחת עם אנשים כאלה שהוצגו בכתבה זו רשעות. 
מה שלא ברור דיו הוא שאם התואר N.D "לא מוכר" (מה משמעות של  זה בכלל??) מדוע אתם מאפשרים לרופאים קונבנציונאליים ללמד במכללות לרפואה טבעית ומדוע אתם בכלל מאפשרים למכללות האלה להתקיים? ומדוע אתם מאפשרים להם להעניק תארי N.D? והאם אתם טוענים שהענקת תואר כזה הוא בניגוד לחוק, בלי קשר לאוניברסיטה שנותנת חסות לתואר הזה והאם היא נסגרה במהלך השנים או עדיין קיימת?
ומדוע אתם מאפשרים לבלעלי תארי N.D לייעץ לבריאים וחולים בכל קופות החולים? ומדוע נזעקתם רק במקרה שלי, הרי אלפי נטורופטיים בישראל נושאים בתואר N.D. ומה בדעתכם לעשות בנוגע לכולם? אולי גם אותם להוקיע בתקשורת כנוכלים ובלופרים שאין להם שום הכשרה מקצועית ומוליכים שולל את הציבור התמים שאיננו יודע להבחין בין רופא קונבנציונאלי בקופת החולים ובבית החולים לנטורופת?
אתם ממשיכים – "...ללא הוכחה מדעית מחקרית מוכרת" – לצערי שוב אתם מציגים את בורותכם המוחלטת בגישה הנתמכת ב 100% על ידי מחקרים וטוענים טענות שווא. רשימת המחקרים שבתחתית המכתב והספרים שצוינו לעיל מוכחים בעליל שיש לכם חור ענק בהשכלה הרפואית/בריאותית שלכם. 

סעיף 14:
א.    עניתי בפירוט רב מספר פעמים.
ב.    מהלך טיפול/ייעוץ – אני מסתייג מהמילה טיפול. אין מושג כזה טיפול בעבודה שלי עם חולים ובריאים כאחד. אני מדגיש לכל אורך מגעי עם פונים שאני לא מטפל בהם אלא מלמד אותם לטפל בעצמם, לספק את צרכי גופם במדויק. אולם לצורך הפשטות והבהירות אני נאלץ לפעמים להשתמש בביטוי זה וגם לכתוב אותו, משום שזה הביטוי  המקובל על חולים, הם מצפים לקבל טיפול, כך חינכתם אותם.
הפגישה כוללת: סקירה של שאלון בריאות כולל רמות של שומנים בדם ועוד בדיקות דם שהמטופל הכניס לשאלון, מדידת משקל, היקף מותניים, קפלי שומן תת עוריים, הסתכלות על ציפורניים, לשון, עור, שיחה על מצבו של הפונה בהתייחס למידע שמסר בשאלון הבריאות והצעת תכנית תזונה ושינוי בהרגלי חיים. 
ג.    תזונה כירורגית כאמור לעיל מתייחסת ליחסים בין אחוזי השומן החלבונים והפחמימות בתפריט. יחסים אלה משתנים בהתאם לשיקולים שונים ובהתאם למצבו של הפונה. הגישה מבוססת רק על תזונה שניתן למצוא אותה בכל סופרמרקט בישראל, לא על שום דבר אחר. במצבי חוסר מומלץ על לקיחת תוסף תזונה זה או אחר.
ד.    הסרת מאמרים, פרסומים והצהרות – אין מילה אחת בכל מאמרי שאינם מבוססים מדעית שהרי אני אומר בדיוק את מה שאומרים עמיתי ואף מצטט את מחקריהם - פרופ' קמפבל, ד"ר פורמן, ד"ר גולדהמר מארה"ב, ד"ר גרינדלנד מקנדה, ד"ר אלק ברטון מאוסטרליה, ד"ר קקי סידוה מאנגליה ועוד רבים אחרים. כולנו פועלים בדיוק על סמך אותו הידע ואותו בסיס מדעי שעליו אני מסתמך. מאמרנו הינם העתק האחד של השני וכולנו חברים ב - American Natural Hygiene Society. 
מדוע אם כך עלי למחוק את כל האתר שלי ולבטל את כל עיסוקי ולהפוך למובטל רק משום שאתם עיוורים ומתכחשים לתורת בריאות מופלאה המבוססת על מדע טהור ואלפי מחקרים? רק משום שהיא אינה נוחה לכם??? האם בכלל בחנתם את הביבליוגרפיה שבתחתית כל מאמר שאתם יוצאים שוב ושוב בהצהרה – ללא כל ביסוס מדעי ומחקרי?
התשובה היא כמובן לאו מוחלט. 
ה.    בוצע.

לסיכום:
לאור כל האמור לעיל כל אדם שעיניו בראשו, שלא לדבר על רשויות המשפט בישראל, לא יוכלו לדעת יועצי המשפטיים לתמוך ולו בטיעון אחד מהטענות הרבות שטענתם כלפי במכתבכם. 
לדעת יועצי אין ספק שמדובר כאן על הוצאת דיבה ולשון הרע ואף יותר מזה.
על כן הנכם מתבקשים לחזור בכם במפורש ובכתב מכל האשמות שהטחתם בי במכתב זריז במידת הזריזות שבה נהגתם כאשר העברתם את המכתב מלא ההאשמות שלכם לתקשורת לצורך ביצוע לינץ מהיר וזריז בי ובמשפחתי. 
אבקש שמכתבכם יכלול התייחסות מפורשת לכל הטענות הבאות שהועלו והופרכו על ידי:

1.    אבקש לדעת האם אתם עדיין רואים במעשי כהפרת החוק וכנדמים לעבירה פלילית. ואם לא אזי אני תובע לכתוב לי זאת באופן ברור ובלשון שאינה משתמעת לשתי פנים.
2.    אבקש לציין שבפעילותי ובפרסומיי אין שום הטעיה של הציבור.
3.    אבקש לציין שלא הייתה ואין שום התחזות במעשיי, הצגת פעילות ודברי.
4.    אבקש לציין שבכל עיסוקי אין שום חשש לעיסוק ברפואה.
5.    לחזור בכם מהטענה שהייעוץ אותו אני מעניק לפונים אלי איננו בעל ביסוס מדעי ומחקרי.
6.    אני מבקש שתציינו שעל סמך בדיקתכם ובדיקת השכלתי, אני מורשה לעסוק ב... ולייעץ לציבור ב...
7.    אני מבקש שתציינו שלמעשה מעולם לא בדקתם את עבודתי ואת תוצאותיה באופן מעמיק והאשמתיכם לא היו מבוססות על בדיקה כל שהיא ולכן אינכם יכולים לומר עליה דבר וחצי דבר (גם אם אמרתם עליה שהיא מתיימרת לטפל בהצלחה באין ספור מחלות באופן שהוא בלתי מתקבל על הדעת). אבקש שתנהגו במוסריות ובאחריות אם תציינו שעל פי העדויות המוצגות לפחות על ידי אשחר באתרי האינטרנט שלו – חולים טוענים שהם החלימו ממגוון מחלות כתוצאה מהייעוץ של אשחר.
8.     שעליכם לציין שגם שטעיתם טעות מוחלטת וסילפתם והטעיתם את הציבור בכך שאין לי כל השכלה רפואית אקדמית ואני חסר כל הכשרה בריאותית.
9.     כמו כן אני תובע להעביר את המכתב שיופנה אלי לערוץ 10, עם המלצה לתקן את העוול שנגרם לי בגין ההתנהלות שלכם והנמהרות של מעשיכם הבלתי אחראים בעליל, שללא ספק פגעו באופן ישיר בבריאותם של רבים שכבר נרתעו מלפנות לעזרתי עקב הפרסום שדאגתם לתת האשמותיכם בתקשורת.

במידה ולא אקבל מכם את התיקונים המתבקשים עקב העוול שגרמתם לי אנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותי כדי לעשות זאת. כמו כן יעמוד הדבר לשפיטת הציבור בכל האפיקים הקיימים. 
האמת סופה לנצח!!!

אציין מספר הנחות יסוד של הגישה הנטורולוגית, לא לפי סדר חשיבות או קדימות כל שהיא: 
מחלה נובעת מהרגלי בריאות לקויים.
בריאות הינה תוצר טבעי של אורח חיים בריא ונובעת ממנו.
תזונה טבעית הינה צורך קריטי לגוף החי.
כוחות הריפוי של הגוף הינם היחידים שמסוגלים להשיב את הבריאות לקדמותה.
ריפוי אמיתי הוא תמיד ריפוי עצמי.
סיפוק צרכי הגוף באופן אופטימלי הוא קריטי לשמירה על הבריאות ולהשבתה במקרה מחלה.
הרעלה עצמית של הביוכימיה של הגוף הינה הבסיס לכל המחלות.
ניקוי הגוף מהרעלה זו הוא תנאי מוקדם להחלמה.
תרופות אינן מסוגלות לרפא את הגוף, אלא רק לדחוק את הסימפטומים לשעות או ימים בודדים.
תרופות צריכות להינתן רק במצבים קיצוניים של אין ברירה, במידת האפשר תמיד יש ללמד את החולה מה באמת הסיבות למחלתו וכיצד הוא יכול לספק את צרכי גופו כך שהגוף יוכל לרפא את עצמו.
תרופות אינן צריכות להיות מסופקות כאלטרנטיבה היחידה והבלעדית לטיפול בחולים.
תופעות הלוואי של תרופות מעידות על האפקט הרעלי שלהן ועל יכולתן להזיק לאיברים שונים בגוף.
הנטורולוג איננו מרפא ואיננו רופא (מילה שלדעתנו אסור לשום אדם להיקרא בה כיוון ששום אדם לא יכול לרפא מישהו אחר, אם אנחנו מוציאים מהכלל הסרת גידולים ועוד כמה בעיות). הוא רק מעודד לתקן אורח חיים לקוי ולעולם הגוף הוא המקור לריפוי.
עודפים וחסרים תזונתיים בונים תאים חולים, רקמות חולות ואיברים חולים ומובילים לשיבוש התפקוד שלהם, כלומר למחלות.
אין מחלות בודדות יש גוף חולה. כאשר איבר מסוים חולה משמע שכל הביוכימיה של הגוף לא תקינה. לכן הטיפול צריך להיות לא רק באיבר החולה אלא בגוף כולו.
האחריות לבריאותנו מוטלת אך ורק עלינו.

העתקים:
ראש הממשלה.
שר הבריאות
חברי הכנסת.
עו"ד גלעד שר
עו"ד אריה רואש.
עו"ד שמואל דבלינגר.
עו"ד דוד ארבל.
עו"ד יוגב ברוך.
עו"ד אורנה גולדנברג
עו"ד יוסף בן שטרית
עו"ד עמאר מדלג'
עו"ד מאלק עמרור.
עו"ד יורם זריפי.
עו"ד גיורא דבל.
עו"ד עודד הכהן.
עו"ד אראל עופרי.
עו"ד עמוס מימון
עו"ד יעקב בניטה
עם ישראל – באמצעות עמוד הפייסבוק שלי.
להלן רשימה קצרה של מחקרים וספרים עליהם מבוססת גישתי: 

1.     Abdulla M, et al: “Nutrient intake and health status of lactovegetarians: chemical analyses of diets using the duplicate portion sampling technique”, Am. J. Clin. Nutr, 40, 325-328. Aug 1984.
2.    Adams CF: "How many times does your heart beet per year?" Accessed October 20, 2003. Accessed at www.straightdope.com. 
3.    Ambrose JA and Fuster V: " Can we predict future acute coronary events in patients with stable coronary artery disease?" JAMA 277 (1997): 343-344.
4.     American Heart association: "heart disease and stroke statistics – 2003 update". Dallas, tx: American Heart Association, 2002. 
5.     Ames RP: “Antihypertensive therapy and risk factors for coronary heart disease” , Practical Cardiology, 1989, 15:49-66. 
6.     Anderson RN: "Deaths: leading causes for 2000". National vital statistics reports 50(16)(2002).
7.     Appel JL et al: “Effects of Comprehensive Lifestyle Modification on Blood Pressure Control”, JAMA. 2003;289:2083-2093.
8.      Appel L, et al: “A clinical trial of the effects of dietary patterns on blood pressure. N Engl J Med 1997;336:16:1117-24.
9.     Armstrong B, Merwyk AJ van and Coates H:  “blood pressure in seventh-day-adventists vegetarians”. Am. J. Epidemiol.  Vol 105, Issue 5, 444-449, 1977.
10.     Armstrong ML : “Evidence of regression of Atherosclerosis in primates and man”, Postgraduate Medical Journal, 1976, 52:456-461.
11.     Arroll B, Beaglehole R: “Does physical activity lower blood pressure? A critical review of the clinical trials”. J Clin Epidemiol, 1992;45:439-47. 
12.     Babayan VK: “effects of rice diet on blood pressure hypertensive individuals”, Ann Int Med. 30, 713-732, 1949.
13.     Barnard ND: “The Pyramid Crumbles” – Why we need the new  “four food Groups”, in: Health Science, Jur’ of  American Natural Hygiene Society, pp 10-13, March/April 1996.
14.     Beilin JL et al: “Effects of Exercise and Weight Loss on Hypertension”, JAMA, Aug 2003; 290: 887.
15.     Birkhed D: “the nutritional status of vegans and vegetarians”, Proc. Nutr. Soc. 26, 205-212, 1967.
16.     Bloom WL et al: “Changes in heart size and plasma volume during fasting”, Metabolism, 1966, 15:409-413. 
17.     Bloom WL, Mitcheii W: “Salt excretion of fasting patients”, Archives of Internal Medicine, 1960, 106:321-326.
18.     Bouchard C et al: “Exercise Fitness and Hypertension” (by: Hagberg MJ), in: Exercise, Fitness, And Health- a consensus of current knowledge, human kinetics publishers Inc, 1990, champaign, Illinois, U.S.A.
19.     Braunwald E: "Shattuck Lecture-cardiovascular medicine at the turn of the millennium: triumphs, concerns and opportunities". New Engl. J. Med. 337(1997): 1360-1369.
20.     Brody.J: “Huge study of diet indicts fat and meat”, New York Times, May 8, 1990, “science Times” section, p.1.
21.     Brozek J, Wells S, et al: “Medical aspect of semi-starvation in Leningrad”, American Review of Soviet Medicine, 1946-7, 4: 70-86.
22.     Burton. A: “Fasting and Rejuvenation”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, spring 2004, p.10. 
23.     Cahill GF: Famine symposium: “physiology of acute starvation in man”. Ecol Food Nutrition 1978;6:221.
24.     Caldwell B, Esselstyn JR: “Resolving the Coronary Artery Disease Epidemic through Plant-Based Nutrition”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002, p.14.
25.    Cameron AAC, Davis KB et al: "Recurrence of angina after coronary artery bypass surgery. Predictors and prognosis (CASS registry)". J. m. Coll. Cardiol. 26 (1995): 895-899. 
26.    Campbell TC, Parpia B and Chen J: "Diet lifestyle and the etiology of coronary artery sisease: The Cornell China Study". Am. J. Cardiol. 82 (1998): 18T-21T.
27.     Cappuccio PF et al: “Blood pressure control by home monitoring: meta-analysis of randomised trials”, BMJ,   doi:10.1136/bmj.38121.684410.AE , June 2004.
28.     Carpi J: “Low-Fat diet can keep arteries young and disease-free”. Medical Tribune, novem’ 25, 1993, p.3.
29.    Cashin LW et al: "Accelerated progression of atherosclerosis in coronary vessels with minimal lesions that are bypassed". New Engl. J. of Med. 1984;311 (13): 824-828.
30.     Chobanian V. A et al: “The Seventh Report of the Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure: The JNC 7 Report, JAMA, May 2003; 289: 2560 – 2571.
31.     Connor WE, connor BL: ”The key role of nutritional factors in the prevention of coronary heart disease”, Preventative  Medicine 1972; 1, 49.
32. Consolazio CF et al: “Metabolic aspects of acute starvation in normal humans (10 days). Am J      
       Clin Nutr 1967;20:672-83.
33. Cruickshank JM: “Benefits and potential harm of lowering high blood pressure”, Lancet
      1987;1:581-4.
34. Daviglus LM et al: “Body Mass Index in Middle Age and Health-Related Quality of Life in Older
      Age”, Arch Intern Med, 2003;163:2448-2455.
35. Douglass J et al: “Effects of a raw food diet on hypertension and obesity”, Southern Medical
      Jour’, 1985, 78(7):841.
 36. Dunder K: “Increase in blood glucose concentration during antihypertensive treatment as a
       predictor of myocardial infarction: population based cohort study”, BMJ 2003;326:681 ,March.
37. Duncan GG et al: “The control of obesity by intermittent fasts”, Medical Clinics of North
      America, 1964, 48:1359-1372.
38. Dyer K, et al: ” Dietary effect on blood pressure”,  Lancet, Vol’ 360, Nu’ 9347,  Nov’ 2002.
39. Editorial: "Brain damage and open heart surgery". Lancet Aug.12, 1989; 364-366.
40. Ellis FR: “Angina and vegan diet”, American Heart Jurn’, 1977, 1:93 (6),803-4.
41. Ellis FR, Montegriffo VM: “veganism, clinical findings and investigations”, Am. J. Clin. Nutr,  23,
      249-255, 1970.
42. Enos WE, Holmes RH and Beyer J:"coronary disease among United States soldiers killed in 
      actions in korea". JAMA 152 (1953): 1090-1903.
43. Esselstyn CJ: "resolving the artery coronary disease epidemic through plant-based nutrition". 
      Prev. Cardiol. 4 (2001): 171-177.
 44. Esselstyn CJ: "Lecture: Reversing heart disease". December 5, 2002.Ithaca, NY: Cornell 
       University, 2002.
45. Esselstyn CB, Jr: "Foreward: changing the treatment paradigm for coronary artery disease".
      Am. J. Cardiol. 82 (1998):2T-4T.
46. Esselstyn CB, Eliss SG et al: "A strategy to arrest and reverse coronary artery disease: a 5
      Year longitudinal study of a single physician`s practice". J. Family Practice 41 (1995): 560-568.
47. Esser W: “Illness is not Inevitable”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene
      Society, jan’ 1998, p.14.
48. Flynn MA et al: “Dietary "meats” and serum lipids”, Am.J.Clin.Nutr, 1982, 35: 935-942.
49. Forsyth JS, Willatts P, et al: “Long chain polyunsaturated fatty acid supplementation in infant
      formula and blood pressure in later childhood: follow up of a randomised controlled trial”, BMJ                  ; 326 :953 , May 2003.
50. Forrester JS and Shah PK: "Lipid lowering versus revascularization: an idea whose time has
      come". Circulation 96 (1997): 1360-1362.
51. Frick HM, et al:”Helsinki Heart Trial study: Primary prevention trial with gemfibrozil in
       Middle aged men with dyslipidemia”, New. Eng. Jurn. Of. Medic, 1987, 317, pp. 1237-1245. 
52. Freis E: “Salt, volume and the prevention of hypertension”, Circulation, 1976; 53:589.
53. Furman J, Novick J: “Atkins and South Beach Diet – what you really need to know about these
       Dangerous diets”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2004, p.11.
54. Frick HM, et al: ”Helsinki Heart Trial study: Primary prevention trial with gemfibrozil in middle aged men
      with dyslipidemia”, New. Eng. Jurn. Of. Medic, 1987, 317, pp. 1237-1245.
55. Gibney MJ, Kritchevsky Dedt.: Current Topics in Nutrition and Disease, Volume 8: Animal and Vegetable
       Proteins  in Lipid Metabolism and Atherosclerosis. New York. NY: Alan R. Liss, Inc, 1983.
56. Gofman jw, Lindgren F, Elliot H et al: "the role of lipids and lipoproteins in atherosclerosis", Science 111
      (1950): 166. 
57. Goldhamer A: “Essential Facts about Fat”,  in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society,
      sept’ 1998, p.12.
58. Goldhamer A,  Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health Science, Jur’ of 
      American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10.
59. Goldhamer A, Lisle D,  Parpia B, Anderson SV,  Campbell T.C: “Medically Supervised Water-only
       Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics, Vol’
       24, Num’ 5, June  2001.
60. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”, in: Health Science, Jur’ of American
       Natural Hygiene Society, fall 2002, p.18.
61. Goldman D.P et al : “Pharmacy Benefits and the Use of Drugs by the Chronically Ill”, 
       JAMA. 2004;291:2344-2350. 
62. Gresham GA: “Is atheroma a reversible lesion?” Atherosclerosis, 1976. 23:379-391.
63. Haxhe JJ: “Experimental under-nutrition :its effects on  cardiac output”. Metabolism, 1967,16:1086-91.
64. Hirshfeld JW, Schwartz JS et al: "restenosis after coronary angioplasty: a multivariate statistical model to 
       relate lesion and procedure variables to restenosis". J. Am. Coll. Cardiol. 18 (1991): 647-656.
65. Hoes A, Grobbee D, Labsen J: “Does drug treatment improve survival ? Reconciling the trials in mild-to-
       moderate hypertension”, J Hypertens 1995;13:805-11.
66.  Hoffman MJ: Hunza – secrets of the world’s healthiest and oldest living people, New Win Publishing,
        inc, Clinton, NJ, 1997.
67. Holtzman NA: “vegetarians diet, blood pressure and cardiovascular risk”, Aust. NZ.J. Med, 14, 433-439,
      1984.
68. International congress of diet and nutrition: “Aspects of nutritional status of vegetarians in Israel”, feb’,
      1983. in:Torkenihch C. 
69. Isles CG, Walker LM, et al: “Mortality in patients of the Glasgow Blood Pressure Clinic. J Hypertens 
        1986;4:141-56.
70. Jachuck SJ, Bierley H et al: “The effect of hypotensive drugs on the quality of life”, J Roy Coll Gen Pract, 
        1982;32:103-5.
71. Jensen B: A Hunza Trip, Bernard Jensen international public’, Escondido CA, U.S.A, 1990.
 72. “Joint National Committee on Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure” (JNC VI).
         The Sixth Report of the Joint National Committee On Detection, Evaluation, and Treatment of High
         Blood Pressure (JNC VI). Arch Intern Med 1997;157:2413-46.
73. Junshi C et al: “Diet, life-style and mortality in China”, Oxford, United Kingdom: Oxford University Press;
       1990.
74. Kagan A, Harris BR, et al: "Epidemiologic studies of coronary heart disease and stroke in Japanese men
       living in Japan, Hawaii and California". J. Chronic Dis. 27(1974): 345-364.
75. Kahn JK: “Reversing coronary atherosclerosis”, Postgraduate Medicine, 1993, 94(1) pp. 50-65.
76. Kannel WB, Dawber TR, etal: "Factors of risk in the development of coronary heart disease –six year
       follow up experience". Ann. Internal Medi. 55 (1961): 33-50.
77. Kannel WB, Thom T: “Changing epidemiological features of cardiac failure” Br Heart J
     1994;72(Suppl);S3-S9.
78. Kannel WH, et al : “Hypertension, antihypertensive treatment, and  sudden coronary death” – The
      Framingham Study”. Hypertension 1988;11 (Suppl II): II- 45-II-50.
79. Kaplan NM: “Hypertension: prevalence, risks, and effect of therapy”, Ann Intern Med 1983;98:705-9.
80. Kaplan NM: Clinical hypertension, 7th ed. Baltimore: Williams & Wilkins; 1998, Vo’ -13, 133-263.
81. Kato H, Tillotson J et al: "Epidemiologic studies of coronary heart disease and stroke in Japanese men
       living in Japan, Hawaii and California: serum lipids and diet". Am. J. Epidemiol. 97 (1973): 372-385.
82. Kirklin JW, Naftel DC et al: "Summary of a consensus concerning death and ischemic events after 
      coronary artery bypass grafting". Circulation 79 (Suppl 1) (1989): 181-191.
83. Ko D.T, Hebert PR: “ß-Blocker Therapy and Symptoms of Depression, Fatigue, and Sexual Dysfunction”,
     JAMA, Jul 2002; 288: 351 - 357.
84. Kritchevsky D: “effects of vegan diet of unrefined food on hypertension”,  Am. J. Clin. Nutr, 48, 922,
       1988.
85. Krotkiewski M et al: “Obesity and arterial hypertension: Effect of reducing diet and fasting”, Polish
       Medical Science and history, 1967,10:58-62.
86. Luchi RJ, Scott SM, et al: “Comparison of medical and surgical treatment for unstable angina pectoris”,
      New. Eng. Jurn. Of. Medic, 1987, 316, pp. 977-984.
87. Lyon TP, Yankley A et al: "Lipoproteins and diet in coronary heart disease". California Med. 84 (1956):
      325-328.
88. MacGregor G, et al : “Double-blind study of three sodium intakes and Long-term effects of sodium 
      restriction in essential hypertension”,  Lancet, 1989;2:1244-7.
89. Marwick C: "Coronary bypass grafting economics, including rehabilitation . Commentary". Curr. Opin.
       Cardiol. 9 (1994): 635-640.
90. McCarthy JW et al: ”Effects of Exercise and Weight Loss on Hypertension”,  JAMA, Aug 2003; 290: 885.
91. McDougall J, et al: “Rapid reduction of serum cholesterol and blood pressure by a twelve-day very low
      fat, strictly vegetarian diet”,J Am Cli Nutrition ,1995;14:491-6.
92. Meier B, King SB et al: "Repeat coronary Angioplasty". Jour. Of Americ. College of Cardiol. 1984;4:463.
93. Menon IS: “Fasting and non-fasting fibrinolytic activity”, Laboratory Practice 1967, 16:469-470.
94. Merrill AJ: “Intractable heart failure management with 5-7 days of fasting, a preliminary trial”, American
       Heart Jour’,  1964,67:433-436.
95. Miettinen M : “Effect of fasting on fibrinolysis and blood coagulation”, American Jour’ Cardiology, 1962.
      10:532-534.
96. Morrison LM: "Diet in coronary atherosclerosis". JAMA 173 (1951): 1232-1236.
97. Muliar LA et al: “Effect of complete fasting on the coagulative and antioxidative properties of blood”,
       Voprosy Pitaniya, July-August 1984, 4:20-23. (Language: Russian, summary language: English).
98. O’Brien BC, Reiser R: “Human plasma lipid response to red meat, poultry, fish, and eggs”,  Am. J. Clin. 
      Nutr,  1980, 33, 2573-80.
99. Ophir, O, et al:  “low blood pressure in vegetarians, the possible role of potassium” Am. J. Clin. Nutr.37,
      755-762, May 1983.
100. Ornish. D, Brown.SE, et al: “Can lifestyle changes reverse coronary heart disease?  Lancet  1990, 336
        (8708) pp. 129-133.
101. Ornish D: "Avoiding revascularization with lifestyle changes: the Multicenter Lifestyle Demonstration
         Project". Am. J. Cardiol. 82 (1998): 72T-76T.
102. Orr W: "Sleep disturbances after open heart surgery". American J. of cardiol. 1977;39:196.
103. Pickering TG: “Lifestyle Modification and Blood Pressure Control - Is the Glass Half Full or Half Empty
        ?”, JAMA. 2003;289:2131-2132.
104. Puddey I, et al: “Effects of alcohol and caloric restrictions on blood pressure  And Serum lipids in 
         overweight men”. Hypertension 1992;20:533-41.
105. Ramsey LE et al: ”Dietary reduction of serum cholesterol concentration: Time  to think again”, ”, Brit. 
         Med. J, 1991, 303: 953-957.
106. Roberts. J, Et al: “blood pressure levels of persons 6-74 years, United States, 1971-1974”, Department 
        Of Health, Education and Welfare. Publication no. (HRA) 78-1648, series 11, No. 203 Spet. 1977.
107. Rouse IL et al: “blood pressure lowering effect of vegetarian diet: Controlled trial in normotensive
        subjects”, Lancet, 1, 5-10, 1983. 
108. Sacks F: “Ingestion of egg raises plasma-low-density lipoproteins in free-living subjects”, Lancet, 1984,
        1: 647-649.
109. Sacks FM, Rosner B, and EH Kass: “blood pressure in vegetarians”, Am. J. Epidemiol, 100(5), 390-
        398, 1974.
110. Savoca MR et al: “The Association of Caffeinated Beverages With Blood Pressure in Adolescents”, Arch Pediatr Adolesc Med. 2004;158:473-477.
111. Schillaci G: “Effect of body weight changes on 24-hour blood pressure and left ventricular mass in
       hypertension: a 4-year follow-up”,  American Journal of Hypertension, Volume 16, August 2003, Issue
       8, Pages 634-639.
112. Schuler G, Hambrecht R et al: "Regular physical exercise and low fat diet". Circulation 86 (1992): 1-11. 
113. Scrimshaw NS: “effects of magnesium on blood pressure”, Brit. Med. J. 286-1847, 1983.
114. Sever. P, et al: “blood pressure and its correlates in urban and tribal Africa”, Lancet 1980; 2:60.
115. Shaw PJ, Bates D et al: " Early intellectual dysfunction following coronary bypass surgery". Quarterly J. 
         Med. 58 (1986): 59-68.
116. Shelton. H: Fasting Can Save Your Life, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, 1996.
117. Shelton. H, Oswald. J: Fasting for the Health Of it, Library of Congress, 1989.
118. Shelton. H: Fasting For Renewal of Life, American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, Library of 
        Congress, 1995.
119. Shelton. H: The Science and Fine Art of Fasting, the hygiene system: volume 3, American Natural
        Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir' edition 1934, sec 1942, thi 1950, fou 1963, fif
        1978, six 1993.
120. shikawa K et al: ”How much exercise is required to reduce blood pressure in essential hypertensives: a 
        dose–response study”, American Journal of Hypertension 16 , August 2003, Pages 629-633.
121. Sorbris R, Aly KO, et al: “Vegetarian fasting of obese: A clinical and biochemical evaluation”,
        Scandinavian Jour’  Gastroenterology, 1982, 17: 417-424.
122. Soriguer F et al: ”Hypertension is related to the degradation of dietary frying oils”, Ame Jour of Clin
         Nutrition, Vol. 78, No. 6, 1092-1097, Dec’ 2003.
123. Staessen JA,  et al: “Hypertension Prevalence and Stroke Mortality Across Populations”, JAMA, May
        2003; 289: 2420 - 2422.
124. Staessen J, et al: “ Body weight, sodium intake and blood pressure”, J’ Hypertens 1989;7:S19-S23.
125. Stamler J: “Lifestyles, major risk factors, proof and public policy”, Circulation, vo’ 58, 3, 1978.
126. Stamler J, Stamler R, Neaton JD: “Blood pressure, systolic and diastolic, and cardiovascular risks”, US
        population data. Arch Intern Med 1993;153:598-615.
127. Sullivan JL: “vegetarian fruit juices in therapy of obesity and hypertension”, Fortschr Therapy, 12,
         403-411, 1936.
128. Taylor K: "Brain damage during open heart surgery". Thorax 1982; 37:873.
129. Taylor TN, Davis PH, et al: “Lifetime cost of stroke in the United States”, Stroke 1996;27:1459-66.
 130. Taylor S:  “Exercise For Long Life”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society,  p.16
       , Janu’ 1997.
131. Vessby B et al: “Improved metabolic control after supplemented fasting in overweight type 2 diabetic
        patients”, Acta Medica Scandinavica, 1984, 216: 67-274.
132. Weinsier RL, Norris D: “Recent developments in the etiology and treatment of hypertension: dietary
        calcium, fat, and magnesium “, Am. J. Clin. Nutr, 42, 1331-1338, decem’, 1985.
133. Weinsier RL: “Fasting : A review with emphasis on the electrolytes”, American Jour’ of Medicine, 1971, 50:233-240.
134. Wenxun F et al: “Erythrocyte fatty acids’ plasma lipids and cardiovascular disease in rural China” ”, Am. J. Clin. Nutr, 1990; 52:1027-32.
135. West K: “Epidemiology of Diabetes and its Vascular Lesions”, New York: Elsevier,1978, p. 353-402.
136. Williams B et al: “British Hypertension Society guidelines for hypertension management 2004 (BHS-IV): summary BMJ, Mar 2004; 328: 634 - 640.
137. Winslow CM, Kosecoff JB et al: "The appropriateness of performing coronary artery bypass surgery. JAMA 1988; 260:505-509.
138. Wolf-Maier K et al:”Hypertension Prevalence and Blood Pressure Levels in 6 European Countries, Canada, and the United States”, JAMA. 2003;289:2363-69.
139. Ziebland JH et al: ” Effects of fruit and vegetable consumption on plasma  antioxidant concentrations and blood pressure, a randomised controlled trial”, Lancet ; 359: 1969-74, 2002.32.    Abdulla M, et al: “Nutrient intake and health status of lactovegetarians: chemical analyses of diets using the duplicate portion sampling   technique”, Am. J. Clin. Nutr, 40, 325-328. Aug 1984.

33.     Airola P: There Is a Cure for Arthritis, parker publishing company, New York, 1968. 

34.     Ames RP: “Antihypertensive therapy and risk factors for coronary heart disease” , Practical Cardiology, 1989, 15:49-66.

35.      Appel JL et al: “Effects of Comprehensive Lifestyle Modification on Blood
       Pressure Control”, JAMA. 2003;289:2083-2093.
 
43. Appel L, et al: “A clinical trial of the effects of dietary patterns on blood pressure.
       N Engl J Med 1997;336:16:1117-24.

44. Arlin S, Dini F, Wolfe D: Nature’s First Law: The Raw-Food Diet, Maul Brothers
      Publishing, San Diego CA, U.S.A, 2000.

45. Armstrong B, Merwyk AJ van and Coates H:  “blood pressure in seventh-day-
      adventists vegetarians”. Am. J. Epidemiol.  Vol 105, Issue 5, 444-449, 1977.

46. Armstrong ML : “Evidence of regression of Atherosclerosis in primates and
      man”, Postgraduate Medical Journal, 1976, 52:456-461.

47. Arroll B, Beaglehole R: “Does physical activity lower blood pressure? A critical
      review of the clinical trials”. J Clin Epidemiol, 1992;45:439-47.

48. Babayan VK: “effects of rice diet on B.P hypertensive individuals”, Ann Int
      Med. 30, 713-732, 1949.

49. Barnard ND: “The Pyramid Crumbles” – Why we need the new  “four food
      Groups”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society,
       pp 10-13, March/April 1996.

50. Beilin JL et al: “Effects of Exercise and Weight Loss on Hypertension”, JAMA,
 Aug 2003; 290: 887.

51. Birkhed D: “the nutritional status of vegans and vegetarians”, Proc. Nutr. Soc.
      26, 205-212, 1967.

52. Bloom WL et al: “Changes in heart size and plasma volume during fasting”,
      Metabolism, 1966, 15:409-413.

53. Bloom WL, Mitcheii W: “Salt excretion of fasting patients”, Archives of Internal
      Medicine, 1960, 106:321-326.

54. Bouchard C et al: “Exercise Fitness and Hypertension” (by: Hagberg MJ), in:
      Exercise, Fitness, And Health- a consensus of current knowledge, human  
      kinetics publishers Inc, 1990, champaign, Illinois, U.S.A.

55. Brody.J: “Huge study of diet indicts fat and meat”, New York Times, May 8,
      1990, “science Times” section, p.1.

56. Brozek J, Wells S, et al: “Medical aspect of semi-starvation in Leningrad”,
      American Review of Soviet Medicine, 1946-7, 4: 70-86.

57. Burton. A: “Fasting and Rejuvenation”, in: Health Science, Jur’ of American
       Natural Hygiene Society, spring 2004, p.10. 

58. Cahill GF: Famine symposium: “physiology of acute starvation in man”. Ecol
      Food Nutrition 1978;6:221.

59. Caldwell B, Esselstyn JR: “Resolving the Coronary Artery Disease Epidemic
       through Plant-Based Nutrition”, in: Health Science, Jur’ of American Natural
       Hygiene Society, fall 2002, p.14.

60. Cappuccio PF et al: “Blood pressure control by home monitoring: meta-analysis
      of randomised trials”, BMJ, doi:10.1136/bmj.38121.684410.AE , June 2004.

61. Carpi J: “Low-Fat diet can keep arteries young and disease-free”. Medical
      Tribune, novem’ 25, 1993, p.3.

62. Cempbell TC: “Diet and disease: The China study”, Health Science,
       September/October, 1992, p.8.

63. Chen R: Milk The deadly Poison, Argus Publishing, inc. Englewood Cliffs, NJ,
      1998,  Library of Congress, USA.

64. Chobanian V. A et al: “The Seventh Report of the Joint National Committee on
      Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure: The
      JNC 7 Report, JAMA, May 2003; 289: 2560 - 2571.

65. Connor WE, connor BL: ”The key role of nutritional factors in the prevention of
     coronary heart disease”, Preventative Medicine 1972; 1, 49.

66. Consolazio CF et al: “Metabolic aspects of acute starvation in normal humans
      (10 days). Am J Clin Nutr 1967;20:672-83.

67. Cruickshank JM: “Benefits and potential harm of lowering high blood pressure”,
      Lancet 1987;1:581-4.

68. Daviglus LM et al: “Body Mass Index in Middle Age and Health-Related
      Quality of Life in Older Age”, Arch Intern Med, 2003;163:2448-2455.

69. Diamond H: You Can Prevent Breast Cancer, promotion publishing, SD, CAL,
      U.S.A, 1995.

70. Douglass J et al: “Effects of a raw food diet on hypertension and obesity”,
      Southern Medical Jour’, 1985, 78(7):841.

71. Dunder K: “Increase in blood glucose concentration during antihypertensive
      treatment as a predictor of myocardial infarction: population based cohort
      study”, BMJ 2003;326:681 ,March .

72.a. Duncan GG et al: “The control of obesity by intermittent fasts”, Medical Clinics
      of North America, 1964, 48:1359-1372.

72.b. Dyer K, et al: ” Dietary effect on blood pressure”,  Lancet, Vol’ 360, Nu’ 9347,
         Nov’ 2002.

73. Ellis FR: “Angina and vegan diet”, American Heart Jurn’, 1977, 1:93 (6),803-4.
74. Ellis FR, Montegriffo VM: “veganism, clinical findings and investigations”, Am. J.
      Clin. Nutr,  23, 249-255, 1970.

75. Esser. W: Dictionary of natural foods, Natural Hygiene Press, 1983. USA.

76. Esser W: “Illness is not Inevitable”, in: Health Science, Jur’ of American Natural
      Hygiene Society, jan’ 1998, p. 14.

77. Flynn MA et al: “Dietary “meats” and serum lipids”, Am.J.Clin.Nutr, 1982,
      35: 935-942.

78. Forsyth JS, Willatts P, et al: “Long chain polyunsaturated fatty acid
      supplementation in infant formula and blood pressure in later childhood: follow
      up of a randomised controlled trial”, BMJ  ; 326 :953 , May 2003.

79.     Freis E: “Salt, volume and the prevention of hypertension”, Circulation, 1976;
       53:589.

80.     Furman. J: Fasting and Eating For Health- A Medical Doctor Program for
Conquering Disease, st. nartin’s press’ new york, 1995.

81.     Furman J: “Is Your Diet Killing you?”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society,  March, 1997, p.14.

82. Furman J, Novick J: “Atkins and South Beach Diet – what you really need to
      know about these dangerous diets”, in: Health Science, Jur’ of American
      Natural Hygiene Society, fall 2004, p.11.

83. Frick HM, et al:”Helsinki Heart Trial study: Primary prevention trial with
      gemfibrozil in middle aged men with dyslipidemia”, New. Eng. Jurn. Of. Medic,
      1987, 317, pp. 1237-1245.

84. Goldhamer A: “Essential Facts about Fat”,  in: Health Science, Jur’ of American
      Natural Hygiene Society, sept’ 1998, p.12.

85. Goldhamer A: The health promoting cookbook,  Summertown, (TN): Book
      Publishing Co; 1996. p. 7-178.

86. Goldhamer A: “How Your Body Heals Itself-Understanding the power of your
      immune system”, in: Health Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, 
      pp.16, july 1996.

87. Goldhamer A,  Lisle D: “Telling the Truth about High Blood Pressure”, in: Health
      Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 10.

88. Goldhamer A, Lisle D,  Parpia B, Anderson SV,  Campbell T.C: “Medically
      Supervised Water-only Fasting in the Treatment of Hypertension”, Journal of 
      Manipulative and Physiological Therapeutics, Vol’ 24, Num’ 5, June 2001.

89. Goldhamer A: “High Blood Pressure – Learning to Live Without It”,  in: Health
      Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, fall 2002, p.18.

90. Goldman D.P et al : “Pharmacy Benefits and the Use of Drugs by the
      Chronically Ill”, JAMA. 2004;291:2344-2350. 

91. Gresham GA: “Is atheroma a reversible lesion ?”, Atherosclerosis, 1976. 23:379-391.

92. Haxhe JJ: “Experimental undernutrition :its effects on  cardiac output”. Metabolism, 1967,16:1086-91.

93. Henry. S.A et al: “ Dietary Weight Loss Decreases Serum Angiotensin-Converting Enzyme Activity in Obese Adults, Obesity Research 10:985-990 (2002).

94. Himsworth H: “Diet in the etiology of human diabetes”, Proccedings of the Royal Society of Medicine, 1949, 42:323.

95. Hoes A, Grobbee D, Labsen J: “Does drug treatment improve survival ?
      Reconciling the trials in mild-to-moderate hypertension”, J Hypertens
      1995;13:805-11.


96. Hoffman MJ: Hunza – secrets of the world’s healthiest and oldest living people, New Win Publishing, inc, Clinton, NJ, 1997.

97. Holtzman NA: “vegetarians diet, blood pressure and cardiovascular risk”, Aust. NZ.J. Med, 14, 433-439, 1984.

98.  International congress of diet and nutrition: “Aspects of nutritional status of
      vegetarians in Israel”, feb’, 1983. in:Torkenihch C.

99. shikawa K et al: ”How much exercise is required to reduce blood pressure in
      essential hypertensives: a dose–response study”, American Journal of
      Hypertension 16 , August 2003, Pages 629-633.

100. Isles CG, Walker LM, et al: “Mortality in patients of the Glasgow Blood
        Pressure Clinic. J Hypertens 1986;4:141-56.

101. Jachuck SJ, Bierley H et al: “The effect of hypotensive drugs on the quality of
        life”, J Roy Coll Gen Pract, 1982;32:103-5.

102. Jensen B: A Hunza Trip, Bernard Jensen international public’, Escondido CA, 
         U.S.A, 1990.

103.  “Joint National Committee on Detection, Evaluation, and Treatment of High
        Blood Pressure” (JNC VI). The Sixth Report of the Joint National Committee
         On Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure (JNC VI).
         Arch Intern Med 1997;157:2413-46.

104. Junshi C et al: “Diet, life-style and mortality in China”, Oxford, United Kingdom:
         Oxford University Press; 1990.

105. Kahn JK: “Reversing coronary atherosclerosis”, Postgraduate Medicine, 1993,
        94(1) pp. 50-65.

106. Kannel WB, Thom T: “Changing epidemiological features of cardiac failure”
        Br Heart J 1994;72(Suppl);S3-S9.

107. Kannel WH, et al : “Hypertension, antihypertensive treatment, and  sudden
        coronary death” - The Framingham Study”. Hypertension 1988;11 (Suppl II):
        II- 45-II-50.

108. Kaplan NM: “Hypertension: prevalence, risks, and effect of therapy”, Ann
        Intern Med 1983;98:705-9.

109. Kaplan NM: Clinical hypertension, 7th ed. Baltimore: Williams & Wilkins; 1998,
        Vo’ -13, 133-263.

110. Kieswer K: “There’s No Room for Chicken in a Healthy Diet”, in: Health
        Science, Jur’ of American Natural Hygiene Society, spring 2002, p.20.

111. Klaper M: Vegan Nutrition: Pure and Simple, gentle world inc, Pala, Maui,
      hi 96779, 1987.

112. Ko D.T, Hebert PR: “ß-Blocker Therapy and Symptoms of Depression,
        Fatigue, and Sexual Dysfunction”, JAMA, Jul 2002; 288: 351 - 357.

113. Kritchevsky D: “effects of vegan diet of unrefined food on hypertension”,
        Am. J. Clin. Nutr, 48, 922, 1988.

114. Krotkiewski M et al: “Obesity and arterial hypertension: Effect of reducing diet
        and fasting”, Polish Medical Science and history, 1967,10:58-62.

115. Lennon MJ, Yaylor S: The Natural Hygiene Handbook, American Natural
        Hygiene Society Inc, Library of Congress, Tampa, Flo U.S.A, 1996.

116. Luchi RJ, Scott SM, et al: “Comparison of medical and surgical treatment for
        unstable angina pectoris”, New. Eng. Jurn. Of. Medic, 1987, 316, pp. 977-984.

117. MacGregor G, et al : “Double-blind study of three sodium intakes and
        Long-term effects of sodium restriction in essential hypertension”,  Lancet,
       1989;2:1244-7.

118. McCarthy JW et al: ”Effects of Exercise and Weight Loss on Hypertension”,
        JAMA, Aug 2003; 290: 885.

119. McDougall J, et al: “Rapid reduction of serum cholesterol and blood pressure
        by a twelve-day very lowfat, strictly vegetarian diet”,J Am Cli Nutrition
       ,1995;14:491-6.

120. McDougall J: “Fish is Not Health Food”, in: Health Science, Jur’ of American
        Natural Hygiene Society, summer 2003, p.12.

121. Mendelsohn. RS: Confessions of a Medical Heretic, contemporary books,
        Chicago U.S.A, 1979.

122. Menon IS: “Fasting and non-fasting fibrinolytic activity”, Laboratory Practice
        1967, 16:469-470.

123. Merrill AJ: “Intractable heart failure management with 5-7 days of fasting, a
        preliminary trial”, American Heart Jour’,  1964,67:433-436.

124. Miettinen M : “Effect of fasting on fibrinolysis and blood coagulation”,
        American Jour’ Cardiology, 1962.10:532-534.

125. Muliar LA et al: “Effect of complete fasting on the coagulative and antioxidative
        properties of blood”, Voprosy Pitaniya, July-August 1984, 4:20-23.
        (Language: Russian, summary language: English).

126. Nichols TL: “The Importance of Doing Nothing”, in: Health Science, Jur’ of
        American Natural Hygiene Society, March 1998, p.8.

127. Nolfi K: Raw Food Treatment of cancer, Teach Services inc, New York, Library
        of Congress, U.S.A, 1995.

128. Novick J: “Why You Should Eat a High-Fiber Diet”, in: Health Science, Jur’ of
        American Natural Hygiene Society, July 2000, p. 4.

129. Novick J: ”waking Up to the Effects of Caffeine”, in: Health Science, Jur’ of
        American Natural Hygiene Society, spring 2002, p.14.

130. O’Brien BC, Reiser R: “Human plasma lipid response to red meat, poultry, fish,
        and eggs”,  Am. J. Clin. Nutr, 1980, 33, 2573-80.

131. Ophir, O, et al:  “low blood pressure in vegetarians, the possible role of
        potassium” Am. J. Clin. Nutr.37, 755-762, May 1983.

132. Ornish. D, Brown.SE, et al: “Can lifestyle changes reverse coronary heart
        disease ? Lancet 1990, 336 (8708) pp. 129-133.

133. Pickering TG: “Lifestyle Modification and Blood Pressure Control -  Is the
        Glass Half Full or Half Empty ?”, JAMA. 2003;289:2131-2132.

134. Puddey I, et al: “Effects of alcohol and caloric restrictions on blood pressure
        And Serum lipids in overweight men”. Hypertension 1992;20:533-41.

135. Ramsey LE et al: ”Dietary reduction ofserum cholesterol concentration: Time
        to think again”, ”, Brit. Med. J, 1991, 303: 953-957.

136. Roberts. J, Et al: “blood pressure levels of persons 6-74 years, United States,
        1971-1974”, Department of Health, Education and Welfare. Publication no.
        (HRA) 78-1648, series 11, No. 203 Spet. 1977.

137. Rouse IL et al: “blood pressure lowering effect of vegetarian diet: Controlled
        trial in normotensive subjects”, Lancet, 1, 5-10, 1983.

138. Sacks F: “Ingestion of egg raises plasma-low-density lipoproteins in free-living
        subjects”, Lancet, 1984, 1: 647-649.

139. Sacks FM, Rosner B, and EH Kass: “blood pressure in vegetarians”, 
        Am. J. Epidemiol, 100(5), 390-398, 1974.

140. Savoca MR et al: “The Association of Caffeinated Beverages With Blood
       Pressure in Adolescents”, Arch Pediatr Adolesc Med. 2004;158:473-477.

141. Schillaci G: “Effect of body weight changes on 24-hour blood pressure and left
       ventricular mass in hypertension: a 4-year follow-up”,  American Journal of
       Hypertension, Volume 16, August 2003, Issue 8, Pages 634-639. 

142. Scrimshaw NS: “effects of magnesium on blood pressure”, Brit. Med. J. 
        286-1847, 1983.

143. Sever. P, et al: “blood pressure and its correlates in urban and tribal Africa”,
        Lancet 1980; 2:60.

144. Shelton. H: Fasting Can Save Your Life, American Natural Hygiene Society,
        Tampa, Flo, 1996.

145. Shelton. H, Oswald. J: Fasting for the Health Of it, Library of Congress, 1989.
 
146. Shelton. H: Fasting For Renewal of Life, American Natural Hygiene
        Society, Tampa, Flo, Library of Congress, 1995.

147. Shelton. H: The Science and Fine Art of Natural Hygiene, the hygiene system
      : volume 1, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa,
        Flo, fir 1934, sec 1953, thi edi 1994.

148. Shelton. H: Health for the Millions, American Natural Hygiene Society, Library
        of Congress,  Tampa, Flo, fir 1968, sec 1969, thi edi 1996.

149. Shelton. H: The Science and Fine Art of Fasting, the hygiene system: volume
        3, American Natural Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi
        1934, sec 1942, thi 1950, fou 1963, fif 1978, six 1993.

150. Shelton. H: The Science and Fine Art of Food and Nutrition, the hygiene
        system: volume 2, American Natural Hygiene Society, Library of Congress,
        Tampa, Flo, fir 1935, sec 1947, thi 1951, fou 1956, six 1984, sev 1996.

151. Shelton. H: Natural Hygiene-The Pristine Way of Life, American Natural
        Hygiene Society, Library of Congress, Tampa, Flo, fir edi 1968, sec 1994.

152. Sidhwa.K.R: Medical drugs on Trial ? Verdict “Guilty!”, an expose of the
        present day practice of medicine, the drug industry, and food technology,
        American Natural Hygiene Society, Tampa, Flo, Natural Hygiene Press, 1976.

153. Sorbris R, Aly KO, et al: “Vegetarian fasting of obese: A clinical and
        biochemical evaluation”, Scandinavian Jour’  Gastroenterology, 1982, 17: 417-424.

154. Soriguer F et al: ”Hypertension is related to the degradation of dietary frying
        oils”, Ame Jour of Clin Nutrition, Vol. 78, No. 6, 1092-1097, Dec’ 2003.

155. Staessen JA,  et al: “Hypertension Prevalence and Stroke Mortality Across
        Populations”, JAMA, May 2003; 289: 2420 - 2422.

156. Staessen J, et al: “ Body weight, sodium intake and blood pressure”, 
 J’ Hypertens 1989;7:S19-S23.

157. Stamler J: “Lifestyles, major risk factors, proof and public policy”, Circulation,
        vo’ 58, 3, 1978.

158. Stamler J, Stamler R, Neaton JD: “Blood pressure, systolic and diastolic, and
        cardiovascular risks”, US population data. Arch Intern Med 1993;153:598-615.

159. Sullivan JL: “vegetarian fruit juices in therapy of obesity and hypertension”,
         Fortschr Therapy, 12, 403-411, 1936.

160. Taylor TN, Davis PH, et al: “Lifetime cost of stroke in the United States”,
        Stroke 1996;27:1459-66.

161. Taylor S:  “Exercise For Long Life”, in: Health Science, Jur’ of American
        Natural Hygiene Society,  p.16 , Janu’ 1997.

162. Taylor S: “The Staggering Cost of Eating Meat – we pay a heavy price in
        annual “health care” costs” in: Health Science, Ju’ of American Natural
        Hygiene Society, pp 10, March/April 1996.

163. Tilden. J: Toxemia – the basic cause of disease, An Eminent Medical doctor
         tells how to get well, how to stay well, the drugless way, American Natural
        Hygiene Society,1974. Natural Hygiene Press.

164. Trop JD: Please Don’t Smoke in our House, American Natural Hygiene
        Society,  Library of Congress, fir 1976, Natural Hygiene Press.

165. Vessby B et al: “Improved metabolic control after supplemented fasting in
        overweight type 2 diabetic patients”, Acta Medica Scandinavica,
        1984, 216: 67-274.

166. Weinsier RL, Norris D: “Recent developments in the etiology and treatment of
        hypertension: dietary calcium, fat, and magnesium “, Am. J. Clin. Nutr,
        42, 1331-1338, decem’, 1985.

167. Weinsier RL: “Fasting : A review with emphasis on the electrolytes”,
         American Jour’ of Medicine, 1971, 50:233-240.

168.  Wenxun F et al: “Erythrocyte fatty acids’ plasma lipids and cardiovascular
        disease in rural China” ”, Am. J. Clin. Nutr, 1990; 52:1027-32.

169.a: West K: “Epidemiology of Diabetes and its Vascular Lesions”, New York:
            Elsevier,1978, p. 353-402.

169.b: Williams B et al: “British Hypertension Society guidelines for hypertension
            management 2004 (BHS-IV): summary BMJ, Mar 2004; 328: 634 - 640.

170. Wolf-Maier K et al:”Hypertension Prevalence and Blood Pressure Levels in
        6 European Countries, Canada, and the United States”, JAMA. 2003;289:2363-69.

171. Ziebland JH et al: ” Effects of fruit and vegetable consumption on plasma  antioxidant concentrations and blood pressure, a randomised controlled trial”, Lancet ; 359: 1969-74/
מקורות
36.    אורניש. ד: תוכנית לשיקום הלב, בהוצאת שיח, 1994.
37.    איליץ. א: נקמת הרפואה, ספריית אופקים , עם עובד, 1978.
38.    אילני. י: ערכם התזונתי של המזונות, הוצאת ש.זק ושות' , ירושלים, 1988.
39.    אשחר. ע: כושר גופני, פעילות גופנית, התנהגויות בריאותיות ומאפייניהם בקרב בנים תלמידי כיתות י"א בחינוך העברי בירושלים בשנת 1996, "עבודת גמר לתואר מוסמך בבריאות הציבור", הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית, ירושלים, 1988.
40.    אשכנזי. ר: תהליכים ביוכימיים בגוף האדם הבריא והחולה, הוצאת המחברת, 1985.
41.    ברלינר ש: פיסיולוגית הגוף במאמץ, מכון וינגייט לחינוך גופני ולספורט, 1990.
42.    גוגנהיים. י.ק: תזונת האדם, הוצאת ספרים ע"ש מאגנס, האוניברסיטה העברית י-ם, 1996.
43.    גוגנהיים. י.ק: סיבי המזון ותפקידם בתזונה, הרפואה, כרך ק"ז, חוב' ה-ו, ספט', 1984. 
44.    גורן. מ: הדרך הטבעית לבריאות ואריכות ימים, הוצאת אינטגרה, ירושלים, 1988. 
45.      "גישות רפואיות מוטעות בטיפול ביתר לחץ דם" , מתוך : www.starmed.co.il/News/949 ,Archives Internal Medicine 162 october 2002 
46.    דורין. י: הטבעונות הלכה למעשה, הוצאת אחיעבר ושות' , ירושלים, 1980.
47.    הוכברג. מ: מורה דרך לתזונה טבעית, הוצאת לחיות, 1987.
48.    הוכברג. מ: לבלום את הסוכרת בדרכים טבעיות, הוצאת תזונה פלוס, אין תאריך.
49.    החברה הישראלית למניעת טרשת עורקים: "קביעת מדיניות למניעת מחלת לב כלילית", הרפואה, כרך קי"ד, חוב ו', 1988, מרץ. בתוך: טורקניץ צ: תזונה נכונה ורפואה מונעת.
50.    היחידה לחקר הליפידים, בי"ח רמב"ם, "הזנה בליצין סויה מעכבת פעילות טסיות דם ומורידה את כמות השומנים בדם", הרפואה, כרך ק"ז, חוב' ה-ו, ספט' 1984. בתוך: טורקניץ צ: תזונה נכונה ורפואה מונעת.
51.    "הקשר בין תזונה למחלות ממאירות" , הרפואה, כרך 127, חוב' א-ב, יולי 1994. 
      בתוך: טורקניץ צ: תזונה נכונה ורפואה מונעת.
52.    ווייל. א: ריפוי ספונטני, בהוצאת מטר, 1996.
53.    טורקניץ. צ: תזונה נכונה ורפואה מונעת, בהוצאת מודן, 1999.
54.    טורקניץ. צ: בריאות מן הטבע, ספריית מעריב, 1995.
55.    טילדן. ג: הרעלה עצמית- אוטוטוקסמיה, אם כל המחלות, הוצאת למען בריאות מושלמת, 2000.
56.     לפוביצקי, נ: "הקשר בין חומצות שומן טראנס בתפריט למחלת לב כלילית", הרפואה, כרך 133, חוב' י"א דצמ' 1997.
57.    מדוע מזון מגידול אורגני, מחקרים, עובדות, מסקנות. הוצאת למען בריאות מושלמת, 1992.
58.    מיטס. ד. לוי. י, ואחרים: תרופות המדריך השלם, בהוצאת משכל, ידיעות אחרונות, 1992.
59.    מנור. י: עם ישראל חי וחולה, הוצאת המחבר, 1993.
60.    סילברברג. א: "טיפולים לא תרופתיים ביתר לחץ דם", הרפואה, 1982. בתוך: טורקניץ צ: 
     תזונה נכונה ורפואה מונעת, שם.
61.    "פעילות טסיות הדם לאחר ארוחה שומנית בבריאים ובחולים, היפרטריגליצרידמיים",  הרפואה, 1988. בתוך: טורקניץ צ: תזונה נכונה ורפואה מונעת.
62.    פרגוסון. ט: להפסיק לעשן לתמיד , בהוצאת מטר, 1991.
63.    פרידמן. מ: כיצד לרסן מתחים נפשיים, הוצאת שלגי, 1987.
64.    קרת .ד: תזונה מבריאה, הוצאת ספרים פרולוג, 1997. 
65.    רובינשטיין. י: רפואה מונעת, בהוצאת אקדמון, האוניברסיטה העברית, י-ם, 1989.
66.    רסקין. ה: פעילות גופנית ובריאות הציבור, מנע קידום, שיקום, הוצאת ספרים ע"ש עמנואל גיל, האוניברסיטה העברית בירושלים, משרד החינוך, 1993.
67.    שיינמן. נ: מזון למחשבה, בהוצאת אור-עם, 1989.
68.    שלטון. ה: חיי האדם, הפילוסופיה והחוקים של תורת הבריאות הטבעית, הוצאת למען בריאות מושלמת, 1999.
69.    שלטון. ה: כמה טוב להיות בריא , הוצאת טבע ובריאות, 1991.
70.    שלטון. ה: הצום עשוי להציל את חייך, הוצאת למען בריאות מושלמת 1993.
71.    שפירא.י: "תמורות באספקת מזון בישראל במשך 25 השנים האחרונות ומשמעותן הבריאותית",  הרפואה 86, כרך ק' .
72.    שרון. מ: לאכול כדי לחיות, הוצאת אילן, 1988.
73.    "תבנית השומנים בדם אוכלוסיית הצמחונים בישראל", הרפואה, כרך ק"ב, חוב' 3, דצמבר 1982, בתוך: טורקניץ צ: תזונה נכונה ורפואה מונעת, שם.
 
האזינו לד"ר ערן אשחר המסביר על גישת הטיפול, על התזונה הכירורגית ועל מבנה ועלויות הטיפול